Jeden z nakažených z letu do Tokia má v Česku tři pozitivní kontakty, zjistili hygienici

Pražští hygienici při trasování našli u jednoho z nakažených z letu tuzemského olympijského týmu do Tokia tři blízké osoby v Česku, které měly pozitivní test na koronavirus. Informovala o tom ředitelka pražské hygieny Zdeňka Jágrová. O kterého cestujícího šlo, neuvedla. Sportovci a členové týmu letěli z Prahy do Tokia vládním speciálem v pátek 16. července, u šesti cestujících byla postupně prokázána nákaza.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Všichni pozitivně testovaní účastníci olympijských her hygienikům předali seznamy osob, se kterými se před odletem stýkali. Hygienici pak ověřili, zda se u nich po odletu nákaza neobjevila. „Onemocnění bylo dohledáno u tří blízkých osob jednoho účastníka Her, u kterého vyšel po příletu do Tokia pozitivní výsledek testu,“ uvedli.

S těmito třemi lidmi se nakažený setkal 15. července, u jedné z osob se první příznaky ukázaly o den později. „Nelze vyloučit, že tato osoba mohla být zdrojem nákazy pro ostatní, bez provedené genotypizace to však nelze ani potvrdit,“ sdělila hygiena.

Právě genotypizace, neboli podrobné vyšetření typu viru pomocí sekvenování jeho DNA, měla prokázat, od koho se v letadle nákaza rozšířila. Podle hygieniků se ale v Tokiu toto vyšetření nepodařilo zajistit. Stejně tak se podle nich nepodařilo získat biologický materiál k dodatečnému provedení genotypizace v České republice.

Všichni pozitivně testovaní budou znovu laboratorně vyšetřeni v Česku po příletu, hygienici ale předpokládají, že jejich virová nálož již bude tak nízká, že nebude možné genotypizaci provést. Šetření tak podle nich není zatím ukončeno, do Česka se vrátili tři ze šesti pozitivně testovaných.

K systémovému porušení pravidel nedošlo, míní výbor

Hygienici také zhodnotili protiepidemická opatření, která byla pro let do Tokia stanovená. Všichni členové posádky absolvovali PCR test s negativním výsledkem. Ve skupině sportovců bylo téměř 80 procent lidí očkovaných. Nákaza se podle hygieniků neprojevila u nikoho z novinářů, kteří před odletem přišli se sportovci do kontaktu.

Český olympijský výbor v pátek informoval, že systémová porušení protiepidemických pravidel, která mohla vést k nákaze, prokázána nebyla. Lidé v letadle ale neměli roušky či respirátory po celou dobu letu.

Ten trval 13 hodin a čtyřikrát během něj bylo servírováno občerstvení. „Při konzumaci nemohou dodržet povinnost nošení respirátoru, chování cestujících personál letadla nekorigoval,“ uvedli hygienici. Podle zasedacího pořádku většina z nakažených seděla v zadní části letadla ob řadu. „Za ohrožené lze v případě koronaviru považovat osoby sedící plus minus dvě sedadla před, vzad a po obou stranách cestujícího s nákazou,“ dodali.

Opatření Českého olympijského výboru na palubě letadla kritizovali předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser a předseda České unie sportu Miroslav Jansta. Hovořili o chybách, selhání či velmi špatné reklamě pro tuzemský sport. „Pro nás jsou v tuto chvíli prioritní výsledky a výkony českých sportovců, kteří se na olympijské hry připravovali několik let. Vyšetřování letu, které ještě nebylo ukončeno, zatím komentovat nechceme,“ uvedl v pondělním vyjádření Jansta.

Kvůli covidu-19 přišli o start na Hrách plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková s Barborou Hermannovou, cyklista Michal Schlegel a stolní tenista Pavel Širuček. Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner mohli hrát až od druhého utkání a vinou úvodní kontumace vypadli ve skupině. Dalším sportovcům se coby blízkým kontaktům účast na Hrách zkomplikovala. Jako u prvního byla nákaza odhalena u lékaře týmu Vlastimila Voráčka.