Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.
Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů
Novelu ministerstva vnitra schválila vláda v podobě poslaneckého návrhu na začátku dubna. Dolní komora ji má projednat na schůzi, která začíná ve středu.
Hlavním cílem podle Letochy je, aby byl zákon schválen ještě v tomto volebním období. „Víme, že to nebude jednoduché, zejména ve chvíli, kdy vidíme, jak Poslanecká sněmovna funguje. Proto určitě přijdeme s požadavkem na zkrácení lhůt minimálně o třicet dnů,“ sdělil poslanec. Zástupci Pirátů se podle něj na schůzce s koalicí shodli, že zkrácení lhůt blokovat nebudou.
Podle Letochy šlo především o pracovní schůzku. „Skutečně jsme chtěli dát šanci i ANO a SPD, aby se vyjádřili k tomuto návrhu zákona, protože víme, že migrace, a zejména nelegální migrace, o čemž tento zákon je, je důležitou součástí jejich volebního programu,“ uvedl Letocha. Pokud by ANO a SPD měly například pozměňovací návrhy, mohly tak být podle poslance zapracovány přímo do návrhu zákona. Michal Zuna (TOP 09) doplnil, že jde už o několikátou schůzku svolanou koalicí, které se obě hnutí nezúčastnila.
Kritika ANO a SPD
Předsedkyně klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v úterý prohlásila, že ministerstvem připravená novela azylového zákona není ničím jiným než tichou implementací migračního paktu Evropské unie do českého práva, což je nepřijatelné.
„Hnutí ANO udělá vše pro to, aby tomu zabránilo. Tento problém způsobila vláda a také ho bude muset vyřešit bez nás. My se toho v případě důvěry voličů ujmeme po volbách, tehdy začne platit jasná politika nulové tolerance vůči nelegální migraci,“ dodala Schillerová.
Místopředseda ANO Robert Králíček řekl, že hnutí s návrhem nesouhlasí, neboť mimo jiné neřeší systémové věci. „Chybí zásadně kapacity v detenčních zařízeních, lidské kapacity, policisté. Navíc tento zákon neobsahuje v důvodové zprávě finanční dopady,“ sdělil poslanec s tím, že například obcí a měst se finančně může návrh dotknout.
Proti rychlému přijetí novely je také SPD, které chce načíst své pozměňovací návrhy. V následující fázi ale nemá v plánu projednávání blokovat, sdělil předseda hnutí Tomio Okamura.
Předložením novely se podle Okamury vláda snaží zastavit propad svých preferencí, SPD prosazuje nerespektování migračního paktu Evropské unie. Pokud by hnutí bylo součástí příští vlády, bude takové stanovisko prosazovat.
Novela objektivně zpřísňuje podmínky, tvrdí Rakušan
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už před schůzkou prohlásil, že doufá, že bude sněmovní debata o novele racionální. Podle Rakušana je potřeba přestat strašit a říkat, že pakt je pozváním migrantů. Naopak podle něj zcela objektivně zpřísňuje podmínky.
Podle předsedy pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka je cílem novely to, aby vláda vypadala, že dělá něco s migrací. Zákon je podle Michálka nedotažený, nebyl řádně projednán a řada organizací, které se danými tématy zabývají, k němu mají připomínky. Projednat by se podle něj měl cizinecký zákon.
Jedním z hlavních cílů novely je zefektivnění řízení o vyhoštění nelegálně pobývajících cizinců. Pokud bude například cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl, čímž by se mělo zamezit podávání účelových žádostí. Do jednoho se mají spojit řízení o neudělení mezinárodní ochrany a o rozhodnutí o návratu cizince do země původu.