EU navrhla seznam bezpečných zemí pro zrychlené azylové řízení

Evropská komise navrhla vytvořit první unijní seznam bezpečných zemí původu. Je na něm sedm zemí: Kosovo, Bangladéš, Kolumbie, Egypt, Indie, Maroko a Tunisko. Členské státy by tak dostaly možnost zpracovat žádosti o azyl občanů těchto států ve zrychleném řízení na základě toho, že žádosti pravděpodobně nebudou úspěšné, uvedla Komise. O návrhu musí nyní rozhodnout Evropský parlament a Rada EU.

„Některé členské státy již mají vnitrostátní seznamy bezpečných zemí původu. Seznam EU je doplní a podpoří jednotnější uplatňování tohoto konceptu,“ stojí v tiskovém prohlášení.

Evropská komise se rovněž domnívá, že kandidátské země na členství EU v zásadě splňují kritéria pro to, aby mohly být označeny za bezpečné země původu. „Kandidátská země by byla vyloučena pouze za určitých specifických okolností: násilí v konfliktních situacích či sankce přijaté Radou EU,“ dodala Komise.

„Státním příslušníkům bezpečných zemí původu se jejich žádosti (o azyl) vyřídí rychleji s maximální délkou do tří měsíců, a to buď ve zrychleném řízení, nebo v řízení na hranicích,“ ujasnil mluvčí EK. Nová pravidla mají podle něj zefektivnit a zrychlit vyřizování žádosti, nicméně neznamená to, že nebudou dodržována lidská práva. „Označení jako bezpečná země původu nezakládá záruku bezpečnosti pro všechny státní příslušníky dané země. Podle práva EU tak musí členské státy provádět individuální posouzení každé žádosti o azyl v každém jednotlivém případě,“ zdůraznil.

Unijní seznam bezpečných zemí původu lze časem rozšířit nebo přezkoumat, doplnila Komise. Země z něj mohou být rovněž vyškrtnuty, pokud již nesplňují příslušná kritéria. Seznam bezpečných zemí byl podle unijní exekutivy vypracován na základě analýzy Agentury EU pro otázky azylu, ale i na základě informací od členských států EU a Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

Bezpečná země původu je podle mezinárodního práva taková země, která je obecně považována za bezpečnou pro své vlastní občany ve smyslu toho, že tam nedochází k politickému pronásledování a neexistuje tam hrozba vážné újmy kvůli ozbrojenému konfliktu, mučení či trestu smrti.

Italská premiérka Giorgia Meloniová uvedla, že je s návrhem spokojena. Schválení seznamu by totiž mohlo umožnit spuštění migračních středisek v Albánii, o což její vláda velmi usiluje. Soudy zatím fungování center blokovaly právě kvůli nejasnostem ohledně definice bezpečných zemí.

Urychlení některých aspektů azylového paktu

Evropská komise rovněž navrhuje urychlení některých aspektů migračního a azylového paktu, který byl schválen loni a který má vstoupit v platnost v červnu 2026. Podle agentury DPA by to mělo umožnit rychlejší vyřizování žádostí o azyl od žadatelů, kteří budou pravděpodobně odmítnuti.

Jedním z urychlených pravidel je, že členské státy budou moci provádět řízení na hranicích či zrychlené řízení pro osoby pocházející ze zemí, kde je v EU udělena mezinárodní ochrana v průměru maximálně dvaceti procentům žadatelů.

Venezuelané předstihli Syřany

V lednu se stali největší skupinou žadatelů o azyl v Evropské unii Venezuelané. Ve své zprávě to uvedl statistický úřad Eurostat. V čele tohoto žebříčku tak Venezuelané poprvé od května 2022 nahradili Syřany, v jejichž zemi dlouho zuřila občanská válka. Každý osmý žadatel o azyl v EU pocházel v lednu právě z Venezuely.

Řada Venezuelanů dávala před loňskými prezidentskými volbami najevo, že budou vážně uvažovat o odchodu ze země, pokud se nezmění vláda. Venezuelské úřady označily za vítěze voleb prezidenta Nicoláse Madura, který se v lednu znovu ujal úřadu. Podle opozice zvítězil její kandidát Edmundo González Urrutia. Ten loni v září zemi opustil a získal azyl ve Španělsku, kam dříve zamířila řada představitelů venezuelské opozice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 7 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 9 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 9 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 12 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 13 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 16 hhodinami
Načítání...