Hrad Loket

Toulky za hrad(b)y: Loket posloužil jako vězení a dodnes ukrývá největší český meteorit

V ohbí řeky Ohře se na skalním ostrohu tyčí jeden z nejimpozantnějších královských hradů. Na Loket se vydáváme v posledním díle první série nového podcastu Toulky za hrad(b)y, který vám umožní se vypravit do někdejších sídel českých a moravských pánů třeba i v době, která skutečným výletům zrovna nepřeje. 

 

Podcast si poslechněte zde:

 V chráněné krajinné oblasti Slavkovský les se na skalním ostrohu uprostřed stejnojmenného města tyčí hrad Loket. Původně královský, goticko-románský hrad tu stojí už od 13. století, i předtím na jeho místě stávalo slovanské hradiště.

Hrad byl oporou především králi Václavu I. ve přích s jeho vlastním synem Přemyslem. Když se ten sám stal králem, zapůjčoval hrad šlechticům z okolí. Stejně jako mnoho dalších, i Loket se stal objektem zájmu husitů, jejich nájezdům ale vždy odolal a ti odcházeli s nepořízenou. 

Loket byl ostatně coby královský hrad na nájezdy nepřátel připraven, v cestě jim stála řeka i skála, a opevněn byl jak samotný hrad, tak i město a podhradí kolem něj.  

Ani Lokti se nevyhnula celá řada nešťastných událostí, vyhořel, během třicetileté války byl obléhán a dobyt, vyplenili ho Švédové, budovy přišly o celé jedno patro, a posloužil dokonce i jako státní vězení.

Právě v jeho prostorách se i dnes nachází expozice útrpného práva a původních vyslýchacích a mučících technik. Aby toho nebylo málo, na hradní nádvoří dopadl v roce 1422 největší známý český meteorit, jehož zbytek je na hradě stále uchován. 

Nové díly najdete každou sobotu na našich podcastových platformách SoundCloud, Spotify, iTunes a na webu ČT24.