Na podzim to táhne na cesty divočáky, nehod se zvěří letos výrazně přibývá. Silničáři připravují obranu

Hrozbou pro řidiče na silnicích nejsou jen ostatní auta či přecenění vlastních schopností, ale také zvěř. Nešťastnou podzimní tradicí jsou srážky s divočáky, ke kterým dochází i na dálnicích. I když myslivci ujišťují, že se snaží zvířata udržet mimo silnice, nedaří se to. Letos je podle policie nárůst nehod velmi výrazný. Jen za pondělní večer zkomplikovaly srážky s divočáky dopravu na dálnicích D10 i D11. Reagovat se nyní chystá Ředitelství silnic a dálnic.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Dvě hromadné nehody, kdy byla na vině srážka se zvěří, během několika hodin

Stáda divočáků pronikla v pondělí na dálnice, které vedou z východu a severovýchodu Čech do Prahy, a způsobila hromadné nehody. Při střetech několika aut se zvěří na dálnici D10 utrpěli lehká zranění čtyři lidé. České dálnice ovšem pamatují i střety s divokými prasaty, při kterých lidé umírali – a srážky obvykle bývají fatální i pro samotná zvířata.

Na podzim jsou takové nehody nejčastější, zvířata totiž migrují za potravou. Je i řidiče se sice snaží ochránit myslivci a kolem silnic osazují pachové ohradníky, každý rok se ale ukazuje, že to nefunguje – přinejmenším ne stoprocentně. „Když je zvěř hnaná z lesa, tak pachový repelent prostě nefunguje,“ podotkl jednatel Okresního mysliveckého sdružení Pardubice Josef Kurča.

Letos je podle policie výrazně vyšší počet takových nehod než loni – nárůst je dvacetiprocentní. „V letošním roce je to od začátku roku do konce září 1345 nehod,“ vyčíslil vedoucí dopravní policie v Ústeckém kraji Jiří Ušák.

Ředitelství silnic a dálnic se chystá na nárůst takových nehod zareagovat. Ny vytipovaných úsecích nechává počty sražené zvěře sčítat a z dosavadních závěrů vyplývá, že skutečnost může být ještě horší, než tvrdí policie – ne každý řidič takovou havárii hlásí.

Obětmi nehod z živočišné říše nejsou jenom divočáci, ale také vysoká zvěř a někdy i ptáci. Podle sčítače mrtvé zvěře Václava Berana lze u silnic nalézt třeba i výry nebo luňáky červené. „Spoustat druhů obojživelníků hyne na silnicích,“ dodal Beran.

Až se ukáže, které úseky jsou nejproblematičtější, chtějí je silničáři lépe zabezpečit. Silnice osadí bezpečnostními svodidly a ploty.