Další rozvolnění restrikcí přijde skoro o týden dřív, než se plánovalo, schválila vláda

Kvůli úpravě testování na dětských táborech posunula vláda už na 26. červen soubor rozvolnění plánovaný původně na 1. červenec. O rozhodnutí informoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Týká se to například maloobchodu a služeb, ale uspíší se tak podle něj i rozvolnění v kultuře a na hromadných akcích. Vláda také schválila, že pro lidi, kteří se očkovali proti covidu vakcínami schválenými Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA) ve třetích zemích, budou platit stejné podmínky jako pro občany očkované v Česku. Týká se to občanů Česka a zemí Evropské unie. 

Video Brífink po jednání vlády 21. června
video

Brífink po jednání vlády 21. června

Zdroj: ČT24

Akcí během posledního víkendu před prázdninami se bude moct venku účastnit až pět tisíc lidí, uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Uvnitř budou moci být akce pro dva tisíce návštěvníků, kapacita bude moci být naplněna maximálně ze 75 procent.

„Posouváme se do režimu, v němž bude možné od 26. června pořádat akce venku pro pět tisíc lidí, uvnitř pro dva tisíce. A je tam významná věc, že pro akce uvnitř už bude platit omezení kapacity 75 procent, ne 50, co bylo nyní,“ uvedl Zaorálek.

V kultuře aktuálně platí, že na kulturních akcích může být tisíc lidí uvnitř a dva tisíce venku. Podmínky testování se sjednotily s restauracemi a na kulturních akcích je možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti. Možné je naplnit jen polovinu hlediště uvnitř.

Uvnitř mohou i nadále být jen usazení diváci, venku je možné prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční. Stále pro návštěvníky platí nutnost mít zakryté dýchací cesty.

Od stejného data, tedy od 26. června, bude možné například konzumovat v kinech. V muzeích a galeriích bude moci být jeden návštěvník na deset metrů čtverečních. Skupiny budou moci navštěvovat hrady a zámky bez omezení, pokud budou mít negativní testy na koronavirus nebo budou očkováni proti covidu-19.

Testování každý týden nebude povinné pro všechny děti

Podle dohody ministerstva zdravotnictví se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) se děti, které se před odjezdem prokážou negativním PCR testem, nebudou muset na táborech testovat každých sedm dní.

Pro vyhnutí se opakovanému testování přitom nebude nutné, aby se PCR testem prokázali všichni účastníci tábora, jak minulé pondělí schválila vláda. Přetestování bude po sedmi dnech povinné jen u dětí, které před odjezdem podstoupily antigenní test nebo samotest na místě.

Opatření nastavená k 26. červnu by podle Vojtěcha měla zůstat v platnosti po delší čas, při signálu zhoršení epidemie by chtěl reagovat zpřísněním opatření v zasažených regionech. „Nevidíme žádný trend, který by signalizoval, že tu je problém,“ uvedl ministr k aktuální situaci.

Nakažlivější varianta nového koronaviru delta podle Vojtěcha byla v Česku vysledována, sekvenování vzorků, díky kterému je možné varianty viru sledovat, pokračuje.

„Pokud by k tomu situace vyzývala, postupovali bychom v režimových opatřeních spíše regionálně,“ uvedl. Dodal, že víc rozvolňovat během prázdnin už v plánu nemá. Vláda nicméně bude ještě rozhodovat o možnosti používání chirurgických roušek tam, kde jsou nyní povinné respirátory.  

Česko bude uznávat očkování ze třetích zemí

Pro Čechy i občany dalších evropských zemí, kteří mají přechodný nebo trvalý pobyt v Česku, budou v případě absolvování očkování látkou schválenou agenturou EMA platit stejné podmínky jako pro očkované v tuzemsku. Platit to bude pro lidi, kteří budou mít 14 dní po obdržené finální dávce vakcíny. 

„Teď řešíme technickou otázku v systému, který spravuje ÚZIS. Vytvořit možnost, aby člověk, který by prokázal, že byl očkovaný třeba ve Spojených státech nebo jiné zemi, dostal certifikát. Chceme, aby to bylo nastaveno od 1. července,“ uvedl Vojtěch.

„Osoba skutečně bude nejen moci vstoupit do České republiky, nebude potřebovat test nebo nějaké jiné potvrzení. Bude se moci prokázat očkováním, ale zároveň bude moci se standardně pohybovat v České republice s tímto průkazem,“ řekl Vojtěch. Zmínil například vstup na kulturní akce. Stejné podmínky by podle ministra měly platit i pro účast na vzdělávání.

Opatření, které vláda schválila, bude účinné od úterý, jde ale pouze o nastavení právního rámce. „Musí být zveřejněn vzor v seznamu uznaných národních certifikátů na internetových stránkách ministerstva zdravotnictví, a to zatím nemáme,“ doplnil Vojtěch.

Aktuálně si lidé mohou z Očkovacího portálu občana stáhnout potvrzení o tom, kdy dostali vakcínu, kdy měli negativní test na covid-19 nebo kdy se u nich nákaza prokázala. Jako potvrzení o bezinfekčnosti se uznává 180 dní od pozitivního testu, 22 dní od první dávky očkování nebo negativní test. Ten má pro různé činnosti či akce různou dobu platnosti, PCR většinou sedm dní a antigenní 48 či 72 hodin.