Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

46 minut
Poslední rozloučení s Aloisem Švehlíkem v Národním divadle
Zdroj: ČT24

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.

„Švehlíkovo celoživotní herecké charisma bylo provázeno stále přítomnou schopností zobrazovat postavy ambivalentně – vážně a naplno a zároveň s jemnou a chápající ironií. Neměl rád vyspekulované herectví, věřil na instinkt, upřímnost a sílu osobnosti,“ uvedl ve smutečním proslovu ředitel ND Jan Burian.

Součástí posledního rozloučení bylo promítání ukázek ze Švehlíkových divadelních, televizních i filmových rolí. Se vzpomínkou či třeba písní kromě Buriana vystoupili i herci a herečky Národního divadla.

Pavla Beretová při posledním rozloučení s Aloisem Švehlíkem
Zdroj: ČTK/Kateřina Říhová

Pavla Beretová ve svém proslovu zdůraznila, že Švehlík byl „opravdový člověk, který miloval opravdové věci“. „Všechno dělal rád a pořádně, nikdy neuhýbal a nevytvářel dojem falešné autority,“ zmínila.

V průběhu pietní akce zazpíval Igor Orozovič a na klavírní křídlo zahrál Ondřej Brousek. Na závěr rozloučení zazpíval desetičlenný sbor hereček Národního divadla lidovou píseň Zachodí slunéčko.

Další Švehlíkovi herečtí kolegové a přátelé se vystřídali v čestné stráži. U rakve na jevišti Národního divadla stáli Iva Janžurová, Jiří Štěpnička, František Němec, Igor Bareš, Filip Kaňkovský nebo Patrik a Markéta Děrgelovi.

Vynášení rakve z Národního divadla
Zdroj: ČTK/Michaela Říhová

Poctu Aloisi Švehlíkovi přítomní vzdali na závěr posledním dlouhotrvajícím potleskem vestoje. Smuteční obřad vyvrcholil tradičním vynesením rakve z divadla na Národní třídu.

Historická budova Národního divadla byla dopoledne otevřená pro veřejnost, aby mohli lidé položit květiny na jeviště a poklonit se před rakví. Ve foyeru divadla byly připraveny kondolenční knihy.

Ceněný herec divadla, filmu i dabingu

Alois Švehlík byl nositelem ceny Thálie za celoživotní mistrovství v oboru činohra. Členem činohry Národního divadla se stal koncem osmdesátých let.

O dekádu dříve se začal objevovat před kamerou. Zahrál si například ve snímcích Dým bramborové natě, Mladý muž a bílá velryba, Povídky malostranské či Smrt krásných srnců. Z těch novějších ho diváci mohli vidět jako mlynáře v pohádce Princezna ze mlejna nebo ve filmu Úsměvy smutných mužů. Za roli bývalého učitele ve filmu Na střeše z roku 2019 obdržel svou jedinou nominaci na Českého lva. 

Švehlík se vedle herectví uplatnil také v dabingu. Jeho charakteristickým chraplavým hlasem promlouval například komisař Horst Schimanski. Dvakrát byl oceněn Cenou Františka Filipovského, mimo jiné za nadabování Jacka Nicholsona.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
před 15 hhodinami

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
před 19 hhodinami

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025
Načítání...