Ceny Anděl zhodnotily loňskou hudební produkci na české scéně. Dvě sošky patří písničkáři Vladimíru Mišíkovi, který se díky albu Vteřiny, měsíce a roky stal nejlepším sólovým interpretem. Sólovou interpretkou roku je Kateřina Marie Tichá, kapelou Monkey Business. Viktor Sheen, který obdržel nejvíce nominací, ovládl kategorii rap.
Dvě ceny Anděl má Vladimír Mišík za Vteřiny, měsíce a roky
- Album: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky
- Sólový interpret: Vladimír Mišík – Vteřiny, měsíce a roky
- Sólová interpretka: Kateřina Marie Tichá – Plamen
- Skupina: Monkey Business
- Skladba: Pam Rabbit – Space
- Objev: Kvietah – Díky, včely
- Rock: Acid Row – Poisoned Mind
- Společný projekt: Ewa Farna, Annet X – To je moje holka
- Videoklip: Lazer Viking – ICU BBY (režie J. Walker)
- Jazz: Alf Carlsson / Jiří Kotača Quartet – Our Stories
- Klasika: Cappella Mariana, Constantinople – Pilgrimage. Hudební pouť Kryštofa Haranta do Jeruzaléma, circa 1600
- Alternativa a elektronika: Irena & Vojtěch Havlovi – Four Hands
- Rap: Viktor Sheen – Impostor Syndrom
- Folk: Mirek Kemel – Mordyjé
- Slovenské album: Para – Pre všetko okolo nás
- Síň slávy: Ivan Mládek
Sólovým interpretem roku 2024 se stal Vladimír Mišík. Zároveň má cenu i za album Vteřiny, měsíce a roky, kam kromě svých textů zařadil také texty od Michaela Žantovského a básně Josefa Kainara či Jana Skácela. Anděla za oceňovaného písničkáře převzaly jeho děti. „Hudba jako fenomén je zvláštní, že nás spojuje dohromady. To bych chtěl vzkázat – abyste si užívali muziky. Ať žije muzika a mějte se dobře,“ řekl oceněný písničkář hudebníkům i divákům ve videozdravici. Mišík je už několikanásobný držitel Andělů za desku Jednou tě potkám z roku 2019.
„Stejně, jako byly žánrově i generačně barevné nominace letošních Andělů, jsou pestré i výsledky. Česká hudební akademie dvěma soškami potvrdila to, na čem se ohledně alba Vteřiny, měsíce a roky od Vladimíra Mišíka shodli posluchači i kritici. Je to výjimečná muzikantská nahrávka plná silných písní, která v současné éře přesycení hudbou triumfuje svou nadčasovostí. Není náhodou, že krom úspěchu u akademiků je to zároveň i jedno z komerčně nejúspěšnějších alb loňského roku,“ uvedl Honza Vedral, předseda České hudební akademie, která Anděly uděluje.
Sólovou interpretkou byla vyhlášena Kateřina Marie Tichá za desku Plamen. Její díky patřily i skupině Bandjeez, s níž loni natočila album Plamen a která dříve doprovázela již zesnulého Davida Stypku.
Skupinou roku jsou Monkey Business, kteří loni nahráli své první česky zpívané album – Když múzy mlčí. „Vážíme si této ceny speciálně v roce, kdy slavíme dvacet let,“ uvedl při přebírání sošky zpěvák Matěj Ruppert. „Hudba je důležitá, zvlášť v dnešní době,“ připojil Roman Holý a zdůraznil, že z ocenění má kapela radost. Pro Monkey Business jde už o čtvrté ocenění v této kategorii, poprvé se stali skupinou roku před čtvrt stoletím.
Nejlepší skladbu natočila předloňská nejlepší sólová interpretka Pam Rabbit. Kosmická óda Space je ke slyšení na deluxe verzi jejího úspěšného alba I Love The Internet.
Společný projekt se loni nejlépe povedl Ewě Farné a Annet X, které se potkaly při singlu To je moje holka. „Myslím, že hudba je o tom, abychom se propojovali, i když každá děláme něco jiného, dialog umí být nejen mezi lidmi, ale i v hudbě,“ uvedla Farna. „Jsi moje ikona, jsi moje plakáty na stěnách. Kdyby moje devítileté já vědělo, že tady budeme stát, tak omdlí,“ přiznala Annet X.
Nejlepší videoklip vznikl loni ke skladbě ICU BBY od Lazera Vikinga v režii Jay Walker. Hudebník a producent Jakub Kaifosz už byl za videoklip oceněn v předchozích ročnících. Svůj čas k poděkování na pódiu využil ke vzkazu, který se netýkal hudby: „ A protože je to deset let, co existuje Lazer Viking, tak je to také deset let, co jsem střízlivý a čistý. Tak bych chtěl jen říct komukoliv, kdo tu sedí nebo kdo sedí doma a kouká se v tuhle chvíli, že jestli to zvládne takový šašek jako já, tak na to máte také.“
Objevem roku je Kvietah, jak zní umělecké jméno Magdaleny Fendrychové. Písničkářka poděkovala své kapele, s níž loni nahrála album Díky, včely. „Nečekala jsem, že objev roku může vyhrát něco, co tematizuje současnou situaci, protože si myslím, že lidé dost často chodí za hudbou a kulturou pro relax, což je určitě důležité a fajn, ale myslím, že je super i glosovat, co se právě děje,“ dodala.
Anděla za rock si odnáší pražská stoner formace Acid Row za nahrávku Poisoned Mind. „My si myslíme, že je to cinklé, protože nás si zvou, když chtějí zruinovat večírek,“ reagovali na ocenění od České hudební akademie. „Pak je tu ještě varianta, že lidi, kteří udržují tento gang při životě, si to nějakým způsobem zaslouží,“ připustili.
V kategorii rap zvítězil Viktor Sheen s nahrávkou Imposter Syndrom. Sheen získal v letošním ročníku nejvíce – konkrétně tři – nominace. „Umí mluvit jazykem své generace a oslovuje ji,“ oceňuje na Sheenovi Vedral. „Bavit se o žánrech jako hip hop, rap je dávno pryč, to je popová hvězda, jeho alba, ale i jeho stará alba jsou stále nejposlouchanějšími věcmi v České republice,“ dodal.
Anděl za jazz náleží kvartetu českého trumpetisty Jiřího Kotači a švédskému kytaristovi Alfu Carlssonovi. Jejich album Our Stories je zakořeněné v moderním jazzu, avšak stylově čerpá z jazz rocku, moderního mainstreamu, popu i skandinávské lyriky. „Děkujeme akademii za tu důvěru o to víc, že muzika není sport,“ podotkl Kotača.
V alternativě a elektronice nejvíce zaujalo akademiky album Four Hands manželské a tvůrčí dvojice Ireny a Vojtěcha Havlových. Společně tvořili od osmdesátých let do loňského roku, kdy Vojtěch Havel zemřel. Postupně si vytvořili vlastní, stylově mnohovrstevnatý hudební jazyk, jsou mimo jiné také držiteli Českého lva za hudbu k dramatu Křižáček. Ve skladbách na albu Four Hands zní klavír a varhany, a to vždy čtyřručně.
Folkový Anděl patří Mirkovi Kemelovi, který je také známým kreslířem, což při přebírání sošky za desku Mordyjé připomněl. „Vzniká spousta dobré muziky, spousta hudebních projektů, je to známka, že žijeme ve svobodné společnosti. Pečujme o to. Jsem zároveň i deníkový karikaturista, takže věřte mi, že vím, o čem mluvím,“ podotkl.
V žánrových kategoriích udělují Andělé také cenu za klasiku. Loňská vítězná nahrávka vzešla ze spolupráce souborů Cappella Mariana, zaměřeného především na renesanční polyfonii, a Constantinople, reprezentujícího hudební tradici islámu. Společný projekt Pilgrimage: Hudební pouť Kryštofa Haranta do Jeruzaléma odkazuje na dobrodružnou pouť, na niž se roku 1598 vydal šlechtic a skladatel Kryštof Harant a zanechal o ní svědectví ve své knize. „Jsme rádi, že v této poměrně turbulentní době dostala hlas a že možná dál šíří hlas mezi kulturami, což je důležité,“ podotkli ocenění.
Pro sošku za slovenské album si od východních sousedů dojela poprocková kapela Para, která loni přišla s novinkou Pre všetko okolo nás.
Do Síně slávy byl uveden Ivan Mládek, frontman kapely Banjo Band.
Ceny Anděl uděluje Česká hudební akademie v celkem patnácti kategoriích, hlavních i žánrových. „Letos jsme měli téměř pět set hlasujících členů akademie. Andělé nejsou ceny hudebních kritiků, jsou to ceny hudební branže. Jsou tam nejen novináři, ale i dramaturgové, koncertní promotéři, hudebníci, producenti,“ doplnil Vedral. Dodal, že píseň vytvořená umělou inteligencí je diskvalifikována.
Akademici také vybírají osobnost, která bude během večera uvedena do Síně slávy.
Hudební vystoupení a osm moderátorů
Vyhlašování nejlepších interpretů, interpretek a desek hostily Křižíkovy pavilony na pražském Výstavišti. Během večera živě vystoupili někteří nominovaní, například Ewa Farna s Annet X, Rozálie nebo Monkey Business. Ani moderátor nebyl jen jeden, na pódiu se vystřídalo osm průvodců večerem, kromě těch spojených s hudbou, jako Ewa Farna a Tonya Graves, také třeba Mikýř, Vojtěch Kotek či Jakub Štáfek.
Za loňským rokem se ohlížejí rovněž jiné tuzemské hudební ceny, které udělují kritici a publicisté. V cenách Vinyla vyniklo album I want to feel safe od rappera Ankiho, plzeňská formace Ida The Young a festival Sanatorium Sonorum. Ocenění Apollo vítěze vyhlásí v květnu.