Obce chtějí větší vliv při rozhodování o stavbě větrných elektráren

Události v regionech: Obavy z růstu počtu větrných elektráren (zdroj: ČT24)

Výstavbu solárních a větrných elektráren má zrychlit nový zákon o obnovitelných zdrojích energie. Ten slibuje i vytipování území, kde by investoři neměli narazit na výrazné překážky. Před týdnem skončilo připomínkové řízení a na návrh zákona se snesla kritika. Například obce se obávají velkého vlivu státu při povolování staveb.

Dva roky je dnes minimální doba schválení výstavby větrné elektrárny. Podle nového zákona by to měl být naopak strop. Nárůstu počtu větrných elektráren se ale někde obávají.

Například probošství kláštera v Mariánské Týnici se dlouhodobě brání záměru postavit několik větrných elektráren v jeho blízkosti. Letos dostalo prestižní ocenění Evropské komise. Čtyři roky teď ale musí bránit zásahům do okolí, jinak o něj přijde.

„Toto označení s sebou nese závazky, jako je péče o krajinu, o to dědictví. Výstavba větrných elektráren do tohoto úplně nezapadá,“ vysvětlil vedoucí Centra baroka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Pavel Beneš.

O potřebě chránit takzvanou Santiniho krajinu informuje návštěvníky stálá výstava. „Byl by to velký zásah do této krajiny jakožto měřítko, které mnohonásobně převyšuje dosavadní stavby a harmonii, která tady je od doby baroka,“ vysvětlil Beneš.

Přesvědčily je bonusy

Naopak sousední Výrov už jedná s investory, s větrnou elektrárnou v referendu souhlasila drtivá většina obyvatel. Přesvědčila je i výška bonusů. „V zásadě až sto procent rozpočtu. Příspěvek na náklady na energie pro každého občana,“ vysvětlil starosta Výrova Vlastimil Pech (nestr.).

Právě na finanční prospěch upozorňují oborové organizace. Na stávajícím návrhu zákona jim vadí, že role obcí je slabá. „Je klíčové, aby obce mohly ovlivnit ten proces víc, a zároveň je důležité, aby měly nějakou základní jistotu zákonem stanovené platby z provozu toho zdroje,“ přiblížil předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Příliš velkého vlivu státu se obávají Sdružení místních samospráv, Svaz měst a obcí a Asociace krajů. Ve společném prohlášení žádají další jednání, tentokrát za účasti obcí.

„Obnovitelné zdroje jako takové samosprávy podporují. Ale vždycky to vzniká na základě dohody v té komunitě. Nikdo to direktivně nestanovuje. To si ani nemůžeme dovolit. Tak proč by si to měl dovolit stát?“ poznamenal místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.

Zákon by měl začít platit od 1. ledna. Právě velké množství připomínek mnoha stran ho ale může pozdržet.

Načítání...