Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.

Navržené změny mají podle předkladatelů z řad koalice zvýšit bezpečnost obyvatel a zlepšit přehled o pohybu a pobytu žadatelů o azyl a nelegálních migrantů. Mají také zrychlit řízení týkající se mezinárodní ochrany s omezením jeho zneužívání. Vládní tábor chce, aby byla novela přijata do konce volebního období.

Předloha reaguje na unijní migrační pakt, podle Huberta Langa (ANO) je jeho přímým a bezvýhradným převzetím. Jeho kolega z hnutí Robert Králíček pokládá pakt za časovanou bombu. Vláda podle něho selhala, když na opatření proti nelegální migraci tři a půl roku „kašlala“ a ani se nepokusila vyjednat v Unii výjimku z přerozdělování migrantů.

„Pokud nebudeme chtít migranty přijímat, můžeme se maximálně vykoupit. Výpalné, tak se tomu říká,“ řekl Králíček. A avizuje, že „pokud se hnutí ANO vrátí k vládní moci, předloží legislativní úpravu, která zcela zabrání ilegální migraci do České republiky“.

Obdobně se vyjádřil lídr SPD Tomio Okamura, rovněž toto hnutí by podle něho migrační pakt nerespektovalo, pokud by bylo v kabinetu. „Protože tady nechceme žádné africké a muslimské nelegální migranty,“ řekl. „Jenom nekompromisní nulová tolerance nelegální migrace funguje,“ uvedl také. Nynější kabinet Okamura vinil z toho, že „otevřeně prosazuje zničení České republiky“.

Migrační pakt EU podle lídra SPD neřeší podstatu problému, za kterou označil „proimigrační zvací politiku Evropské unie“. Radek Koten za klub SPD řekl, že se koaliční návrh nezabývá ochranou vnější schengenské hranice ani odstoupením od migračního paktu, což je podle něho jediné systémové řešení.

Rakušan: Pozváním pro migranty je svět bez pravidel

Rakušan připomněl, že se české předsednictví v Radě EU na přípravě migračního paktu výrazně podílelo, při finálním hlasování se ale Česko zdrželo. „Nejednalo se o zbabělost ani alibismus. Konečná verze paktu byla málo ambiciózní,“ uvedl ministr. Ohradil se proti tvrzení, že pakt je pozváním pro migranty. „Pozváním pro migranty je svět bez pravidel, situace, která byla v Evropě deset let,“ uvedl.

Také poukazoval na to, že bez unijního paktu by zpřísnění přístupu k nelegální migraci nebylo možné, byť je pakt podle něho málo ambiciózní. „Stav, který je teď na legislativní úrovní Evropy, je lepší, než byl předtím,“ uvedl. Zpřísnění českých pravidel je podle Rakušana nutné i kvůli tomu, že postup vůči nelegálním migrantům přitvrzují i další členské státy. „Nemůžeme zůstat poslední, nebylo by to výhodné,“ řekl k tomu zpravodaj předlohy Karel Krejza (ODS).

Stanjura se střetl se zástupci ANO

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) využil svého přednostního řečnického práva dříve než předáci opozice a v půldruhé hodiny trvajícím vystoupení v úvodu vytkl zástupcům ANO a SPD, že líčí situaci v Česku v barvách, které neodpovídají realitě, a že jejich varování před propadem ekonomiky se nenaplnila.

„Jsme na tom lépe, než je opozice ochotná připustit,“ uvedl Stanjura. Při poslouchání opozičních vystoupení lze podle Stanjury nabýt dojmu, že „žijeme v zemi, kde je všechno nejhorší, všechno je nejdražší, všichni jsou nejchudší“. Přes přetrvávající problémy má ale Česko nejmenší procento lidí ohrožených chudobou a nejnižší nezaměstnanost v EU, podotkl ministr.

„Když rostou ceny, může za to vláda, když ceny klesají, je to vládě navzdory,“ popsal ministr kritiku opozičních činitelů. Příkladem jsou podle něj ceny pohonných hmot, které se snížily na nejnižší hranici za poslední tři roky i po zrušení závislosti na levné ruské ropě a nevyšplhaly se nad hranici 40 korun za litr.

Nenaplnilo se podle Stanjury ani strašení opozice, „jak se neobejdeme bez ruských fosilních paliv“, tedy i dodávek plynu. Připomenul, že zástupci obou opozičních hnutí kvůli krokům nového amerického prezidenta Donalda Trumpa mimo jiné v celní oblasti už nejsou tak hlasitými zastánci jeho politiky. „Kde jsou ty červené čepice, které koupili v Číně?“ dotázal se ministr s odkazem na jeden ze symbolů trumpistů.

Správnou reakcí „s chladnou hlavou“ na zavádění amerických cel byl podle ministra unijní návrh nulových cel. Druhé nejlepší řešení je mít vyváženou celní sazbu 2,9 procenta, třetí nejlepší řešení 3,4 procenta, uvedl Stanjura. „Nejsme žádní chudáčci, jako Evropa jsme větší trh než USA,“ podotkl.

Stanjura rovněž opozičním hnutím vytkl, že se odmítla zúčastnit jednání o obranyschopnosti nebo o problémech s migrací s poukazem na to, že by to vládní strany a hnutí mohly využít v kampani. „Nemáte zájem to skutečně řešit,“ prohlásil.

Ministr se během vystoupení ohradil proti projevům nevole z opozičních lavic. „Nebude na mne ječet poslanec hnutí ANO: ‚A dost.‘ Proč nekřičíte na svého předsedu,“ dodal s poukazem na mnohahodinová vystoupení předsedů ANO Andreje Babiše a šéfa SPD Okamury.

Juchelka: Rozhodně se není čím chlubit

Za součást volební kampaně označil Stanjurovo vystoupení místopředseda sněmovny Aleš Juchelka (ANO), podle něhož byl ministrův projev „neskutečný“ a „manipulativní“. Obvinil vládu z rozhádanosti a neschopnosti hájit české zájmy v EU, odmítl obviňování ANO z příklonu k Rusku. Mzdy v Česku podle Juchelky patří k nejnižším v Evropě, reálná mzda je pod úrovní roku 2019. „Rozhodně se není čím chlubit,“ uvedl poslanec.

Předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová ve zhruba třičtvrtěhodinovém projevu uvedla, že Stanjura na opozici „vylil kýbl nesourodého hnoje“ a opoziční role mu seděla lépe než ministerská. Podle ní „přivedl zemi do hospodářského marasmu“ a znesvětil rozpočtové řemeslo. Schillerová negovala tvrzení, že by se lidé měli lépe než za vlád ANO. Podotkla, že koaliční kabinet zrušil lidem řadu benefitů, prosadil prodloužení odchodu do starobní penze. „Pane ministře, vy opravdu lžete a hanba vám opravdu není,“ dodala.

Načítání...