Za zrušené vánoční trhy stále chybí kompenzace. Nový kabinet pomoc zatím neupřesnil

Nahrávám video
Události: Kompenzace pro vánoční trhy
Zdroj: ČT24

Obchodníci stále nedostali kompenzace za zrušené adventní trhy. Minulá vláda sice slíbila, že stát většinu ztrát trhovců uhradí, jenže kompenzační program nespustila. Nový kabinet situaci analyzuje. Jak podnikatelům pomůže, zatím neupřesnil.

Zatímco v předvánoční dny by měli prodejci největší tržby, letos je na tradičních místech adventních trhů v Plzni kvůli vládním restrikcím prázdno. Poslední stánky pořadatelé už ve středu odvezli. „Ty ztráty jako pořádající firmy mají v jednotkách milionů, co se týká těch prodejců, ty jsou ve ztrátě stovek tisíc,“ říká pořadatel adventních trhů v Plzni Jaroslav Strohschneider. 

Nařízení přineslo i paradoxní situace. Třeba prodejkyně keramiky Dagmar Nedbalová měla původně být v Českých Budějovicích, kde trhy zavřeli. Na pár dní se proto přesunula do Klatov, kde trhy nazvali farmářské, takže oproti budějovickým fungovat mohly. Jenže lidí tu tolik není a za pár dní se toho moc neprodá.

„Měli jsme připravené stovky kusů, samozřejmě vánoční drobnosti, PF – to je takové zboží jednorázové, které už příští rok neprodáme. Doufáme, že přijdou kompenzace, protože bez toho do léta nevydržíme,“ říká Nedbalová.

Slíbené kompenzace

Bývalý ministr průmyslu a obchodu trhovcům slíbil kompenzace až do devadesáti procent nepokrytých nákladů. Nová vláda se ale k jejich přesné podobě zatím nevyjádřila.

„Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela se s programy a souvisejícími potřebami nyní detailně seznamuje, chce je probrat interně i navenek a podle toho i s ohledem na pandemickou situaci a státní rozpočet bude zvolen další postup,“ sdělil ČT mluvčí ministerstva Vojtěch Srnka.

A zatímco stánky už postupně mizí, naděje trhovců na alespoň částečnou kompenzaci pořád zůstávají.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ministerstvo obrany obnovilo spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu

Ministerstvo obrany obnovilo spolupráci s Českým svazem bojovníků za svobodu (ČSBS), uvedl pro Českou televizi náměstek ministra obrany Radovan Vích (SPD). Minulá vláda zdůvodňovala přerušení spolupráce mimo jiné netransparentním hospodařením svazu. Spolek dříve také čelil kritice za kontroverzní výroky svého předsedy Jaroslava Vodičky, který byl v minulosti krajským zastupitelem v Ústeckém kraji za koalici SPD a Strany práv občanů.
před 8 mminutami

Lidé v obci u Prahy mohou opět pít vodu z řadu. Po více než týdnu

Lidé v Holubicích mohou po více než týdnu pít vodu z řadu, podle rozborů je zdravotně nezávadná. Vodu minulý týden ve čtvrtek kontaminovaly chemikálie, šlo o výpary z nátěrů při údržbě vodojemu. Hygienici doporučují, aby lidé ve všech domácnostech a na všech odběrových místech vodu odtočili, odtékat by měla přibližně pět minut, informovala v pátek mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Kontroly vody a odběr vzorků budou pokračovat i příští týden, upozornily Středočeské vodárny na webu obce.
před 34 mminutami

Hasiči zlikvidovali požár haly v Pardubicích

Požárem haly v Pardubicích se začala zabývat centrála proti terorismu, prověřuje podezření na teroristický útok. K zapálení se přihlásila konkrétní skupina. Ta se podle prohlášení na internetu označuje za mezinárodní organizaci a svůj čin dává do souvislosti s válkou v Gaze. Skladovací hala vzplála časně ráno a oheň se rozšířil na vedlejší administrativní budovu. Hasiči v pátek odpoledne uvedli, že už požár zlikvidovali. Podle Miroslava Poláka z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje nebylo v hale nic, co by souviselo s vlastní výrobou. Uvnitř byl uskladněn hlavně stavební materiál připravený na chystanou rekonstrukci.
07:34Aktualizovánopřed 43 mminutami

Máme čtyři verze vzniku požáru, všechny úmyslné, řekl policejní prezident

Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání krizového štábu svého resortu, které svolal kvůli požáru v areálu firmy v Pardubicích, v pátek odpoledne řekl, že nemá informace o tom, že by hrozilo další nebezpečí a že příslušné orgány ještě později vyhodnotí, zda nezvýšit stupeň ohrožení terorismem. Policejní prezident Martin Vondrášek upřesnil, že vyšetřovatelé mají čtyři verze vzniku požáru, všechny pracují s úmyslným zaviněním, které „mají v podstatě za prokázané“. Incident vyšetřuje jak policie, tak tajné služby. Pozdě odpoledne se sejde Bezpečnostní rada státu.
12:57Aktualizovánopřed 51 mminutami

Národní očkovací strategie zůstává, peníze na propagaci nebudou, řekl Vojtěch

I nepovinné očkování bude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) dál hrazené ze zdravotního pojištění a ministerstvo ho bude doporučovat a propagovat. Reagoval tak na požadavek SPD na úpravy národní očkovací strategie schválené minulou vládou. Nechystá se však státem placená kampaň za 50 až 80 milionů korun, s níž strategie počítala. Škrtnutí peněz na propagaci očkování potvrdil i premiér Andrej Babiš (ANO).
před 53 mminutami

Za účast v bojích na Donbase uložil soud podmínku a obecně prospěšné práce

Soud v pátek uložil Miloši Ouřeckému tříletý podmíněný trest s dohledem probačního úředníka a povinnost odpracovat sto hodin obecně prospěšných prací za to, že pomáhal jako dobrovolník Ruskem koordinovaným silám na Donbase. Uznal ho vinným z trestného činu účasti na teroristické skupině, muž se přiznal. V hlavní větvi kauzy viní obžaloba proruskou domobraneckou skupinu Českoslovenští vojáci v záloze za mír (ČVZM) z toho, že Ouřeckého na Ukrajinu vyslala s cílem, aby jí po návratu předal nabyté bojové zkušenosti pro případné ústavní, hospodářské a politické změny v Česku. ČVZM vinu odmítají.
před 6 hhodinami

Prezident podepsal státní rozpočet, v sobotu vstoupí v účinnost

Prezident Petr Pavel podepsal státní rozpočet na letošní rok se schváleným schodkem 310 miliard korun. Podepsaný rozpočet vyšel ještě v pátek ve Sbírce zákonů a v sobotu začne platit. Skončí tak rozpočtové provizorium, v němž stát od začátku roku hospodaří. Loni byl plánovaný deficit 241 miliard korun, rozpočet nakonec skončil ve schodku 290,7 miliardy korun.
09:50Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Králíček skončí jako zmocněnec pro digitalizaci a strategickou bezpečnost

Poslanec Robert Králíček (ANO) oznámil, že po zhruba dvou měsících končí jako vládní zmocněnec pro digitalizaci a strategickou bezpečnost. Ačkoliv se oběma oblastem věnuje dlouhodobě, šíře agendy mu podle něj neumožňuje práci skloubit s výkonem mandátu poslance a funkcí místopředsedy poslaneckého klubu ANO. Tématům se bude nadále věnovat ve sněmovně. Podle zdrojů Ekonomického deníku o jeho konci rozhodl premiér Andrej Babiš (ANO).
před 7 hhodinami
Načítání...