Soud v kauze požáru alzheimer centra osvobodil jednatele firmy Chott

2 minuty
Soud kvůli požáru alzheimer centra
Zdroj: ČT24

Okresní soud pro Prahu-západ osvobodil oba jednatele společnosti Chott viněné kvůli požáru Domova Alzheimer v Roztokách, při kterém zemřely dvě ženy. Případ obžalovaného svářeče Luďka Rohlíčka a společnosti, která zakázku na výstavbu kotlů, kotelny a plynového potrubí v domově získala, předal k posouzení středočeským hasičům. Podle soudu se muž a firma nedopustili trestného činu, mohlo by však jít o přestupek. Rozhodnutí není pravomocné.

„Jde o velice nešťastnou a zejména tragickou událost,“ uvedla soudkyně Jana Vrzalová. Z dokazování podle ní vina obžalovaných prokázána nebyla. Musela by totiž být zjištěna příčina požáru, což se podle soudkyně nepodařilo nejen v přípravném řízení, ale ani v řízení před soudem. Státní zástupkyně v obžalobě tvrdila, že začalo hořet proto, že v kotelně ve čtvrtém patře svařoval Rohlíček plynové potrubí. Znalci sice svařování podle ní označili za možnou příčinu, nebyly ale vyvráceny jiné varianty vzniku požáru. Soudkyně zmínila například možnost vzniku od nedopalku cigarety.

Případ firmy a jejího zaměstnance Rohlíčka postoupila soudkyně Hasičskému záchrannému sboru Středočeského kraje. Rohlíček měl totiž v době sváření propadlé oprávnění, nebyl řádně proškolený a na místě svařování nebyla provedena dostatečná kontrola. Společnost podle soudkyně sama požadovala, aby byly prostory před svařováním vyklizeny, i když se tak nestalo, ke svařování přistoupila. Jednatelé společnosti Chott Martin Chott a Martina Chottová se daných přestupků podle Vrzalové dopustit nemohli.

Rekonstrukce za provozu

Soudkyně zkritizovala stav domova i to, že se rekonstruoval za provozu. V domově podle ní chyběly například evakuační cesty nebo požární signalizace. „Zásah hasičů byl velice obtížný,“ sdělila soudkyně. Složitá evakuace podle ní zapříčinila to, že nebylo možné domov hasit včas a i kvůli tomu nebyla příčina požáru zjištěna. Do budoucna nevyloučila možnou trestní odpovědnost provozovatele zařízení.

Domov začal hořet 1. června 2022, u požáru zasahovalo kolem stovky hasičů a vyhlášený byl nejvyšší stupeň požárního poplachu. Dvě pacientky zemřely na udušení při akutní otravě oxidem uhelnatým, desítky klientů se zranily a musely být evakuovány.

Advokáti obžalovaných upozorňují na další možné příčiny

Potrubí, které Rohlíček svařoval, vedlo podle obžaloby hořlavou stavební konstrukcí do vedlejšího skladu, kde byly matrace a nábytek. Kvůli dlouhodobému působení tepla se podle státní zástupkyně vznítily. Zákon podle žalobkyně navíc ukládá, aby se místo po sváření osm hodin průběžně kontrolovalo – svářeč však podle ní přilehlou místnost neprohlédl. Pracoviště zkontroloval při svém odchodu, šest hodin po pracích. Obžaloba tvrdí, že ani jednatelé další kontrolu nezajistili. O hodinu později se oheň ze skladu rozšířil do celé budovy. Žalobkyně trojici obžalovala z obecného ohrožení z nedbalosti. Po vynesení rozhodnutí řekla, že počká na písemné odůvodnění a zváží další postup.

Advokáti obžalovaných v závěrečných řečech uvedli, že svařování je jen jednou z možných příčin požáru, další možnosti ale podle nich nikdo nezkoumal. V budově podle nich byla špatná elektroinstalace, oheň mohl vzniknout také například při demoličních pracích či z nedopalku. Upozornili také na to, že se domov neměl rekonstruovat za provozu a ve chvíli, kdy v něm pobývali nesoběstační lidé.

Obhájce Chottových Radek Šmerda v pátek sdělil, že tři roky před požárem domov hasiči opakovaně kontrolovali a konstatovali, že objekt není provozován v souladu s bezpečnostními nařízeními. Hasiči podle něj navíc měli pravomoc provoz zastavit a neučinili tak.

Domov je po rekonstrukci zkolaudovaný a od loňského května se do něj začali stěhovat klienti. Jeho celková kapacita je 64 lůžek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Hukvaldy přišly o turisty kvůli opatřením proti slintavce

Už měsíc je zavřený hrad Hukvaldy, jde přitom o jedno z nejnavštěvovanějších míst Moravy. Kvůli opatřením zavedeným ve snaze zabránit nákaze slintavkou a kulhavkou byla uzavřena obora, uprostřed které památka stojí. Jenže právě skrz ni vede jediná přístupová cesta k hradu. Do ztráty se tak propadají i místní restaurace a hotely. Jak dlouho ještě bude obora i s hradem uzavřená, zatím není jasné. Záležet bude na vývoji situace kolem nemocí.
před 1 hhodinou

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 10 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 22 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
včera v 07:00

V Praze přibývá vykradených aut

Pražští policisté za poslední týdny řeší desítky případů vloupání do aut. Zloději si nejčastěji odnášejí peníze, autobaterie nebo světlomety. Hlavně v oblasti Jižního Města a Zahradního Města nebo na Vinohradech. Pachatele se většinou vypátrat nepodaří.
26. 4. 2025

V kině i na Svatém Kopečku vzpomínali čeští věřící na papeže Františka

S papežem Františkem se v sobotu symbolicky rozloučili i čeští věřící, kteří nemohli vyrazit do Vatikánu. Někteří prostřednictvím mše, jiní sledováním televizního přenosu. V Brodku u Přerova promítali obřad v kině. Na Svatém Kopečku se konala pieta zároveň s národní poutí za hospice.
26. 4. 2025

Obyvatelé Nových Heřminov se vyslovili pro stavbu přehrady

Obyvatelé Nových Heřminov na Bruntálsku v referendu vyjádřili souhlas se stavbou protipovodňové přehrady. Ta zatopí část obce. Před sedmnácti lety se v plebiscitu naopak postavili proti projektu a obec pak musela podnikat jen kroky, které znemožňovaly stavbu. V Uhách na Kladensku souhlasili lidé v referendu se stavbou větrných elektráren. V Menharticích na Třebíčsku zastupitelé naopak zrušili kvůli tlaku obcí referendum o větrném parku.
26. 4. 2025Aktualizováno26. 4. 2025
Načítání...