Slovenská firma chce poblíž hranic vybudovat větrné elektrárny. Moravským obcím se záměr nelíbí

8 minut
Slovenská firma chce v příhraničí stavět větrné elektrárny, českým obcím se to nezamlouvá
Zdroj: ČT24

Pět obcí na Hodonínsku nesouhlasí se záměrem slovenské firmy vybudovat u hranic s Českem větrný park. Obávají se, že by větrné elektrárny přinesly hluk a narušily panorama i životní prostředí. To slovenská společnost odmítá, argumentuje praxí ze zahraničí i potřebou obnovitelného zdroje energie.

Jedna z turbín větrné elektrárny by měla vyrůst na horizontu zhruba osm set metrů od zástavby Sudoměřic. Další pak podél hranic, i v těsné blízkosti Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

Zastupitelé pěti dotčených obcí v Jihomoravském kraji výstavbu zásadně odmítají, vyjádření poslali ministerstvu životního prostředí. Mají strach z hluku i vibrací. „Při plánované výšce dvě stě až dvě stě padesát metrů, jak se uvádí ve studii, to bude mít zásadní vliv na krajinu a vzhled krajiny jako takové,“ poznamenal starosta Sudoměřic František Mikéska (KDU-ČSL).

Podle investora větrný park přírodu neohrozí a vyrobí elektřinu pro tři procenta slovenských domácností. „Výsledkem studií je, že žádné negativní vlivy na zdraví a kvalitu života a zvířat nebyly identifikované,“ řekl mluvčí SPP Ondrej Šebesta. Slovenská společnost by chtěla začít stavět za dva roky, plánem se teď zabývají slovenští ministerští úředníci.

V Břežanech si lidé zvykli, obec má víc peněz

Největší větrný park na samotné jižní Moravě vznikl před devatenácti lety u Břežan na Znojemsku. „Výhodou jsou peníze do rozpočtu, v současné době za těch pět větrníků, co tu máme, je to 148 tisíc korun ročně,“ přiblížila starostka Břežan Jana Surovcová (nestr.). „Zvykli jsme si na to dobře, nepřekáží nám to,“ poznamenala obyvatelka obce Marcela Bodolocká.

Přesto jsou v regionu větrné elektrárny spíš raritou. Po jedné turbíně je u Brna, Bantic a Tulešic. Velký větrný park plánuje německá firma vybudovat při hranicích s Rakouskem. Břežanskou pětici turbín mají brzy nahradit dvě větší a výkonnější.

„Čekalo se dlouho na souhlasné stanovisko vojáků. Teď můžeme pokračovat v projektu,“ uvedla jednatelka WEB Větrná energie Michaela Lužová. Větší elektrárna by měla do obecního rozpočtu přinést pětinásobek současných peněz. Slovenský projekt s financemi pro zahraniční obce, tedy ty české, nepočítá.

Vláda chce větrnou energii podpořit

Předseda České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček nesouhlasné postoje obcí k větrným elektrárnám nechápe. „Hlava mi nebere, když po patnácti letech provozu větrných elektráren u nás lidé používají stále stejné argumenty. Elektrárny musí plnit hlukové normy. Zkušený developer nenavrhuje špatné místo pro elektrárnu z důvodu tolerance a porušování hlukových limitů,“ řekl.

Janeček také odmítá názor, že by v Česku byly špatné větrné podmínky. To, že se větrné elektrárny v minulosti u nás příliš nebudovaly, bylo podle něj způsobeno chybou komunikace s veřejností a dlouhodobou absencí politické podpory.

V Česku jsou větrné elektrárny u stovky obcí a vyrobí energii pro šest set tisíc domácností. Energie vyrobená z větru se podílí na spotřebovaném objemu jen zhruba jedním procentem. Současná vláda to chce změnit. V návrhu státní energetické koncepce počítá s tím, že by se v příštích letech výrazně zjednodušil proces povolování výstavby větrných elektráren, aby v roce 2030 tvořila elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů třicet sedm procent celkového objemu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Pražské metro se naposledy prodloužilo před deseti lety

Před deseti lety se otevřely čtyři stanice pražského metra na trase A – Nádraží Veleslavín, Bořislavka, Petřiny a Nemocnice Motol. Nejvytíženější je Nádraží Veleslavín, kde vystupují cestující na letiště. Končí tam i řada příměstských autobusových linek. Jde o zatím poslední otevřené stanice pražského metra. Dopravní podnik pracuje na budování trasy D, provázejí to ale potíže.
před 1 hhodinou

Cena garáží roste. V Praze stojí tolik co byt v malém městě

Zájem o garáže a parkovací stání posledních pět let roste. S poptávkou stoupá i cena. Někde se za tu dobu zvedla až o půlku. Garáž v Praze stojí podobně jako byt v menším městě. Meziroční zdražení se pohybuje kolem šesti procent. Prostor pro odstavení auta je i podle developerů jedním z hlavních faktorů při výběru bydlení.
před 2 hhodinami

Zlínská zoo otevřela nový vnitřní pavilon gibonů stříbrných

Zlínská zoologická zahrada otevřela novou vnitřní ubikaci gibonů stříbrných, nese jméno Gibonika. Návštěvníci budou nově moci pozorovat zvířata i v chladnějších měsících. Skupina gibonů byla dosud čtyřčlenná, v pátek se narodilo mládě.
před 17 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 17 hhodinami

V Brně otevřou rozšířenou D1

Silničáři chtějí v pondělí obnovit plný provoz na dálnici D1 v Brně mezi 194. a 196. kilometrem. Ukončí tak více než dvacetiměsíční práce na rozšíření ze čtyř na šest pruhů. Ty často přinášely problémy v provozu a kolony kamionů dlouhé i desítky kilometrů. Na podzim chtějí zahájit rozšíření dálnice na 196. kilometru, kde se kříží s D2.
před 22 hhodinami

Hrady a zámky se zaměří na zdobení kraslic i původní odkaz Velikonoc

Některé hrady a zámky ve svém programu zohledňují Velikonoce. Třeba Karlštejn poprvé zve děti na velikonoční dílničky. A zatímco Konopiště sází na původní význam svátků, Žďár nad Sázavou na téma znovuzrození a Valtice podpoří skláře. Kromě velikonočních akcí hrady a zámky odhalují také novinky pro celou sezonu. Některé památky se plně otevřou návštěvníkům v sobotu 5. dubna, někde už sezona začala.
včera v 08:00

Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025

Kvůli slintavce a kulhavce se frézuje asfalt

Kamiony jedoucí ze Slovenska smějí od půlnoci využívat jen pět vybraných přechodů. Nové omezení kvůli slintavce a kulhavce způsobilo na některých místech dlouhé kolony. Silničáři také frézují průjezd na dálnici D2 v Lanžhotě. Vozy budou muset od soboty přejíždět přes dezinfekční plochy. Slovensko mezitím hlásí na jihu země šesté ohnisko nákazy. Ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok oznámil uzavření sedmnácti hraničních přechodů zejména s Maďarskem.
4. 4. 2025Aktualizováno4. 4. 2025
Načítání...