Obce chtějí větší vliv při rozhodování o stavbě větrných elektráren

3 minuty
Události v regionech: Obavy z růstu počtu větrných elektráren
Zdroj: ČT24

Výstavbu solárních a větrných elektráren má zrychlit nový zákon o obnovitelných zdrojích energie. Ten slibuje i vytipování území, kde by investoři neměli narazit na výrazné překážky. Před týdnem skončilo připomínkové řízení a na návrh zákona se snesla kritika. Například obce se obávají velkého vlivu státu při povolování staveb.

Dva roky je dnes minimální doba schválení výstavby větrné elektrárny. Podle nového zákona by to měl být naopak strop. Nárůstu počtu větrných elektráren se ale někde obávají.

Například probošství kláštera v Mariánské Týnici se dlouhodobě brání záměru postavit několik větrných elektráren v jeho blízkosti. Letos dostalo prestižní ocenění Evropské komise. Čtyři roky teď ale musí bránit zásahům do okolí, jinak o něj přijde.

„Toto označení s sebou nese závazky, jako je péče o krajinu, o to dědictví. Výstavba větrných elektráren do tohoto úplně nezapadá,“ vysvětlil vedoucí Centra baroka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici Pavel Beneš.

O potřebě chránit takzvanou Santiniho krajinu informuje návštěvníky stálá výstava. „Byl by to velký zásah do této krajiny jakožto měřítko, které mnohonásobně převyšuje dosavadní stavby a harmonii, která tady je od doby baroka,“ vysvětlil Beneš.

Přesvědčily je bonusy

Naopak sousední Výrov už jedná s investory, s větrnou elektrárnou v referendu souhlasila drtivá většina obyvatel. Přesvědčila je i výška bonusů. „V zásadě až sto procent rozpočtu. Příspěvek na náklady na energie pro každého občana,“ vysvětlil starosta Výrova Vlastimil Pech (nestr.).

Právě na finanční prospěch upozorňují oborové organizace. Na stávajícím návrhu zákona jim vadí, že role obcí je slabá. „Je klíčové, aby obce mohly ovlivnit ten proces víc, a zároveň je důležité, aby měly nějakou základní jistotu zákonem stanovené platby z provozu toho zdroje,“ přiblížil předseda Komory obnovitelných zdrojů energie Štěpán Chalupa.

Příliš velkého vlivu státu se obávají Sdružení místních samospráv, Svaz měst a obcí a Asociace krajů. Ve společném prohlášení žádají další jednání, tentokrát za účasti obcí.

„Obnovitelné zdroje jako takové samosprávy podporují. Ale vždycky to vzniká na základě dohody v té komunitě. Nikdo to direktivně nestanovuje. To si ani nemůžeme dovolit. Tak proč by si to měl dovolit stát?“ poznamenal místopředseda Svazu měst a obcí ČR Pavel Drahovzal.

Zákon by měl začít platit od 1. ledna. Právě velké množství připomínek mnoha stran ho ale může pozdržet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky v úterý dopoledne vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která později uvedla, že provoz už je bez omezení. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
11:31Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 11 hhodinami

Města a obce trápí toulavé kočky. Petice žádá jejich povinné čipování

Toulavé kočky představují problém, který trápí řadu měst a obcí. Kolik takových zvířat je, není jasné. V tuzemsku se totiž neevidují ani počty těch, které žijí v domácnostech. I kvůli lepší evidenci by měly kočky v příštích letech povinně dostávat čipy. Příslušný zákon teď projednává i Evropská unie. U psů přitom stejné nařízení platí už pět let.
před 11 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
včeraAktualizovánovčera v 13:19

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánovčera v 12:05

Stará cesta Boubínským pralesem zůstane nepřístupná. Nahradí ji nová

Cesta kolem jádra Boubínského pralesa zůstane zavřená a zmizí i z turistických map. Nahradí ji nová trasa, která dovede turisty od Boubínského jezírka až k rozhledně. O trvalém uzavření původního okruhu rozhodl lesní závod spolu s šumavským národním parkem i Klubem českých turistů. Kvůli padajícím souším jsou cesty nebezpečné. Boubínské jezírko ročně navštíví kolem šedesáti tisíc lidí. Spolu s novou sezonou lesníci uvolní i nejznámější cestu z Idiny Pily.
včera v 07:30

Opravy silnic startují, jejich financování je ale nejisté

Po zimní přestávce začínají silničáři v Česku s opravami poškozených úseků silnic a dálnic. Hejtmani však stále nevědí, kolik peněz stát přidělí na krajské projekty. Státní fond dopravní infrastruktury rozděluje mezi regiony dvě miliardy korun, ale Asociace krajů požaduje dvojnásobek. S financováním podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) počítá novela silničního zákona, která však po deseti měsících ve sněmovně ještě neprošla úvodním čtením.
včera v 05:30

Při potyčce na Letné v Praze byli dva lidé pobodáni

Při potyčce čtyř mužů na pražské Letné byli dva z nich pobodáni, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk utrpěl zranění hlavy. Všichni tři zranění skončili v nemocnici. Podezřelého policie zadržela a zjišťuje další okolnosti incidentu.
6. 4. 2025Aktualizováno6. 4. 2025
Načítání...