Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo
Ze sexuálního nátlaku či znásilnění Weinsteina nakonec v USA obvinila zhruba stovka žen, většina z těchto případů je ale promlčená. Z nevhodného chování producenta obvinily i herečky Gwyneth Paltrowová, Angelina Jolieová nebo Uma Thurmanová. Bývalý producent veškerá obvinění odmítal a tvrdil, že všechny jeho vztahy byly založené na vzájemné shodě.
V roce 2020 newyorská porota Weinsteina osvobodila v těch bodech obžaloby, za něž mu hrozilo až doživotní vězení, uznala ho však vinným ze sexuálního napadení a znásilnění. Weinstein byl odsouzen na třiadvacet let. A to za sexuální napadení asistentky produkce Miriam Haleyové z roku 2006 a znásilnění herečky Jessiky Mannové v roce 2013. V podmínečné propuštění Weinstein mohl doufat nejdříve v roce 2039.
Jenže loni v dubnu soud státu New York odsouzení Weinsteina zrušil kvůli procesním chybám. Soud podle vyšší instance pochybil, když umožnil předložit porotě tvrzení o zneužití, která se netýkala přímo projednávaných obvinění. Nechal tyto a jiné výroky také zaznít při výslechu obžalovaného. Podle odvolacího soudu tato svědectví o „předchozích špatných činech“ vykreslila Weinsteina ve „vysoce poškozujícím“ světle a porušila jeho právo na spravedlivý proces.
Právník zastupující osm z Weinstenových údajných obětí namítal, že „porota dostala pokyny ohledně relevance těchto výpovědí“ a že soudy běžně připouštějí důkazy o dalších činech, „které nejsou jádrem obvinění“, když to porotcům pomáhá vše lépe pochopit. Skupina Silence Breakers sdružující ženy, které obvinily Weinsteina z obtěžování či napadení, kritizovala verdikt o novém procesu za „hluboce nespravedlivý“.
Nový proces s novým obviněním navíc
Exproducentův právní zástupce už dřív uvedl, že jeho klient chce i v novém procesu prokázat svou nevinu. Opětovné projednání případu může zabrat podle právních expertů dlouhou cestu, která se bude odvíjet od toho, zda ženy, které Weinsteina dříve obvinily z napadení, budou ochotny znovu vypovídat.
Proces začíná výběrem poroty – v roce 2020 při prvním procesu trvalo téměř dva týdny, než se okruh porotců podařilo zúžit ke spokojenosti žalobce i týmu obhajoby. Teprve pak přijdou na řadu úvodní prohlášení a začátek svědectví.
Součástí nového procesu je kromě už dřívějších případů týkajících se Haleyové a Mannové také nové obvinění. Prokuratura oznámila, že Weinsteina stíhá z dalších trestných činů sexuální povahy, které nebyly součástí původního procesu. Nejmenovanou ženu měl někdejší filmový magnát nutit v hotelu na Manhattanu k orálnímu sexu. Weinstein něco takového odmítá.
Trest šestnácti let z Los Angeles stále platí
I kdyby zazněl na konci osvobozující verdikt, na svobodu se Weinstein nedostane. Zároveň si totiž v současné době odpykává šestnáctiletý trest v jiném procesu, který se týkal znásilnění jisté modelky a herečky v roce 2013 a který o deset let později řešil soud v Los Angeles, kde se napadení mělo odehrát. Trest měl Weinstein původně nastoupit po odsezení toho třiadvacetiletého.
U kalifornského soudu vypovídaly čtyři ženy. Sexuálních deliktů se Weinstein podle poroty dopustil v případě jedné z nich, u dvou porotci nedospěli k závěru a ve zbývajícím případě producenta zprostili obvinění. I v případu z Los Angeles trvá Weinstein na své nevině a také se v něm odvolává. Jeho právníci upozorňují, že mezitím zrušené odsouzení v New Yorku bylo faktorem při výpočtu losangeleského trestu.
Dva případy údajného sexuálního napadení řešila i britská justice, prokuratura případ po přezkoumání důkazů stíhání zastavila.
Třiasedmdesátiletý Weinstein se potýká s vleklými zdravotními problémy. Z formální stížnosti, kterou loni jeho advokáti vznesli kvůli nekvalitní lékařské péči ve vězení, vyplynulo, že někdejší filmový magnát trpí mimo jiné chronickou myeloidní leukemií a cukrovkou. Do soudní síně se loni dostavil na invalidním vozíku, několikrát byl hospitalizován a podstoupil také operaci srdce.
Vlivný predátor
Úspěšné odvolání dalo Weinsteinovi druhou šanci bojovat proti obviněním, a to v jiné atmosféře než při prvním procesu, který se konal uprostřed celosvětového zúčtování se sexuálními delikty, poznamenává agentura AP.
Weinsteinův případ, který se nyní řeší v novém procesu, se stal symbolem hnutí MeToo, které před několika lety upozornilo na sexuální obtěžování a násilí nejen v Hollywoodu. V „továrně na sny“ měl Weinstein vlivné slovo. Žaloba ho vykreslila jako predátora, který manipuloval se ženami pomocí slibů o kariérním postupu.
V roce 1979 Harvey Weinstein se svým bratrem Bobem založil filmové studio Miramax. Původně se záměrem distribuovat nezávislé filmy, které nenacházely pochopení u velkých studií. Časem začalo produkovat také vlastní snímky. Studio se postupně rozrostlo v jednu z hlavních amerických produkčních a distribučních společností. K úspěšným filmům Miramaxu patří například Pulp Fiction, Anglický pacient, Trainspotting, Dobrý Will Hunting, Život je krásný, Deník Bridget Jonesové, Frida nebo Kill Bill.
Produkoval jsem víc filmů s ženami než kdokoliv, tvrdí Weinstein
I po pohlcení společností The Walt Disney v roce 1993 si studio Miramax zachovávalo určitou míru nezávislosti. V roce 2005 opustili Miramax jeho zakladatelé, bratři Weinsteinovi, a založili si The Weinstein Company. Ta – až do neslavného konce po vypuknutí Weinsteinovy aféry – stála za řadou dalších úspěšných filmů: Hanebný pancharti, Králova řeč nebo Umělec.
Za čtvrtstoletí získaly Weinsteinem produkované filmy na osm desítek Oscarů. Po vlně obvinění ze sexuálních útoků si Weinstein stěžoval, že všichni zapomínají na jeho přínos kinematografii. „Produkoval jsem víc filmů režírovaných ženami a o ženách než kdokoli jiný...,“ uvedl pro New York Post.
Po vypuknutí skandálu kolem sexuálního obtěžování musel Weinstein vedení své produkční firmy opustit, The Weinstein Company později skončila v konkurzu.
MeToo dostihlo Dominga či Cosbyho, kritizovala ho Deneuveová
Weinsteinova kauza vypukla v říjnu 2017, ten samý měsíc zveřejnila herečka Alyssa Milanová na Twitteru výzvu, aby si všichni, kdo se někdy stali obětí sexuálního obtěžování, přidali na sociální sítě hashtag #MeToo („já také“). Během tří dnů ho použilo přes dvanáct milionů lidí.
MeToo dostihlo řadu celebrit, i když k soudům nakonec ne vždy došlo. V tisku se objevily například nelichotivé zprávy o herci Dustinu Hoffmanovi nebo hvězdě akčních snímků Stevenu Seagalovi.
Kvůli obvinění několika žen ze sexuálního obtěžování ukončil po půlstoletí spolupráci s Metropolitní operou španělský pěvec Plácido Domingo. Odstoupil také z funkce generálního ředitele opery v kalifornském Los Angeles. Zprvu jakékoli nepatřičné chování odmítal, následně ale přišel s omluvným prohlášením, ve kterém uvedl, že upřímně lituje utrpení, které daným ženám způsobil.
Kampaň se dotkla i režiséra Woodyho Allena, jehož adoptivní dcera ho po letech znovu obvinila z pohlavního zneužití v době, kdy byla ještě dítě, což filmař dlouhodobě odmítá. O řadu rolí přišel kvůli skandálu herec Kevin Spacey, vyhozen byl mimo jiné ze seriálu Dům z karet. Soudy Spaceyho ve všech obviněních dosud zprostily, nicméně nové proti němu bylo vzneseno letos v únoru.
První odsouzenou celebritou od kampaně MeToo se stal komik Bill Cosby. Soud ho poslal za mříže za zdrogování a znásilnění své někdejší přítelkyně v roce 2004. Ve vězení strávil přes dva roky, než nejvyšší soud v Pensylvánii odsuzující verdikt zrušil – na základě toho, že komik ve věci už dříve uzavřel dohodu s prokurátorem o nestíhání.
Následné rozhodnutí Nejvyššího soudu USA nezabývat se odvoláním proti Cosbyho osvobození označuje agentura AP za první zásadní zvrat kolem předních aktérů kauzy MeToo – tím druhým bylo nařízení nového procesu pro Harveyho Weinsteina.
V současnosti patří ke sledovaným procesům v souvislosti se sexuálním násilím soud s francouzským hercem Gerardem Depardieuem. K obtěžování mělo dojít už s odstupem od začátku kampaně – v roce 2021 při natáčení filmu Les volets verts (Zelené okenice) – nicméně Depardieu ze svého procesu obvinil právě MeToo. Kampaň proti sexuálnímu obtěžování se podle něho změnila v „teror“.
Kampaň MeToo si vysloužila i kritiku. Například italská herečka Gina Lollobrigida, sama dvojnásobná oběť sexuálního násilí, řekla, že je třeba věc oznámit hned, a ne až po letech. Začátkem roku 2018 se stovka převážně francouzských umělkyň v čele s Catherine Deneuveovou v dopise ohradila proti tendenci kriminalizovat muže. Herec Sean Penn se nechal slyšet, že hnutí MeToo je podezřelé a způsobilo nepřátelství mužů a žen.