Za rezolucí stojí čeští europoslanci, kteří poškozují Českou republiku, myslí si Babiš

Za rezolucí Evropského parlamentu podle premiéra Andreje Babiše (ANO) stojí čeští europoslanci, kteří dělají vše pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili. Babiš to sdělil v reakci na páteční kritické usnesení Evropského parlamentu kvůli jeho možnému střetu zájmů. Rezoluce se podle něj snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci Evropské unie.

Video Události
video

Události: Podle Babiše chtějí čeští europoslanci poškodit zemi

Premiér ve svém vyjádření také kritizuje Evropský parlament, že bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území Česka. To může být podle něho vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v Česku a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům.

Poslanci Evropského parlamentu v pátek jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů Babiše. Šéf české vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert.

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

Babiš: Je to pořád to samé

„Tu rezoluci nechci moc komentovat. Jak každý ví, stojí za ní čeští europoslanci, kteří dělají vše jen pro to, aby Českou republiku v Bruselu poškodili,“ uvedl Babiš v prohlášení. „Je to pořád to samé. Politický boj přenesený některými českými politiky a stranami z České republiky do Evropského parlamentu,“ dodal.

Na rezoluci ho zarazily dvě věci. „Ta rezoluce se evidentně snaží ovlivnit výsledek auditních procesů v rámci EU. To, že se opírá o závěry mise CONT (Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu), která měla už před svou cestou do ČR o svém výsledku úplně jasno, nemá ani smysl víc rozebírat,“ uvedl jednu výtku.

Evropský parlament Babiš dále kritizoval, že „bez jakýchkoliv konkrétních znalostí a důkazů nabádá k činění kroků ve vztahu ke konkrétnímu trestnímu řízení na území České republiky“. „To může být podle mě vnímáno jako důkaz politického a mediálního tlaku na justiční systém v ČR a vměšování do vnitřních záležitostí, které patří nezávislým a hlavně nepolitickým orgánům,“ uzavřel premiér.

Premiér nám přisuzuje nadpřirozené schopnosti, tvrdí Polčák

Europoslanec Stanislav Polčák (STAN) označil vyjádření Babiše, že za rezolucí stojí čeští europoslanci, za absurdní tvrzení. Stejně absurdní by podle něj bylo tvrzení, že za ní stojí on sám, protože miluje roli obětního beránka. „Premiér nám dvanácti europoslancům z České republiky, co jsme rezoluci podpořili, přisuzuje až nadpřirozené schopnosti. Asi jsme těch pět set kolegů zhypnotizovali,“ uvedl na Twitteru.

Za politický výkřik označil rezoluci předseda komunistů Vojtěch Filip. Po zasedání širšího vedení KSČM, které schválilo podporu menšinovému kabinetu ANO a ČSSD při schvalování rekordního rozpočtového schodku, novinářům řekl, že rezoluci „bere jako usnesení, které je politickým výkřikem“. „Pokud jde o samotný střet zájmů, není věcí evropského práva, ale věcí národních právních systémů,“ uvedl. Řešení by podle Filipa mohla přinést změna občanského zákoníku, pro kterou ale nebyla ve sněmovně podpora. „U nás je to řešeno pouze přes svěřenské fondy, což považuji za nedostatečné, ale nemám dostatečnou podporu k tomu, abych ve sněmovně takovou změnu vynutil,“ uvedl.

Podle předsedy STAN Víta Rakušana drtivá většina členů Evropského parlamentu vnímá to, co je jasné, zjevné a nezpochybnitelné, tedy že Babiš je ve střetu zájmů. Kontroluje podle něj svůj holding, který je žadatelem a příjemcem dotací, a jako premiér má vliv na rozdělování peněz Evropské unie v Česku. „Tu jasnou rovnici neumí spočítat jen sám Babiš. Vymlouvá se, překrucuje, nemluví pravdu. A ve svém důsledku strašně škodí České republice,“ uvedl v reakci na přijetí rezoluce. Dodal, že ten, kdo pojmenuje pravdu, není viníkem.