Demonstranti v Gruzii žádají nové volby pod mezinárodním dohledem

Před gruzínským parlamentem v pondělí demonstrovaly tisíce lidí proti oficiálním výsledkům nedávných voleb do zákonodárného sboru a žádaly nové hlasování pod mezinárodním dohledem nebo vyšetření hlášených volebních nesrovnalostí, píše agentura AP. Opoziční strany už dříve označily výsledky za zmanipulované ve prospěch vládnoucí strany Gruzínský sen a prohlásily, že do nového parlamentu nevstoupí.

Podle oznámených výsledků Gruzínský sen, který podle kritiků uplatňuje autoritářskou politiku a inspiruje se Ruskem, získal kolem 54 procent hlasů. Opoziční koalice, které média označují obecně za prozápadní, získaly dohromady kolem 38 procent. Prezidentka Salome Zurabišviliová a opoziční strany výsledky zpochybnily a neuznaly. Minulé pondělí proti výsledkům protestovaly v Tbilisi desetitisíce lidí.

„Gruzínský lid nikdy nepřijme zfalšované volební výsledky, zvedá se nezdolné protestní hnutí a smete režim, který nám ukradl hlasy,“ prohlásil v pondělí před demonstranty jeden z opozičních lídrů Nika Melia, jenž podle agentury AFP vyzval k denním protestům. „Požadujeme nové hlasování, mezinárodní vyšetřování falšování voleb a nevzdáme se, dokud nebudou splněny naše cíle,“ uvedl další opoziční představitel Mamuka Charadze.

Protestující obvinili Gruzínský sen mimo jiné z toho, že maří cíl země vstoupit do Evropské unie. „Rusko a jeho loutky v naší vládě chtějí ukrást nejen volbu gruzínského lidu, ale také naši evropskou budoucnost. S tím se nikdy nesmíříme,“ citovala agentura AP devětačtyřicetiletého vinaře Lea Grigalašviliho.

Vztahy se Západem se zhoršily

Premiér Irakli Kobachidze z Gruzínského snu už dříve odmítl kritiku opozice a podle serveru Civil.ge uvedl, že volby byly spravedlivé, svobodné a demokratické. Integrace Gruzie do Evropské unie podle něj zůstává pro Tbilisi prioritou.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. Parlament letos schválil dva zákony, které prosadil Gruzínský sen a které kritici označují za normy inspirované Ruskem, kde režim zavedl řadu represivních opatření. EU kvůli zákonu o zahraničním vlivu pozastavila gruzínský přístupový proces.

Generální prokuratura minulý týden zahájila vyšetřování hlášených nesrovnalostí voleb a uvedla, že vyšetřuje 47 případů podezření na porušení volebních pravidel včetně hlášených podvodů, ovlivňování vůle voličů, kupování hlasů, porušení práva na tajné hlasování či vyhrožování v předvolební kampani. Opozice podle AP namítla, že vyšetřování nebude nezávislé, neboť šéfa prokuratury jmenoval parlament ovládaný Gruzínským snem. Ústřední volební komise mezitím sdělila, že přepočítání části hlasů potvrdilo vítězství Gruzínského snu.

Mezinárodní pozorovatelé upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetné hlasování.

Dvě americké společnosti, které prováděly průzkumy na základě dotazů u volebních místností, oficiálně oznámené výsledky zpochybnily. Velký rozdíl mezi průzkumem zveřejněným bezprostředně po hlasování a oficiálními výsledky nelze vysvětlit běžnou odchylkou a naznačuje to manipulaci s hlasováním na místní úrovni, uvedla firma Edison Research, jejíž sondáž předpovídala vítězství opozičních koaličních uskupení. Podobně se o den dříve vyjádřila firma HarrisX, která také provedla takzvaný exit poll ihned po hlasování. Ta oficiální výsledky označila za statisticky nemožné. Evropská unie a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo osm lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má osm obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie.
13:35Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
07:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
09:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 3 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 4 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
14:56Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Indie a Pákistán proti sobě opět střílely

Indie a Pákistán proti sobě už druhý den v řadě zahájily palbu. K incidentům došlo podél hranice pákistánské a indické části Kašmíru. Indická armáda prohlásila, že její vojáci pouze reagovali na pákistánskou střelbu. Napětí mezi dvěma jadernými velmocemi se zvýšilo po úterním útoku ozbrojenců na skupinu turistů, při kterém zemřelo přes dvacet lidí.
11:48Aktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...