Koalice navrhne zkrácení lhůt azylové novely o minimálně třicet dnů

Pokud se novelu azylového a migračního zákona nepodaří projednat zrychleně, navrhne koalice podle poslance Petra Letochy (STAN) zkrácení některých lhůt o minimálně třicet dnů. Poslanec to řekl po schůzce koaličních stran se zástupci opozičních Pirátů k tématu. Hnutí ANO a SPD se schůzky nezúčastnila.

Novelu ministerstva vnitra schválila vláda v podobě poslaneckého návrhu na začátku dubna. Dolní komora ji má projednat na schůzi, která začíná ve středu.

Hlavním cílem podle Letochy je, aby byl zákon schválen ještě v tomto volebním období. „Víme, že to nebude jednoduché, zejména ve chvíli, kdy vidíme, jak Poslanecká sněmovna funguje. Proto určitě přijdeme s požadavkem na zkrácení lhůt minimálně o třicet dnů,“ sdělil poslanec. Zástupci Pirátů se podle něj na schůzce s koalicí shodli, že zkrácení lhůt blokovat nebudou.

Podle Letochy šlo především o pracovní schůzku. „Skutečně jsme chtěli dát šanci i ANO a SPD, aby se vyjádřili k tomuto návrhu zákona, protože víme, že migrace, a zejména nelegální migrace, o čemž tento zákon je, je důležitou součástí jejich volebního programu,“ uvedl Letocha. Pokud by ANO a SPD měly například pozměňovací návrhy, mohly tak být podle poslance zapracovány přímo do návrhu zákona. Michal Zuna (TOP 09) doplnil, že jde už o několikátou schůzku svolanou koalicí, které se obě hnutí nezúčastnila.

18 minut
Studio ČT24: Poslanci Robert Králíček (ANO) a Petr Letocha (STAN) k jednání o koaliční úpravě azylových a migračních pravidel
Zdroj: ČT24

Kritika ANO a SPD

Předsedkyně klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová v úterý prohlásila, že ministerstvem připravená novela azylového zákona není ničím jiným než tichou implementací migračního paktu Evropské unie do českého práva, což je nepřijatelné.

„Hnutí ANO udělá vše pro to, aby tomu zabránilo. Tento problém způsobila vláda a také ho bude muset vyřešit bez nás. My se toho v případě důvěry voličů ujmeme po volbách, tehdy začne platit jasná politika nulové tolerance vůči nelegální migraci,“ dodala Schillerová.

Místopředseda ANO Robert Králíček řekl, že hnutí s návrhem nesouhlasí, neboť mimo jiné neřeší systémové věci. „Chybí zásadně kapacity v detenčních zařízeních, lidské kapacity, policisté. Navíc tento zákon neobsahuje v důvodové zprávě finanční dopady,“ sdělil poslanec s tím, že například obcí a měst se finančně může návrh dotknout.

Proti rychlému přijetí novely je také SPD, které chce načíst své pozměňovací návrhy. V následující fázi ale nemá v plánu projednávání blokovat, sdělil předseda hnutí Tomio Okamura.

Předložením novely se podle Okamury vláda snaží zastavit propad svých preferencí, SPD prosazuje nerespektování migračního paktu Evropské unie. Pokud by hnutí bylo součástí příští vlády, bude takové stanovisko prosazovat.

Novela objektivně zpřísňuje podmínky, tvrdí Rakušan

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už před schůzkou prohlásil, že doufá, že bude sněmovní debata o novele racionální. Podle Rakušana je potřeba přestat strašit a říkat, že pakt je pozváním migrantů. Naopak podle něj zcela objektivně zpřísňuje podmínky.

Podle předsedy pirátského poslaneckého klubu Jakuba Michálka je cílem novely to, aby vláda vypadala, že dělá něco s migrací. Zákon je podle Michálka nedotažený, nebyl řádně projednán a řada organizací, které se danými tématy zabývají, k němu mají připomínky. Projednat by se podle něj měl cizinecký zákon.

Jedním z hlavních cílů novely je zefektivnění řízení o vyhoštění nelegálně pobývajících cizinců. Pokud bude například cizinec vyhoštěn, nebude už moci žádat o azyl, čímž by se mělo zamezit podávání účelových žádostí. Do jednoho se mají spojit řízení o neudělení mezinárodní ochrany a o rozhodnutí o návratu cizince do země původu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
16:30Aktualizovánopřed 22 mminutami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
09:54Aktualizovánopřed 23 mminutami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 1 hhodinou

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 2 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 3 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 9 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 10 hhodinami
Načítání...