Policie po celém Česku kontroluje rychlost, místa vybrali lidé on-line

Na stovkách míst v Česku policisté kontrolují dodržování maximální povolené rychlosti jízdy. Lokality vybrala policie na základě on-line hlasování lidí, které se uskutečnilo v únoru. Do celoevropské bezpečnostní akce nazvané Speed marathon se policejní hlídky zapojily pošesté a jejím cílem je snížit dopravní nehodovost a zvýšit bezpečnost a plynulost dopravy.

Video Události: Policie se zaměřila na rychlost ve Speed Marathonu
video

Události: Policie se zaměřila na rychlost ve Speed Marathonu

Policie bude na vybraných rizikových místech, kterých je přibližně 800, měřit rychlost aut po celý den. „Máme nasazenou radarovou a měřicí techniku, to znamená jak ve vozidlech, na motocyklech, tak ruční měřiče rychlosti. Cílem není změřit největší počet řidičů, ale snížit dopravní nehodovost zejména kvůli rychlé jízdě,“ vysvětlil dopravní policista z Moravskoslezského kraje René Klímek.

Právě rychlost jízdy je podle policie jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod. Loni se nepřiměřená rychlost sice podílela na počtu dopravních nehod „pouze“ 16 procenty, zemřelo při nich ale 179 lidí. To je 43 procent lidí usmrcených při nehodách, jejichž viníky byli řidiči aut. V letošním prvním čtvrtletí zemřelo na silnicích v Česku 81 lidí, z toho 32 úmrtí způsobila nepřiměřená rychlost.

Loni policisté kontrolovali dodržování rychlosti při Speed marathonu v pátek 14. srpna. Více než 600 policistů bylo tehdy na 900 místech a při kontrole 5300 aut zjistili 2281 dopravních přestupků. Povolenou rychlost porušila zhruba třetina kontrolovaných řidičů, a to 1740. O stanovištích a celé akci, kterou pořádá organizace Roadpol po celé Evropě, byli řidiči předem informováni.