Hejtmanka Karlovarského kraje Vildumetzová koncem roku skončí ve funkci

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se do konce roku vzdá funkce. Čeká totiž dítě. Hejtmanka to oznámila na Facebooku. Podle serveru Deník.cz se politička vzdá i vedení Asociace krajů a zůstane pouze poslankyní.

„Rozhodla jsem se, že nejpozději do konce roku předám funkci hejtmanky. V čele našeho kraje musí stát někdo, kdo se mu může věnovat 24 hodin denně,“ oznámila hejtmanka na sociální síti.

Vildumetzová se pozice hejtmanky údajně chtěla vzdát už loni v únoru, protože po volbách do sněmovny se stala poslankyní. Širší vedení hnutí ANO totiž vyzvalo po sněmovních volbách v roce 2017 své hejtmany, kteří se stali zároveň poslanci, aby si vybrali jednu z funkcí.

Později si to ale Vildumetzová rozmyslela z toho důvodu, že byla jedenácti hlasy zvolena předsedkyní Rady Asociace krajů ČR, což označila za pozici významnou a prestižní. 

Hejtmanem se může stát náměstek Petr Kubis

Nového hejtmana Karlovarského kraje budou zastupitelé podle informací serveru Deník.cz volit na mimořádném zastupitelstvu 11. listopadu. Hejtmanem by se mohl stát buď krajský náměstek Petr Kubis (ANO), není ale vyloučena ani nominace krajského náměstka Martina Hurajčíka (ANO), napsal server.

„Práce pro kraj se nevzdávám, v krajské radě bych ráda zůstala. Úkolů zůstává hodně, chtěla bych třeba dokončit zahájení obnovy Císařských lázní a sestavit zodpovědný krajský rozpočet na rok 2020. To je ale jen zlomek toho, co jsme rozpracovali. Proto, pokud budu moci, chci pomoci. Přednost ale nyní má moje rodina,“ sdělila webu Mračková Vildumetzová, která je hejtmankou od roku 2016. Za Jana Mračka se provdala loni v srpnu.

Jiné hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) se narodila dcera letos v březnu. Funkce v čele kraje se ale nevzdala, do práce se vrátila zhruba po šestinedělí.