TÉMA

Asociace krajů

EU se na zastropování ceny ruského plynu neshodla. Nečekané zisky mají pomoci spotřebitelům
V Bruselu mimořádně zasedli ministři energetiky zemí Evropské unie. Jak dopředu avizoval český ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela, státy EU se na zastropování ceny ruského plynu neshodly. Podle Síkely by to na cenu elektřiny nemělo podstatný vliv. Sedmadvacítka navrhuje mimo jiného využít nečekané zisky producentů energie z levnějších zdrojů na pomoc spotřebitelům. Zástupci vlád Evropskou komisi pověřili také přípravou dalších opatření, včetně celounijních úspor energie. V pořadu Události, komentáře Síkela řekl, že Komise připraví novou legislativu během víkendu.
9. 9. 2022, Aktualizováno9. 9. 2022 23:14|
Česko svolává evropské jednání kvůli cenám energií. Ty ohrožují politický systém, varoval Blažek
České předsednictví svolává jednání rady ministrů pro energetiku k mimořádným opatřením k řešení energetické situace, oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) by se mělo jednání uskutečnist co nejdříve, v úvahu podle něj připadá celounijní cenový strop. O drahých energiích hovořil za vládu v Poslanecké sněmovně ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Řekl, že by energetická krize mohla vést nejenom k pádu nynější vlády, ale i politického systému v Česku i Evropě, kdyby se ji nepodařilo vyřešit.
26. 8. 2022, Aktualizováno26. 8. 2022 16:35|
Když dojde plyn, vláda musí lidem jasně říct, kde bude šetřit, prohlásil Kuba
Šéf Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS) radí vládě, aby srozumitelně sdělila lidem, jaká budou platit opatření, když dojdou zásoby plynu. Podle něj je naprosto absurdní v této chvíli řešit, zda Češi budou mít doma osmnáct, nebo devatenáct stupňů. Kuba zároveň upozornil, že situaci musí řešit ministerstvo, nikoliv kraje. Komunikace vlády v této situaci není přehledná, sdělil Kuba v Interview ČT24.
19. 8. 2022|
Stát hledá přístřeší pro ukrajinské Romy a zjišťuje, jak s ubytováním zahýbe turistická sezona
Předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS) má prověřit, kolik kapacit pro ukrajinské uprchlíky od komerčních ubytovatelů ubude například kvůli letní turistické sezoně. Informoval o tom ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Stát také spolu s hejtmanstvími vytipovává objekty, které by mohly poskytnout přístřeší prchajícím ukrajinským Romům. Od ruského útoku na Ukrajinu Česko tamním občanům udělilo už 310 961 víz.
26. 4. 2022, Aktualizováno26. 4. 2022 17:19|
Obce budou moci využít neobsazené sociální byty pro uprchlíky. Česko udělilo už bezmála 300 tisíc víz
Obce budou moci neobsazené sociální byty použít pro uprchlíky jako osoby chráněné. Umožňuje to změna nařízení, které schválila vláda. Obce, kraje a jejich organizace mohou už od středy žádat o dotace na pořízení a opravy bydlení pro válečné uprchlíky. Oznámilo to ministerstvo pro místní rozvoj. Česko podle ministerstva vnitra udělilo lidem prchajícím před válkou na Ukrajině už skoro 300 tisíc víz. Většinu uprchlíků v Česku tvoří podle resortu ženy a děti. Podle generálního ředitelství úřadu práce si v ČR za tuto dobu sehnalo zaměstnání na 24 tisíc držitelů těchto víz.
20. 4. 2022, Aktualizováno20. 4. 2022 20:03|
Ministři poprvé jednali s hejtmany. Domluvili se na změně financování záchranek
Premiér Petr Fiala (ODS) a další členové koaliční vlády v Hrzánském paláci v Praze poprvé od svého jmenování zasedli k jednání s hejtmany. V plánu měli hovořit o fungování spolupráce krajských samospráv i o změně stavebního zákona. V souvislosti s přípravou státního rozpočtu bylo tématem i financování oprav silnic nižších tříd či organizace letecké záchranné služby. Fiala se vyjádřil i k napětí na hranicích Ruska a Ukrajiny.
20. 1. 2022, Aktualizováno20. 1. 2022 13:49|
Třetím letem z Afghánistánu evakuační mise podle premiéra Babiše skončila
Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) Česko evakuovalo z Afghánistánu všechny spolupracovníky české armády, které evakuovat mělo. Řekli to na společné tiskové konferenci. Zatím se neplánuje další let do Afghánistánu, řekl Radiožurnálu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Podle Miroslavy Paškové ze spolku Vlčí máky ale v Kábulu před letištěm ještě zůstávají tamní spolupracovníci české armády. K případnému transportu dalších lidí by bylo možné podle Hamáčka využít pomoc spojenců.
19. 8. 2021, Aktualizováno19. 8. 2021 21:44|bja
Odhadem šest stovek domů ve dvou obcích musí k zemi, řekl Grolich. Extrémní bouře nepřežilo pět lidí
Následkem čtvrtečních silných bouřek a vzniklého tornáda, které poničilo některé obce na jižní Moravě, zemřelo dle policie pět lidí. Probíhají záchranné práce, po kterých bude následovat rekonstrukce. Úřady naléhají na lidi, aby do postižených oblastí nejezdili, komplikují tím záchranné práce. Ministerstvo pro místní rozvoj uvolní na pomoc obcím s obnovou majetku 420 milionů korun, prostředky pošlou i další kraje.
25. 6. 2021, Aktualizováno25. 6. 2021 22:34|
Vláda se s hejtmany o podobě nouzového stavu nedohodla, pokračovat budou v neděli
Jednání vlády a hejtmanů o opatřeních proti covidu-19 a možném vyhlášení nového nouzového stavu v Česku bude pokračovat v neděli. Premiér Andrej Babiš (ANO) po sobotní schůzce řekl, že byla konstruktivní. Doufá, že všichni hejtmani v neděli požádají kabinet, aby nouzový stav pokračoval. Sněmovna ve čtvrtek odmítla žádost vlády o prodloužení nouzového stavu, který tak má skončit v půlnoci z neděle na pondělí. Jednání vlády s hejtmany bude pokračovat od nedělní 10. hodiny i s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), obě strany si přivedou své epidemické experty.
13. 2. 2021, Aktualizováno14. 2. 2021 00:00|
Bez nouzového stavu může cestu z pandemie řídit souhra ministerstva, hygieny a krajů
V neděli zřejmě skončí nouzový stav. Česko by se v novém týdnu ocitlo bez celoplošných omezení zaváděných kvůli pandemii koronaviru, řadu oblastí by ale mohla dál regulovat souhra krajů a rozhodnutí ministerstva zdravotnictví na základě zákona o ochraně veřejného zdraví. Přinášíme přehled dostupných informací.
12. 2. 2021|
Restaurace a bary budou muset zavírat o půlnoci, oznámil Vojtěch
Epidemie nemoci covid-19 v Česku nabrala na síle, republikový semafor se zřejmě už o víkendu zbarví do zelena. Na tiskové konferenci to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) a šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Od půlnoci z pátku na sobotu se proto musí plošně zavřít noční provozy barů a restaurací, roušky budou od pátku nově povinné i ve školních třídách, s výjimkou prvního stupně. Další opatření ministr nevyloučil. Kraje volají po zřízení Ústředního krizového štábu.
17. 9. 2020, Aktualizováno17. 9. 2020 18:27|
Zrušení nouzového stavu podle Hamáčka zkomplikuje nákup pomůcek. Podle Babiše to problém nebude
Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) si stojí za svým návrhem opět prodloužit nouzový stav v Česku. Řekl, že jeho zrušení by mohlo zkomplikovat nákup zdravotnického materiálu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v ČT řekl, že pro pokračování nouzového stavu nevidí důvod. Podle něj komplikace při nákupu zdravotnického materiálu nehrozí.
22. 4. 2020, Aktualizováno22. 4. 2020 22:29|
Nejezděte do Lombardie a Benátska, zvažte cesty do ciziny, vyzval Babiš
Kvůli šíření koronaviru po Evropě v úterý večer zasedla Bezpečnostní rada státu. Do Strakovy akademie ji svolal premiér Andrej Babiš (ANO). Čechům doporučuje, aby necestovali do Lombardie a Benátska v Itálii, kde se nákaza šíří. „Je potřeba, aby naši občané zvážili vůbec, jestli chtějí za této situace cestovat do zahraničí,“ dodal premiér. Ministerstvo zdravotnictví i hygienici podle něj dostali jasné úkoly a jsou na výskyt nemoci připraveni.
25. 2. 2020, Aktualizováno25. 2. 2020 20:57|
Hejtmanka Karlovarského kraje Vildumetzová koncem roku skončí ve funkci
Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová (ANO) se do konce roku vzdá funkce. Čeká totiž dítě. Hejtmanka to oznámila na Facebooku. Podle serveru Deník.cz se politička vzdá i vedení Asociace krajů a zůstane pouze poslankyní.
4. 10. 2019, Aktualizováno4. 10. 2019 13:31|
Mýtné se rozšíří o další silnice. Úřady vymýšlejí, jak zarazit kamionům objížďky přes města
V příštím roce by mělo být nově zpoplatněno 860 kilometrů silnic první třídy. Případné omezení vjezdu kamionů na objízdné silnice, o kterém stát uvažuje, v návrhu zatím není. Ministerstvo dopravy nyní se zástupci samospráv řeší, jak zajistit, aby nákladní auta zpoplatněné úseky neobjížděla. Obce se totiž bojí ničení místních silnic a hlavně negativních dopadů na každodenní život.
17. 8. 2019|
90' ČT24
Víc učňů nepotřebujeme, říká Plaga. Bylo by to destruktivní, trh práce se změní, souhlasí Kartous
Kraje chtějí získat možnost přímo rozhodovat o počtech přijatých studentů na jednotlivé obory na středních školách. Podle nich by to pomohlo obsadit obory, které odpovídají potřebám jednotlivých regionů – firmám dlouhodobě chybí hlavně kvalitní učni v technických profesích. Ministr školství Robert Plaga (ANO) i odborník na vzdělávání Bohumil Kartous ale před navyšováním počtu učňů a orientací na aktuální potřeby podniků varují. Česko podle nich víc učňů nepotřebuje, shodli se v pořadu 90' ČT24.
13. 4. 2019|mka