Náměstkem ministra zahraničí bude exministr a Zemanův poradce Kohout. Dostane na starost přípravu předsednictví

Bývalý ministr zahraničí Fischerovy a Rusnokovy vlády Jan Kohout se vrací do Černínského paláce. Nynější ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) jej učiní svým politickým náměstkem, na starost dostane koordinaci příprav českého předsednictví Evropské unii v příštím roce, napsaly Lidové noviny. Starat se bude také o agendu OSN a středoevropskou spolupráci. Jan Kohout má politicky blízko k nynějšímu prezidentovi Miloši Zemanovi, jehož poradcem je. Od loňského března je politickým náměstkem ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

Jan Kouhout býval – stejně jako Marie Benešová i Miloš Zeman – členem ČSSD, ze které vystoupil v roce 2013. Nyní jej sociálnědemokratický ministr zahraničí Kulhánek jmenuje svým politickým náměstkem a Kohout odmítl, že by tentokrát v Černínském paláci reprezentoval Hrad. Uvedl, že bude hájit zahraničněpolitické pozice vlády. Kulhánek plánuje dát mu na starost přípravy českého předsednictví EU, na které dojde ve druhé polovině roku 2022.

„Jsem rád, že Jan Kohout na mou nabídku přistoupil. Je jedním z našich nejzkušenějších diplomatů, který si prošel ministerstvo zahraničí od referenta až po ministra,“ řekl Kulhánek Lidovým novinám.

Kromě předsednictví by se měl Kohout věnovat spolupráci v rámci středoevropských uskupení, ať už visegrádské čtyřky (V4 – ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko), nebo Slavkovského formátu (ČR, Slovensko, Rakousko) a na starost bude mít české angažmá v Organizaci spojených národů.

Kohout zahájil vrcholnou politickou kariéru s nástupem Špidlovy vlády, kdy se v rámci tehdejší politické logiky stal jako sociální demokrat prvním náměstkem lidoveckého ministra zahraničí Cyrila Svobody. Krátce po vstupu Česka do EU nahradil Pavla Teličku na postu stálého představitele při Unii, protože Telička se stal prvním českým eurokomisařem. O jeho jménu se spekulovalo, když ČSSD hledala nástupce Stanislava Grosse na premiérském postu, ale nakonec zůstal Kohout v Bruselu a předsedou vlády se tehdy stal Jiří Paroubek. V letech 2009 až 2010 a 2013 až 2014 byl ministrem zahraničí ve vládách Jana Fischera a Jiřího Rusnoka.

Kohout byl také u vzniku Smíšené česko-čínské komory vzájemné spolupráce, server iDnes.cz předloni uvedl, že se stal registrovaným příznivcem hnutí Trikolóra.

Ministr může mít podle zákona o státní službě dva politické náměstky. Kohout přichází na post, který opouští bývalá ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Druhým politickým náměstkem je na ministerstvu zahraničí od poloviny dubna sociální demokrat Pavel Jaroš, který v úřadu působil již za éry ministra Jana Kavana jako tajemník. Jaroš se funkce ujal v době, kdy byl vedením ministerstva pověřen Hamáček po odvolání ministra Tomáše Petříčka (ČSSD). 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda chce podpořit výrobu léků v Česku. Chybí lidé, varují firmy

Vláda chce podpořit výrobu léků v tuzemsku a zároveň přilákat zahraniční investory. Důvodem jsou hlavně opakované výpadky některých medikamentů. Podle zástupců farmaceutických firem ale v Česku není dostatek kvalifikovaných pracovníků. A za nízké považují také úhrady, které zdravotní pojišťovny za léčiva platí.
Právě teď

Banky poskytly loni hypotéky za 406 miliard korun, druhý největší objem za 30 let

Banky a stavební spořitelny poskytly loni hypoteční úvěry za 406 miliard korun, což je meziroční nárůst o 48 procent. Jde o druhý největší objem za 30 let hypotečního trhu v Česku, nejvyšší byl v roce 2021. Nové úvěry bez refinancování stouply loni o 41 procent na 321 miliard korun, což znamenalo také druhý nejsilnější rok. Úrokové sazby v prosinci zůstaly v průměru pod 4,5 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na trhu.
před 14 mminutami

Ve zbraňové amnestii zatím lidé odevzdali stovky zbraní, náboje i granát

V takzvané zbraňové amnestii lidé v Česku od začátku roku odevzdali policii už přes dvě stovky zbraní a více než dva tisíce kusů střeliva. Někdy jde i o kuriozní případy. Například v Královéhradeckém kraji přinesl jeden z oznamovatelů na služebnu torzo granátu. Zbraňová amnestie platí od 1. ledna do konce června. Lidé při ní mohou beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo.
před 30 mminutami

Poslanci projednají odvody živnostníků, čeká je i volba místopředsedy sněmovny

Poslanci by v pátek měli projednávat zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků a novelu ke stabilizaci hospodaření menších zdravotních pojišťoven. Na programu jsou také změny sněmovního jednacího řádu a novela stavebního zákona. Odpoledne čeká poslance volba čtvrtého místopředsedy dolní komory. Jediným kandidátem je předseda opozičního hnutí STAN a bývalý ministr vnitra Vít Rakušan.
před 2 hhodinami

Babiš ocenil zisk hlasů všech koaličních poslanců. Fiala uvedl, že jeho důvěru vláda nemá

Poslanci ve čtvrtek večer rozhodli o vyslovení důvěry vládě ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO). Hlasování předcházela debata, která trvala celkem zhruba 26 hodin čistého času. Babiš na následné tiskové konferenci ocenil zisk hlasů všech 108 koaličních poslanců. Podle expremiéra a předsedy ODS Petra Fialy se nedalo očekávat, že vláda důvěru nezíská. Na síti X Fiala také uvedl, že jeho důvěru nemá.
před 6 hhodinami

Babišova vláda získala důvěru sněmovny

Vláda ANO, SPD a Motoristů premiéra Andreje Babiše (ANO) získala důvěru sněmovny. K hlasování se poslanci dostali ve čtvrtek večer po rekordních 26 hodinách rozpravy. Babiš v ní řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky. Opozice v rozpravě kritizovala ekonomické plány kabinetu a varovala, že zahraniční politika nové vlády ohrozí bezpečnost země.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Wikipedie slaví čtvrt století, významně do ní přispívají také Češi

Přesně před pětadvaceti lety vznikla největší encyklopedie světa. Po anglické verzi začaly brzy přibývat další jazykové mutace Wikipedie, která v současnosti díky zhruba 250 tisícům dobrovolníků obsahuje více než 65 milionů článků ve více než třech stech jazycích. Wikipedie prochází díky své komunitě takzvaných Wikipedistů průměrně 342 úpravami za minutu. Dobrovolní editoři tak odhalí a opraví případný vandalismus v řádu minut.
před 8 hhodinami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...