Na Šumavě naměřili přes 26 stupňů. Rekordní teploty se objevily na stovce stanic

V Pohoří na Šumavě na Českokrumlovsku a ve Vyšším Brodě naměřili v pondělí meteorologové shodně 26,4 stupně Celsia. Jedná se o nejvyšší hodnotu na celém území republiky. Teplotní rekordy pro 21. říjen ovšem byly překonány na řadě míst Jihočeského kraje. Podle meteorologů byla průměrná denní teplota v regionu o sedm až osm stupňů Celsia vyšší než dlouhodobý standard. Maxima se ale překonávala i jinde v Česku.

Video Události za okamžik a počasí
video

Rekordní teploty se objevily na stovce stanic

Počasí v Česku bylo v pondělí neobvykle teplé. Teplotní rekordy pro 21. říjen padly na 93 stanicích, které měří alespoň třicet let. Takových má Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v celém Česku 152.

Tabulky rekordů se budou po dnešku přepisovat i na sedmi z jedenácti stanic, které měří sto let a více. Na stanici v Opavě-Oticích, která měří 140 let, se v pondělí teplota vyšplhala na 23,9 stupně Celsia, čímž byl o 2,7 stupně překonán dosavadní rekord z roku 1943. Stanice v Přerově, která měří 136 let, zaznamenala maximum 22 stupňů, čímž by překonán rekord z roku 2013.

Mimořádně teplé pondělí 21. října
Zdroj: ČHMÚ
Autor: ČT24

Pondělní rekord padl v jižních Čechách 

Nejtepleji ale bylo v pondělí na jihu Čech. Teplotu nad 25 stupňů, která je hranicí letního dne, hlásily tři stanice. Nejvyšší hodnoty zaznamenali ve Vyšším Brodě a v Pohoří na Šumavě, a to shodně 26,4 stupně Celsia

Ve Vimperku na Prachaticku v pondělí naměřili 25,5 stupně Celsia, což znamená překonání rekordu z roku 2008. „Ovšem nejvyšší hodnota ve Vimperku dosud činila 19,4 stupně Celsia. To znamená, že rekord byl překonán o šest stupňů, a to je opravdu výrazný skok,“ poznamenal Jaroslav Hintermüller z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Teplotní rekordy pak překonaly i stanice v Českém Krumlově, Jindřichově Hradci nebo šumavském Churáňově a také u Jezerní slati poblíž Kvildy na Prachaticku. Naměřili tam 22,7 stupně Celsia. Jezerní slať se stanicí Perla přitom v zimě patří mezi nejchladnější místa v republice a teploty tam klesají až k hodnotám blízko minus 40 stupňů Celsia.

Zatímco v nížinách bylo v pondělí zataženo nebo polojasno, ve vyšších polohách svítilo slunce. Způsobilo to inverzní počasí, které bude pokračovat i v nejbližších dnech. „V úterý se ochladí, očekáváme teploty 13 až 16 stupňů Celsia. Od středy by ale zase mělo být tepleji,“ přiblížil Hintermüller.

Když se rozpustí mlhy, vyšplhají se v úterý teploty na zhruba 21 stupňů

Pondělní počasí nakreslilo linii mezi západem Čech a ostatními částmi země. Zatímco západ území byl dopoledne oblačný, a proto i chladnější, přes 20 stupňů Celsia se vyšplhaly teploty třeba za Jeseníky. V noci na úterý se na většině území čekají mlhy a nízká oblačnost, ojediněle může mrholit.

V úterý má převládat polojasno, oblačno až zataženo. Mlhy a mrholení se mohou vyskytovat ještě ráno, přes den se ale postupně vyjasní. Tam, kde se mlhy rozpustí, mohou teploty dosáhnout až 21 stupňů Celsia; pokud zůstane zataženo, budou se teploty pohybovat spíš okolo 16 stupňů.

Předpověď počasí na úterý 22. 10.
Zdroj: ČT24