„Nejsme Rusko.“ Tisíce Gruzínců po volbách vyšly do ulic

2 minuty
Spolupracovník ČT Vlach k protestu před gruzínským parlamentem
Zdroj: ČT24

Před gruzínským parlamentem demonstrovaly tisíce lidí poté, co opozice svolala protest proti výsledkům sobotních voleb, píše Reuters. Premiér Irakli Kobachidze z vládní strany Gruzínský sen zdůraznil, že integrace země do Evropské unie zůstává pro Tbilisi prioritou. Obnovit diplomatické vztahy s Moskvou se podle něj Tbilisi nechystá. Gruzínský sen podle oficiálních výsledků hlasování vyhrál, opozice a prezidentka Salome Zurabišviliová to ale zpochybnily a odmítají výsledky uznat. Pochybnosti o regulérnosti hlasování mají i mezinárodní pozorovatelé.

„V tuto chvíli demonstrace končí, lidé si zazpívali gruzínskou hymnu a zdá se, že je po všem. Předpokládám, že tu mohly být odhadem až tisíce lidí, prostranství před parlamentem je zcela zaplněné, lidé mají vlajky Evropské unie, samozřejmě také gruzínské vlajky, ukrajinské a zahlédl jsem vlajku americkou. Jsou tu vidět portréty vězněného opozičního vůdce Michaila Saakašviliho,“ informoval po šesté hodině večer spolupracovník ČT Tomáš Vlach.

Prezidentka na akci podle Vlacha vzkázala lidem, že jejich hlas byl ve volbách ukraden. „Demokratičtí politici se s tím nesmíří, opozice žádá důkazy o údajném falšování voleb shromáždit a předložit západním partnerům. Opoziční lídři zopakovali, že budou bojkotovat mandáty v parlamentu, které dostali,“ uvedl Vlach s tím, že protest dosud nebyl násilný.

„Nechceme Rusko, ani zpět do Ruska nebo do Sovětského svazu,“ řekla agentuře AP jedna z protestujících zahalená do gruzínské vlajky.

3 minuty
Zprávy ve 12: Napětí v Gruzii po sporných volbách
Zdroj: ČT24

Ústřední volební komise o víkendu oznámila, že ve volbách zvítězil s přibližně 54 procenty hlasů Gruzínský sen. Opozice odmítá výsledky uznat a stejný postoj zaujímá i Zurabišviliová. „Jako poslední nezávislá autorita v této zemi musím jasně prohlásit, že tyto volby neuznávám. Uznání těchto voleb by se rovnalo legitimizaci ruského převzetí Gruzie,“ konstatovala hlava státu.

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornili, že při volbách se objevily případy kupování hlasů či zastrašování a že hlasování se konalo v napjaté a nenávistné atmosféře. Hlášeny byly také případy rvaček u volebních místností nebo vícečetného hlasování.

EU a Spojené státy vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech. NATO vyzvalo k vyšetření „nerovných podmínek,“ které viděli mezinárodní pozorovatelé během voleb.

Možná ruská stopa

Zurabišviliová volby označila za „ruskou speciální operaci“ a vybídla Gruzínce, aby v pondělí večer proti výsledkům voleb protestovali v centru metropole. Agentuře Reuters ale později řekla, že nemyslela obvinění Moskvy z přímého zapojení do falšování výsledků. Ve volbách se podle ní projevila metodika ruské tajné služby FSB a předvolební propaganda kopírovala klipy a videa z ruských prezidentských voleb.

Agentuře AP pak prezidentka řekla, že kavkazská země se stala obětí ruského tlaku, jehož cílem je zmařit plány Gruzie na vstup do EU. Vláda podle ní „pracovala ruku v ruce s Ruskem“ a pravděpodobně získala pomoc ruských tajných služeb.

Zurabišviliová dále Reuters řekla, že Gruzínský sen získal jen kolem 40 procent hlasů, což je údaj, který víceméně odpovídá dvěma odhadům zveřejněným po volbách, podle nichž většinu křesel v parlamentu získala opozice, napsal Reuters. V interview s AFP hlava státu mluvila o sofistikovaném systému volebních podvodů.

Předseda gruzínského parlamentu Šalva Papuašvili podle agentury DPA Zurabišviliovou obvinil, že obviněními z volebních podvodů se snaží rozdělit zemi. V rozhovoru s novináři v Tbilisi zároveň odmítl nařčení ze zfalšování parlamentních voleb a naopak obvinil prezidentku z organizování protestů společně s opozicí.

Evropská integrace prioritou

Kobachidze naopak označil vítězství své strany za „působivé“ a odmítl kritiku opozice, kterou naopak obvinil z „podkopávání ústavního pořádku země“.

V neděli podle serveru The Moscow Times řekl, že Tbilisi neplánuje obnovit diplomatické vztahy s Moskvou kvůli pokračující ruské okupaci gruzínských separatistických regionů Abcházie a Jižní Osetie. „Vůči Rusku uplatňujeme pragmatickou politiku,“ řekl Kobachidze.

„Naší hlavní prioritou v zahraniční politice je přirozeně evropská integrace. Bude učiněno vše pro plnou integraci Gruzie do EU do roku 2030,“ zdůraznil premiér a zároveň prohlásil, že očekává „restart vztahů“ s Bruselem.

Unijní i americká kritika

Spojené státy už vyzvaly k vyšetření zpráv o volebních nesrovnalostech v Gruzii. Uvedl to podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Antony Blinken. K prošetření údajných nesrovnalostí při volbách již dříve vyzvali vrcholní představitelé Evropské unie (EU). Ministři zahraničí třinácti zemí EU včetně Česka navíc odsoudili porušení volebních standardů při volbách. Požadují nápravu, uvedla agentura AFP.

Šéfové diplomacií Francie, Německa, Nizozemska, Polska, Česka a dalších zemí vyjádřili přesvědčení, že volby neodpovídaly standardům, které očekávají od země usilující o členství v unii. Uvedli, že sdílejí obavy pozorovatelů a požadují prošetření stížností.

Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu v roce 1991 vystupovala jako prozápadní země a krátce po plnohodnotné ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 požádala o členství v Evropské unii. Vztahy se Západem se však v poslední době zhoršily. Parlament letos schválil dva zákony, které prosadil Gruzínský sen a kritici je označují za normy inspirované Ruskem, kde režim zavedl řadu represivních opatření.

EU kvůli zákonu o zahraničním vlivu dokonce pozastavila gruzínský přístupový proces. Sporná legislativa médiím a nevládním organizacím ukládá povinnost registrovat se jako „organizace nesoucí zájmy cizí moci“, pokud získávají více než dvacet procent rozpočtu ze zahraničí.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí podle agentury TASS odmítl, že by se Rusko do gruzínských voleb vměšovalo, a naopak prohlásil, že Gruzii se snaží destabilizovat „množství sil z evropských zemí“.

Orbánova návštěva

Do země v pondělí přijel maďarský premiér Viktor Orbán, aby podle AFP podpořil Gruzínský sen. Očekává se, že v Gruzii zůstane dva dny. Předseda vlády Maďarska, které je v současné době předsednickou zemí EU, už v sobotu pogratuloval vládní straně k „drtivému“ vítězství. Učinil tak v době, kdy nebyly zveřejněné výsledky, pouze jeden průzkum naznačoval vítězství Gruzínského snu, podotkla AFP.

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell v pondělí podle AFP uvedl, že Orbán nebude v Gruzii reprezentovat Evropskou unii. Podobně Brusel reagoval na premiérovy červencové cesty do Ruska a do Číny, které premiér podnikl krátce poté, co se Budapešť ujala předsednictví v Radě Evropské unie.

Pondělní návštěvu kritizovalo také třináct unijních ministrů zahraničí, cesta je podle nich „předčasná“.

Maďarsko pod Orbánovým vedením udržuje vztahy s Moskvou navzdory invazi na Ukrajinu. Tu Západ odsoudil a na Rusko uvalil sankce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko navzdory slovům o příměří udeřilo na ukrajinské obce

Rusko přes jím vyhlášené třídenní příměří více než dvěstěkrát zasáhlo osm ukrajinských osad poblíž fronty v Záporožské oblasti, kde v důsledku útoků zemřela jedna žena, uvedl Reuters s odvoláním na šéfa oblastní správy Ivana Fedorova. Podle serveru Ukrinform útočilo také v Nikopolu v Dněpropetrovské oblasti a v Chersonské oblasti, kde si úder vyžádal jednu oběť. Rusko zase tvrdí, že Ukrajina dronem zasáhla budovu místní správy v ruském Bělgorodu.
09:59Aktualizovánopřed 37 mminutami

Pákistán po ostřelování hlásí mrtvé, exploze otřásly i indickými městy

AFP s odkazem na pákistánské představitele píše, že při pátečním indickém ostřelování Kašmíru v blízkosti faktické hranice s Pákistánem zahynuli čtyři lidé, včetně jednoho dítěte. Indická armáda zase dle Reuters tvrdí, že pákistánské ozbrojené síly podnikly v noci na pátek a v pátek brzy ráno „několik útoků“ pomocí bezpilotních letounů a dalších zbraní podél celé západní hranice Indie. Reuters později během dne informoval, že v indických městech byly slyšet další výbuchy.
07:49Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útroby německého parlamentu skrývají památku na sovětské vojáky

Zvenčí je budova německého parlamentu slavná – její útroby ale skrývají památku, kterou důvěrně zná málokdo. Zanechali ji tam sovětští vojáci v posledních dnech nacistické diktatury.
před 1 hhodinou

Nového papeže čekají v USA nelehké úkoly, tamní vládu kritizoval

Zvolení prvního amerického papeže v dějinách katolické církve přivítala administrativa Donalda Trumpa. Ten mu gratuloval mezi prvními a výběr konkláve označil za poctu. Nový pontifik Lev XIV. přitom ještě jako kardinál kritizoval některé kroky vlády USA, především v oblasti imigrační politiky. Nový papež bude mít také nelehký úkol: sjednotit katolickou církev ve Spojených státech, která je hned po Brazílii, Mexiku a Filipínách na světě nejpočetnější. Zvlášť pravicové konzervativní proudy doufají, že opustí některé z liberálnějších postojů svého předchůdce. Amerika bude také čekat, jak se papež postaví například k omezování nošení zbraní nebo rodičovství stejnopohlavních párů, jež v minulosti kritizoval.
před 1 hhodinou

Kyjev i Budapešť hlásí odhalení špionů pracujících údajně pro druhou stranu

Ukrajinská tajná služba SBU podle svého pátečního prohlášení odhalila maďarskou špionážní síť, která pracovala proti zájmům Kyjeva. Shromažďovala prý zpravodajské informace o ukrajinských obranných kapacitách a protivzdušné obraně na jihozápadě země. Dva agenti byli zatčeni, oznámila SBU. Maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó obvinění označil za propagandu a oznámil, že Budapešť vyhostila dva špiony s ukrajinským diplomatickým krytím. Kyjev v reakci následně vyhostil dvojici maďarských diplomatů.
09:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Papež Lev XIV. v první mši slíbil vnesení světla do „temných nocí“

V Sixtinské kapli se dopoledne konala mše za nového papeže Lva XIV. Účastnili se jí kardinálové a také dvě ženy, které během ní přečetly úryvky z bible, napsal deník El País. V kázání, které začal anglicky a v němž pokračoval italsky, si Lev XIV. posteskl, že křesťanská víra je někdy považována za něco „pro slabé a málo inteligentní lidi“. Řekl také, že pokud někdo redukuje Ježíše na „jakéhosi charismatického vůdce nebo supermana“, je de facto ateista. Zároveň slíbil, že do „temných nocí“ světa vnese světlo.
13:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Francie a Polsko si při hrozbě útoku přijdou na pomoc, zavázali se Macron a Tusk

Francouzský prezident Emmanuel Macron a polský premiér Donald Tusk v pátek podepsali v Nancy na východě Francie smlouvu o přátelství a posílené spolupráci, informovaly agentury AFP a PAP. Bilaterální dohoda podle AFP svědčí o rostoucím vlivu Polska v Evropě tváří v tvář dnešnímu Rusku. Obě strany rovněž signovaly dohodu o civilní jaderné energetice, doplnila polská agentura PAP.
před 3 hhodinami

Ukrajina a ministři EU podpořili vznik tribunálu k ruským zločinům

Ukrajina a téměř dvě desítky evropských ministrů zahraničí v pátek ve Lvově podpořili vznik speciálního tribunálu, který by měl ke zodpovědnosti pohnat vládce Kremlu Vladimira Putina a další ruské lídry za plnohodnotnou vojenskou agresi proti Ukrajině, informuje Reuters. Mluvčí Kremlu na dotaz agentury TASS v reakci bez dalších podrobností uvedl, že vznik tribunálu nebude komentovat.
14:13Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...