Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
Senát schválil flexinovelu zákoníku práce
Úpravy se týkají i podpory v nezaměstnanosti a měly by zpružnit trh práce pro zaměstnance i zaměstnavatele. Pokud předlohu podepíše prezident, měla by být až na výjimky účinná od druhého měsíce po vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy nejdříve od června.
Podpora v nezaměstnanosti se zvýší v prvních měsících ze 65 na 80 procent předchozího průměrného čistého výdělku. V posledních měsících naopak klesne z nynějších 45 procent na 40 procent vydělané částky. Déle budou dostávat peníze od státu lidé od 52 let, nyní je to od 50 let.
Stejná částka se bude vyplácet při propuštění i při dobrovolné změně práce. Při rekvalifikaci bude částka vyšší, a to 80 procent čistého výdělku. Vzrostou i maximální možné pobírané částky. Pravidla pro opětovné získání podpory se zpřísní, bude nutné odpracovat a platit odvody devět měsíců místo nynějších šesti. Změny v podpoře v nezaměstnanosti budou účinné od ledna příštího roku.
Výpovědní lhůta bude podle vládní novely nově začínat doručením výpovědi, ne až od dalšího měsíce. Při propuštění kvůli porušování povinností a předpisů by se mohla zkrátit na měsíc. Předloha naopak prodlužuje ze tří na čtyři měsíce zkušební dobu, u vedoucích zaměstnanců pak ze šesti na osm měsíců.
Zaměstnavatelé budou muset podle vládní předlohy držet rodičům na rodičovské jejich původní místo do dvou let dítěte. Pracovníci s osobní vazbou k cizí zemi budou moci dostávat výdělek v zahraniční měně, ale jen té, pro kterou Česká národní banka vyhlašuje kurz vždy na následující pracovní den. Zaměstnanci si nově budou moci sami rozvrhovat pracovní dobu do směn, a to nejen při práci z domova, ale i na pracovišti. Museli by se na tom ale písemně dohodnout se zaměstnavatelem. Zaměstnanci v nerizikových profesích už nebudou muset absolvovat vstupní pracovně-lékařskou prohlídku.
Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů v reakci zrušili stávkovou pohotovost, v níž byli od začátku února kvůli možnosti výpovědi bez udání důvodu. Dolní komora schválila novelu kodexu bez tohoto návrhu.
Před senátory vystoupila Zurabišviliová
Opoziční hnutí ANO v Senátu neprosadilo návrh, aby se horní komora připojila k žádosti Asociace krajů o analýzu dopadu převodu financování nepedagogických pracovníků ve školách na obce a regiony. Podle místopředsedy školského výboru Jana Grulicha (TOP 09) bude téma předmětem projednávání odborářské petice proti převodu, kterou se horní parlamentní komora bude zabývat na dalším zasedání.
Senát podpořil, že poplatky pro Českou televizi a Český rozhlas se zřejmě od května zvýší. Podobně schválil vznik silniční inspekce. Ta bude mít větší pravomoci například při kontrolách stanic technické kontroly nebo přetížených kamionů. Upravuje také takzvanou poptávkovou dopravu a do budoucna má umožnit rozšíření mýtného i na některé krajské silnice.
Horní komora rovněž rozhodla, že zahraniční řidiči taxislužby, kteří pracují v tuzemsku, budou muset zřejmě mít oprávnění vydané v Česku nebo jiné zemi EU. Všechny schválené předlohy dostane nyní k podpisu prezident.
Senátoři se rovněž ve stanovisku shodli, že Gruzie se pod současným vedením vzdálila závazkům kandidátské země EU, řešením krize jsou nové volby a sankce vůči jejím představitelům.
Postoj Senátu ocenila bývalá gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová. „Děkuji vám za vaši podporu. Děkuji, že stojíte na straně svobody,“ řekla česky na závěr svého projevu přednášeného v angličtině. Uvedla mimo jiné, že od loňských parlamentních voleb je Gruzie přitahována na „ruskou oběžnou dráhu“ a hrozí to, že v důsledku ruské hybridní války padne mezi autoritářské režimy.