Prezident Zeman po pobytu v nemocnici odjel do Lán. Ve středu promluví ve sněmovně

Po čtyřech dnech strávených v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích zamířil prezident Miloš Zeman na zámek v Lánech. Podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka ve středu vystoupí v Poslanecké sněmovně k projednávání státního rozpočtu. Podle ošetřujících lékařů prezident opustil nemocnici v dobré kondici.

Miloš Zeman opouští nemocnici
Zdroj: ČTK Autor: Ondřej Deml

„Péče byla zaměřena na rekonvalescenci dlouhodobě přetěžovaného organismu,“ uvedli lékaři. Zeman v nemocnici absolvoval rehabilitační cvičení zaměřená na posílení pohybových stereotypů, byla mu také aplikována intenzifikovaná výživa. Podle vyjádření nemocnice hlava státu nepodstoupila žádný zákrok.

Prezident do nemocnice nastoupil ve čtvrtek. V televizi Barrandov řekl, že tím vyhověl přání svého ošetřujícího lékaře, ředitele nemocnice Miroslava Zavorala. „Není to nic vážného, je to záminka pro odpočinek,“ uvedl Zeman. Ovčáček v týdnu uvedl, že prezidenta čekají rehabilitace a infuze, jež mu po zářijové návštěvě nemocnice pomohly.

Hradní mluvčí už také dříve odmítl spekulace, podle kterých hospitalizace ve vojenské nemocnici souvisela s akutním či vážným zdravotním problémem, který by si vyžádal lékařský zákrok. Prezidentův pobyt v péči lékařů zdůvodnil přípravou na státní svátek 28. října, při němž chce být Zeman „absolutně fit“.

Podle webu deníku Blesk je Zemanova zdravotní dokumentace přísně střežena. Za účelem ochrany údajů je vedena pouze papírově, nikoliv elektronicky. Vedení nemocnice navíc kontroluje i lékaře, kteří se ke složce dostanou.

Prezident v nemocnici pobýval na interním oddělení, k dispozici měl podle Blesku polovinu patra. Žádní jiní pacienti ale údajně kvůli tomu nemuseli být přemístěni. Zemana mohli navštěvovat pouze lékaři a rodina. Blesk také uvedl, že Zeman měl pro sebe k dispozici kuřárnu, ostatní pacienti museli proto chodit kouřit až na patologii. 

Zeman byl ve střešovické nemocnici už 24. září, u lékařů strávil několik hodin. Ovčáček tehdy návštěvu označil za pravidelnou lékařskou prohlídku. Zavoral, který vede právě interní kliniku, serveru SeznamZprávy po vyšetření řekl, že lékaři nenašli žádný zdravotní problém s výjimkou mírné známky dehydratace a „určité únavy“. Zeman později řekl, že kvůli dehydrataci dostane několik infuzí, které mu dodají minerály.

Podle Pražského hradu prezident špatně chodí kvůli diabetické polyfunkční neuropatii. Na veřejnosti někdy působí unaveně. Problémy má také s nízkým tlakem a hůř slyší. Kvůli svému zdraví omezil kouření.