Europarlament většinou hlasů schválil usnesení kritizující Babišův možný střet zájmů

Poslanci Evropského parlamentu v pátek večer jasnou většinou hlasů schválili usnesení kritické k možnému střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše (ANO). Šéf vlády podle europoslanců zpochybňuje nezávislý výkon své funkce, neboť se podílí na rozhodování o penězích z rozpočtu Evropské unie a zároveň kontroluje holding Agrofert. Ten usnesení Evropského parlamentu kritizuje. Nelíbí se mu, že firmu nikdo z europarlamentu neoslovil.

Video 90’ ČT24 - Hlasování europarlamentu o možném střetu zájmu českého premiéra
video

90' ČT24: Europarlament schválil usnesení kritizující Babišův možný střet zájmů

Zdroj: ČT24

Rezoluce vyzývá Evropskou komisi k nulové toleranci vůči střetům zájmů a české úřady k tomu, aby vytvořily spolehlivý systém jejich odhalování a potírání. Právně nezávazné usnesení podpořilo 510 poslanců, 53 jich bylo proti a 101 se zdrželo hlasování.

Usnesení podpořila i většina z 21 českých poslanců od členů lidovecké frakce přes Piráty po konzervativce z ODS. Proti se vyslovila pětice zákonodárců zvolených za ANO, pouze poslankyně Radka Maxová se zdržela hlasování. Usnesení odmítli také dva politici SPD Ivan David a Hynek Blaško, kteří byli proti jako jediní zástupci nacionalistické frakce. Komunistická poslankyně Kateřina Konečná, jejíž strana v Česku toleruje Babišovu vládu, se zdržela hlasování.

„Stoupence Andreje Babiše a částečně některé vlažné stoupence Andreje Babiše to semkne. Andrej Babiš to bude prezentovat jako útok na české zájmy. A naopak jednoznačné odpůrce a dlouhodobě kritické lidi vůči Andrejovi Babišovi to zase utvrdí ve skepsi vůči premiérovi, neboli veřejné mínění to přesně rozdělí na dva pevné tábory,“ uvedl v Devadesátce ČT24 politolog Jan Kubáček.

Video Události, komentáře: Jaký ohlas bude mít rezoluce Evropského parlamentu?
video

Události, komentáře: Jaký ohlas bude mít rezoluce Evropského parlamentu?

Podle něj verdikt Evropského parlamentu zkomplikuje vyjednávací postoj právě na půdě EU.

„Když Andrej Babiš říká, že to je zpolitizovaná záležitost, tak to chápe negativně. Jenže to jen ukazuje to, jak on politiku chápe. Pouze jako boj o moc,“ řekl ve vysílání ČT24 Petr Honzejk, komentátor Hospodářských novin.

Návrh právně nezávazného dokumentu vyjadřuje politování nad tím, že Babiš stále kontroluje holding Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což podle textu „zpochybňuje nezávislý a objektivní výkon jeho funkce“.  

Usnesení vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Do textu se promítly i závěry mise členů kontrolního výboru Evropského parlamentu, kteří v únoru navštívili Česko.

„Zdá se, že oligarchické struktury skutečně fungují velmi dobře a za poslední dva tři roky prorostly do politiky,“ podotkl lidovecký člen europarlamentu Tomáš Zdechovský, který je jako člen kontrolního výboru spoluautorem usnesení a stejně jako jeho čtyři čeští kolegové z frakce hlasoval pro.

Cílem europoslanecké mise podle něj bylo mimo jiné poskytnout úřadům doplňující informace k šetření, a ne vyvíjet politický tlak na probíhající audit Evropské komise. Babiš, který opakovaně odmítá, že by byl ve střetu zájmů, poslaneckou misi kritizoval jako snahu zpolitizovat auditní řízení.

Video Události, komentáře: Andrej Babiš ve střetu zájmů
video

Události, komentáře: Andrej Babiš ve střetu zájmů

Usnesení žádá okamžité řešení nedostatků

„Rezoluce přichází s vlastními politickými soudy doprostřed jednání mezi Českou republikou a Evropskou komisí o právním výkladu střetu zájmů,“ zdůvodnila svůj nesouhlas s textem místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová zvolená za ANO. Namístě není podle Charanzové kromě kritiky českého premiéra ani výzva adresovaná českým úřadům, které podle poslankyně „dělají svou práci podle platných právních předpisů“.

Podle šéfky kontrolního výboru Moniky Hohlmeierové mise europarlamentu zjistila, že Česko nemá účinný systém odhalováni střetu zájmů a spoléhá na čestná prohlášení politiků. Usnesení proto vyzývá české úřady, aby „bez odkladů řešily tyto systémové nedostatky“.

Poslanci v textu rovněž přivítali obnovení Babišova trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo. O tom rozhodl v prosinci nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman poté, co jej dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch zastavil.

Předloni v prosinci poslanci schválili podobné usnesení, které vyzvalo Evropskou komisi k zastavení dotací pro Agrofert do doby, než bude otázka Babišova možného střetu zájmů objasněna. Podpora dnešní rezoluce je však větší. Pro tehdy hlasovalo 434 politiků, proti bylo 64 a hlasování se zdrželo 47 členů Evropského parlamentu.

Rezoluci podpořila rovněž čtveřice členů ODS patřících do konzervativní europarlamentní skupiny. „Usnesení se nestaví proti České republice jako zemi, ale upozorňuje na problémy jednoho jejího občana, který je zároveň premiérem. Europoslanci nepovažují za normální, že člověk, který dotace rozděluje, je zároveň nejvíce čerpá,“ uvedla europoslankyně Veronika Vrecionová, která je stínovou zpravodajkou návrhu.

Podle jejího kolegy Alexandra Vondry je „případ Babiš precedens“ v tom, jak by měly české úřady v budoucnu bránit možným střetům zájmů politiků.

„Měli bychom se starat o to, kam by měly ty peníze zamířit a kdo z nich bude profitovat,“ podotkl pirátský europoslanec Mikuláš Peksa s tím, že Evropská komise i členské státy by měly zabránit tomu, aby fond financoval podniky skrytě vlastněné vládními politiky.

„Myslím, že si naše problémy máme vyřešit doma a nemíchat do toho Brusel,“ zdůvodnila komunistická europoslankyně Kateřina Konečná své rozhodnutí zdržet se hlasování, k němuž prý dospěla po konzultaci se širším stranickým vedením v Praze. 

Premiér Andrej Babiš postup europoslanců odmítá. „Zdechovský a Peksa jsou vlastizrádci, měli by bojovat za české zájmy,“ uvedl už dříve. Předseda vlády kritizoval i předsedkyni Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Moniku Hohlmeierovou, kterou označil za pomatenou.

Část opozice výsledek hlasování o Babišovi nepřekvapil

Část opozice není výsledkem hlasování překvapena. Hlasování podle ní potvrzuje, že český ministerský předseda je ve střetu zájmů.  „Andrej Babiš dělá České republice ostudu v zahraničí dlouhodobě. Jeho střet zájmů je evidentní, nepřekvapuje mě, že Evropský parlament přijal tuto rezoluci a žádá zastavení veškerých dotací,“ poznamenal šéf  ODS Petr Fiala.

„Rozumím tomu, jde o evropské peníze, ale situaci si musíme vyřešit sami doma - věřím, že porážka ANO v nadcházejících senátních a krajských volbách bude předehrou před volbami parlamentními, které odstraní Andreje Babiš definitivně od moci. ODS pro to udělá maximum,“ dodal. Na Twitteru Fiala napsal, že rezoluce oslabuje Babišovu politickou sílu při vyjednávání v Evropské unii ve chvíli, „kdy jde o hodně“.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš poznamenal, že Evropský parlament „přelomovou rezoluci“ odhlasoval silnou většinou. „Evropa se touto rezolucí shodla, že Andrej Babiš je ve střetu zájmů a že je třeba tento problém odstranit co nejrychleji,“ uvedl. Rezoluce podle něj opět potvrzuje, že premiér kontroluje holding Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku. Připomněl, že Piráti se kvůli této záležitosti obrátili na Evropskou komisi.

„Schválená rezoluce však není jen o českém premiérovi, ale o špatně nastaveném systému, který je možné takto zneužívat. Je na čase to ukončit, a odblokovat tím i Českou republiku,“ dodal šéf Pirátů. Podotkl, že pirátští europoslanci připravili konkrétní návrhy, kterými se bude zabývat Evropská komise, Evropská rada i česká vláda.

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové rozhodnutí europarlamentu potvrdilo, co TOP 09 dlouho říká. „Andrej Babiš si musí vybrat - buď bude premiér, nebo velkopodnikatel. Obojí současně poškozuje ČR doma i v zahraničí. Jeho byznys je ovšem na dotacích postaven, proto do politiky vstoupil. A teď celá Evropa ví, že je žábou na prameni,“ uvedla.

Předseda komunistů Vojtěch Filip se chce k rezoluci vyjádřit až po jejím prostudování. „Jen připomínám, že takové usnesení nemá na český právní řád žádný význam. Otázka patří do národního zákonodárství,“ sdělil.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury nemá o vnitřních záležitostech Česka a o činnosti českých občanů na území Česka rozhodovat Brusel. „Ve věci střetu zájmů předsedy vlády Andreje Babiše nechť rozhodne český soud, podle českých zákonů. Na rozhodnutí soudu stále čekáme,“ napsal.

TI: Europoslanci volají po vyřešení střetu zájmů Babiše

Organizace Transparency International (TI) prezentující se jako protikorupční uvedla v tiskové zprávě, že europoslanci schválením usnesení kritického k Babišovi volají po vyřešení střetu zájmů premiéra členské země. Babiš podle ní porušuje zákony a zneužívá peníze evropských daňových poplatníků ve vlastní prospěch. Evropská komise (EK) se tak podle TI dostává pod tlak, aby „tuto nekalou praxi“ urychleně ukončila. TI opakovaně na možný střet zájmů Babiše upozorňuje. 

„Celá Evropa chápe, že Babiš je ve střetu zájmů. Agrofert ovládá a bere do své kapsy miliardové dotace, na které nemá nárok. Jen naše vláda mlží, zdržuje, a dokonce otevřeně lže, že to tak není,“ uvedl ředitel TI David Ondráčka. „Babiš tím okrádá ostatní farmáře a další oprávněné žadatele, kteří kvůli němu přichází o peníze,“ dodal.

TI uvedla, že záležitost kolem otázky střetu zájmů Babiše poukazuje na širší systémové chyby, kdy v České republice, a možná i v dalších členských státech EU, nefunguje dostatečná a systematická kontrola. „A právě úspěšné vyřešení tohoto případu zneužití střetu zájmů pro osobní prospěch má být impulzem pro další rozvoj kontrolních mechanismů pro zamezení zneužívání veřejných rozpočtů nejen v Česku, ale i v EU,“ dodala organizace.

TI je s Babišem v dlouhodobém sporu. Ohledně střetu zájmů premiéra podala podnět k evropským orgánům či k Městskému úřadu v Černošicích. Premiér organizaci v minulosti opakovaně označil za zkorumpovanou.

Agrofert se nemůže ubránit dojmu, že se europoslanci nechali zneužít

Agrofert uvedl, že ho usnesení překvapilo. „Ačkoli bylo předem připraveno, nikdo nás nepožádal o stanovisko,“ napsala firma v prohlášení. Společnost podle něj nikdo nekontaktoval ani v době mise rozpočtového výboru Evropského parlamentu do České republiky.

„Kdyby k setkání došlo a kdybychom mohli na otázky zástupců Evropského parlamentu odpovědět, jsme hluboce přesvědčeni, že by k přijetí takového usnesení nemohlo dojít,“ uvedl Agrofert. „Jednalo se o nás bez nás, což považujeme za skandální a z hlediska fungování evropského společenství za bezprecedentní,“ uvádí prohlášení.

Misi rozpočtového výboru do Česka Agrofert vnímá jako zpolitizovanou či jako účelovou. Jde podle firmy o „hrubý zásah“ do auditních řízení Evropské komise s ČR. „Jde o očividný pokus tato řízení ovlivnit,“ uvedl Agrofert.

V prohlášení společnost odmítá tvrzení, že Agrofert prováděl účelové majetkové transakce kvůli dotacím. Evropský parlament si podle něj své závěry „doslova vymýšlí“ a opírá o nepravdivá tvrzení. „Proto jsme také v minulých dnech zaslali dopis předsedovi Evropského parlamentu a dalším funkcionářům, kde se proti závěrům rozpočtového výboru důrazně ohrazujeme,“ uvedla firma.

Agrofert také kritizuje bod usnesení, ve kterém europarlament uvítal obnovení vyšetřování Babiše v kauze Čapí hnízdo. „Ptáme se, kde je presumpce neviny a co mohou poslanci Evropského parlamentu vědět o detailech a okolnostech probíhajícího vyšetřování. Nezbývá nám než konstatovat, že může jít o nátlak na nezávislé české orgány činné v trestním řízení,“ píše se v prohlášení.

Podle Agrofertu se „nelze ubránit dojmu, že se poslanci Evropského parlamentu nechali zneužít a zatáhnout k útoku na jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice“. Neexistuje podle firmy nic, co by dokazovalo střet zájmů. Agrofert uvádí, že při čerpání dotací vždy postupuje podle zákonů.

Přijatou rezoluci ostře zkritizovali také europoslanci hnutí Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána. V prohlášení citovaném agenturou MTI jej označili za „tvrdý útok“ na nezávislost českých úřadů. Orbánův způsob vládnutí je přitom většinou europoslanců kritizován jako autoritativní a unijní instituce kvůli němu vedou proti Maďarsku řízení pro možné porušování evropských hodnot.