Plamínek z Betléma rozsvítil Česko. Skauti jej převzali na hranici

Plamínek zažehnutý v Betlémě, kde se podle křesťanské tradice narodil Ježíš Kristus, je v České republice. Skauti si pro něj tentokrát kvůli pandemii koronaviru nejeli do Vídně, ale ráno jej převzali na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen od svých rakouských kolegů.

Video Události
video

Události: Betlémské světlo

Předání se uskutečnilo přímo na hraničním mostě. Plamínek přebíral i Jan Svoboda, který organizoval převoz betlémského světla do republiky už v roce 1990. „Betlémské světlo jsme přebírali na hranici a po třiceti letech se kruh uzavírá, opět jsme na hranici,“ zavzpomínal.

Na rozvozu plamínku po České republice se podle něj nic nemění, vyjma dodržování vládních opatření, tedy bezpečnostních rozestupů, roušek a podobně. Pro letošek se podle něj počítá s rozvozem v 55 vlacích, kdy v každém vlaku je průměrně pětice kurýrů. Na vlaky navazují další rozvozy do míst, kam koleje nevedou.

S betlémským světlem z hranic vyrazili skauti nejprve do Brna, kde jej předají biskupovi Vojtěchu Cikrlemu. Rozvoz do zbytku Česka začne 19. prosince. Přesný harmonogram bude záviset na aktuálně platných protiepidemických opatřeních.

Symbol naděje

Tradice betlémského světla, které putuje Evropou, se zrodila v roce 1986 v Rakousku. Cílem je šířit zároveň s plamínkem myšlenku pokoje, přátelství a míru. Betlémské světlo je pro věřící symbolem naděje, světla, jež překonává tmu. V Česku se o jeho šíření starají skauti a skautky už víc než 30 let. Akce stojí na stovkách dobrovolníků, plamínek je tak rovněž symbolem nezištnosti a lidské vzájemnosti.

Všechny aktuality, včetně seznamu míst, kam si lidé mohou pro plamínek přijít, lze najít na webových stránkách www.betlemskesvetlo.cz.