Gruzínci blokovali dálnici, policie zatkla vůdce opozice

Gruzínská policie zatkla na protivládní demonstraci dva zástupce opozice včetně bývalého starosty Tbilisi. Tisícovky protestujících blokovaly dálnici, což tamní ministerstvo vnitra označilo za trestný čin. Policie při rozhánění protestu zranila nejméně jednoho demonstranta, píše AFP.

Zadrženými jsou lídr největší opoziční strany Koalice pro změnu Nika Melia a bývalý starosta hlavního města Tbilisi Giorgi Ugalava, upřesnila AFP. Policie zatkla i další demonstranty, kteří blokovali hlavní tepnu vedoucí ze severu do Tbilisi.

„Na policejní stanici jsem seděl na židli v poutech a kopl mě policista,“ citovala agentura Interfax Meliovo vyjádření pro novináře. Agentura Reuters však nemohla informace nezávisle ověřit. Policie se k věci dosud nevyjádřila.

Jeden demonstrant byl spatřen na kraji silnice v bezvědomí, píše Reuters. Na sociálních sítích se objevila neověřená videa, jak desítky policistů v kuklách bijí protestující na ulicích a sanitky odvážejí zraněné.

3 minuty
Příznivci gruzínské opozice protestovali v Tbilisi
Zdroj: Reuters

Gruzínské ministerstvo vnitra před demonstrací varovalo, že blokování dálnice může být považováno za trestný čin, za který hrozí trest odnětí svobody až na čtyři roky.

Postup bezpečnostních složek kritizovala šéfka zahraniční politiky EU Kaja Kallasová. „Brutální zásah proti pokojným demonstrantům, novinářům a politikům dnes v noci v Tbilisi je nepřijatelný,“ napsala na síti X. „EU stojí při lidu Gruzie v jeho boji za svobodu a demokracii,“ dodala.

Protesty se v bývalé sovětské republice konají od konce loňského října, kdy opozice a tehdejší prozápadní gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová zpochybnily výsledky parlamentních voleb. Ty podle oficiálních výsledků vyhrála s 54 procenty hlasů vládní strana Gruzínský sen.

Rovněž Evropská unie a Spojené státy tehdy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech. Evropský parlament označil hlasování za nesvobodné.

Odklon od Západu

Napětí v Gruzii se pak vystupňovalo 28. listopadu po rozhodnutí gruzínské vlády, obviňované z autoritářství, pozastavit do roku 2028 proces přistoupení k EU. Gruzie požádala o členství krátce po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 a v prosinci 2023 jí EU oficiálně přiznala status kandidáta.

Tisíce lidí od konce listopadu demonstrovaly za prozápadní směřování země. Řadu protivládních manifestací provázelo násilí a policie používala i slzný plyn a vodní děla k rozehnání demonstrantů, z nichž někteří házeli po policistech petardy a kameny.

Stovky lidí byly od listopadu zadrženy. Mnozí účastníci demonstrací uvedli, že se stali oběťmi násilí i mučení ze strany pořádkových sil a pouličních skupin stoupenců vlády. Protesty ale v posledních týdnech utichaly, píše server VOA News.

Mezinárodní izolace

Vláda v Tbilisi čelí rostoucí mezinárodní izolaci. Brusel pozastavil bezvízový styk do EU gruzínským diplomatům a úředníkům s odkazem na přijetí několika represivních zákonů a „násilné represe gruzínských úřadů proti pokojným demonstrantům, politikům a nezávislým médiím“, uvedl server France24.

Spojené státy a několik evropských zemí již minulý rok uvalily sankce na gruzínské představitele. Poukazovaly přitom na posun vlády v Tbilisi směrem k Rusku a násilné zásahy proti demonstrantům.

Gruzie se v současnosti potýká s bezprecedentní ústavní krizí, protože opozice odmítá působit v nově zvoleném parlamentu, kam byla zvolena, připomíná France24.

Zurabišviliová se navíc považuje za legitimní hlavu státu, přestože se oficiálně ujal úřadu koncem prosince krajně pravicový politik Michail Kavelašvili, loajální vůči vládě v Tbilisi. I on se však dostal k moci na základě kontroverzního volebního postupu.

Minulý měsíc se Zurabašviliová dokonce zúčastnila inaugurace amerického prezidenta Donalda Trumpa a v Elysejském paláci ji přijal její francouzský protějšek Emmanuel Macron.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 45 mminutami

Izrael udeřil na uprchlický tábor, tvrdí palestinská agentura

Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná teroristickým Hamásem uvedla, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, píše AFP. Palestinská agentura WAFA tvrdí, že izraelská armáda leteckými údery i pozemní palbou zaútočila v uprchlickém táboře Burajdž, ve městě Džabálija a dále v oblastech měst Chán Júnis a Dajr Balah. Informace nelze ověřit. Dle médií Izrael a Hamás obdržely nový návrh USA na dočasné příměří v Gaze.
před 47 mminutami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
před 1 hhodinou

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Sídlo prezidenta má nyní deset dní na dokončení procesu zastavení tarifů. Cla budou do rozhodnutí odvolacího soudu vybírána dál, upřesnil amerikanista Jiří Pondělíček.
02:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zbrojař Strnad je podle Bloombergu nejbohatším Čechem

Majitel zbrojařské Czechoslovak Group (CSG) Michal Strnad předstihl s majetkem 17,1 miliardy dolarů (zhruba 379 miliard korun) v žebříčku agentury Bloomberg dědičku impéria PPF Renátu Kellnerovou. V denně aktualizovaném pořadí 500 nejbohatších lidí na světě Bloomberg ve čtvrtek zařadil Strnada na 135. místo, Kellnerovou s majetkem 16,8 miliardy dolarů (372 miliard korun) o dvě příčky níž.
před 2 hhodinami

USA začnou odebírat víza čínským studentům, řekl Rubio

Spojené státy začnou odebírat víza čínským studentům, oznámil ve středu ministr zahraničí Marco Rubio. Podle něj půjde například o studenty s vazbou na Komunistickou stranu Číny či studující kritické obory. Rubio plán zveřejnil v době, kdy se prezident Donald Trump snaží snížit počet zahraničních studentů na amerických univerzitách, které mají z jejich školného značné příjmy. Čína se proti oznámenému postupu již ohradila.
07:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čínská sonda míří k asteroidu a kometě, má odebrat vzorky

V Číně v noci na čtvrtek odstartovala raketa Dlouhý pochod 3B se sondou Tchien-wen 2. Jejím úkolem je získat vzorky hned ze dvou vesmírných těles. Pokud se to podaří, bude Čína po Japonsku a USA třetí zemí, která bude vlastnit horniny z asteroidů a komet. Vědci si od mise slibují posun v chápání vzniku Sluneční soustavy.
před 3 hhodinami
Načítání...