Na nepedagogy a neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje jedenáct miliard

Na financování nepedagogických pracovníků a na takzvané ostatní neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje letos jedenáct miliard korun. Peníze, které by za třetinu roku vydával na placení nepedagogů stát, převede v plné výši do rozpočtů měst, obcí a krajů. Po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zřizovatelé by měli nepedagogy, například školníky, uklízečky či kuchařky, platit od září 2025. Záměr převést financování na zřizovatele kritizovaly v minulém týdnu školské odbory, proti se postavilo dříve i Sdružení místních samospráv.

„Podáme a budeme usilovat o schválení pozměňovacího návrhu k novele školského zákona, tak abychom ten návrh dali do systému ještě v průběhu ledna,“ popsal Stanjura. Novela by podle něj měla začít platit nejpozději k 1. červenci 2025. Kraje podle ministra letos obdrží 3,4 miliardy korun, obce 7,6 miliardy.

Změna financování podle Stanjury přinese větší samostatnost obcí a krajů při zajišťování podmínek pro činnost jimi zřizovaných škol, lepší zohlednění místních specifik při organizaci nepedagogické práce a vyšší předvídatelnost financí. V příštím roce se podle ministra počítá s nárůstem daňových příjmů asi o tři procenta, převedená částka pro obce a kraje by tedy činila celkem 32,4 miliardy korun. Jedná se o 22,2 miliard korun pro obce a 10,2 miliardy korun pro kraje, doplnil. Tato částka by již pokrývala financování po celý rok 2026.

Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) je změna pro nepedagogy výhodná. „Prostředky, které budou mít obce k dispozici, automaticky mezi roky budou narůstat, tak jak narůstají daňové výnosy,“ řekl. Změna je podle něj výhodná i pro učitele, protože dosud mohli ředitelé využívat část peněz na odměny učitelů pro dofinancování nepedagogických pozic. Stát bude podle něj nadále financovat například výuku plavání či přípravu na řidičská oprávnění a svářečské průkazy. Ostatní neinvestiční výdaje školy využívají například na učebnice a učební pomůcky.

Ve školském zákoně a v zákoně o rozpočtovém určení daní budou podle Beka základní parametry nového systému. Navazovat na to bude vládní nařízení, které detailně rozdělí peníze mezi jednotlivé obce a kraje. Ministerstvo školství ho podle Beka představí do konce ledna. Záležet bude na druhu školy, protože náklady spojené s provozem například základní a mateřské školy se podle něj liší.

Návrh je nepřipravený, upozorňují odboráři

Odboráři minulý týden upozorňovali, že je návrh nepřipravený a hrozí zhoršení podpůrných služeb ve školách, žádali jeho stažení. Pokud by se návrh měl uzákonit, pohrozili předáci protesty.

Vládní slib jedenácti miliard nezměnil nesouhlas obcí a krajů s převodem vyplácení nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol. Financování by ideálně mělo zůstat na státu, řekl předseda Asociace krajů a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO).

„Částka sice kryje náklady pro rok 2025, ale neřeší hlavní problém: ředitelé škol už dva roky financují platy nepedagogických zaměstnanců z peněz určených na navýšení mezd učitelů. Takže dluh, který vláda vytvořila ve školství, zůstává dál. Další problém pak je, že nikde není definovaný klíč, podle kterého se mají tyto finance rozdělovat,“ doplnil místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček.

S převodem financování nepedagogů nesouhlasí ani Svaz měst a obcí. Návrh pokládá za nepřipravený a překotný. Vláda podle předsedy svazu Františka Lukla nevyčíslila dopady změny na území, a čísla tak nejsou dostatečně podložená.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dobrovolný strážce nenese vinu za požár v Českém Švýcarsku, rozhodl soud

Bývalý dobrovolný strážce Jiří Lobotka nenese vinu za obří požár v národním parku České Švýcarsko v roce 2022, rozhodl Krajský soud v Ústí nad Labem. Uznal jeho vinu pouze v případě menších požárů na Děčínsku zjara 2023, za ty mu vyměřil dva roky vězení. Muži hrozilo za obecné ohrožení a poškození cizí věci patnáct let vězení. Stát požádal o uhrazení škody 225 milionů korun. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.
10:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Kriminalita loni klesla, mírně přibylo násilných zločinů

Policisté zaznamenali loni v Česku 173 322 trestných činů, což je o 8096 méně než o rok dříve. Kriminalita tak poklesla o 4,5 procenta. Policie objasnila téměř 55 procent zločinů a přečinů. Na této úrovni se objasněnost pohybuje dlouhodobě, řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Loni se také snížil počet vražd, mírně ale vzrostla násilná kriminalita.
13:55Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sněmovna se nedostala k rozhodnutí o zvýšení koncesionářských poplatků

Sněmovna se v pátek nedostala k rozhodnutí o zvýšení rozhlasového a televizního poplatku. Důvodem byly obstrukční projevy předsedů opozičních hnutí Andreje Babiše (ANO), a především Tomia Okamury (SPD). Babiš obsadil řečniště na zhruba půldruhé hodiny, Okamura na zhruba tři a půl hodiny až do konce jednacího dne. Další pokus o schválení novely čeká sněmovnu příští týden ve středu, kdy chce předseda SPD v projevu pokračovat.
09:01Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Soud odmítl omezit Redlovu svéprávnost, může být dál stíhán v kauze Dozimetr

Okresní soud ve Zlíně v pátek nepravomocně zamítl návrh na omezení svéprávnosti zlínského podnikatele Michala Redla, který je hlavním obžalovaným v korupční kauze Dozimetr. Návrh podal Redlův bratr, soud jej shledal nedůvodným. Jednapadesátiletý Redl tedy může být dál stíhaný v případu korupce při zadávání zakázek pražského dopravního podniku (DPP).
12:18Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Tisíc dětí s nadváhou dostane fitness náramky

Normální váhu má podle statistik ve třinácti letech jen polovina dětí v Česku, obézních je zhruba patnáct procent. Ministerstvo zdravotnictví (MZd) představilo kampaň Buď Fit 24 cílenou na děti s nadváhou ve věku šest až jedenáct let. Do roční hry s mobilní aplikací jich pod dohledem pediatrů zapojí tisícovku, dostanou fitness náramek. Podle dat Českého statistického úřadu bylo v roce 2021 v daném věku asi 673 tisíc dětí. Nadváhu mělo ve stejném roce podle průzkumu u pediatrů deset procent dětí, obézních bylo šestnáct procent.
před 7 hhodinami

Jediný skutečný viník tragédie na fakultě je po smrti, říká Rakušan

Záchranné složky při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy nechybovaly, uvedla ve čtvrtek sněmovní vyšetřovací komise k předloňské události, zároveň navrhla některá opatření. Otázky podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bude tragédie zejména ze strany pozůstalých vzbuzovat vždy, některá doporučení sněmovní komise už ale resort naplňuje, sdělil. Rakušan také v Interview ČT24 zdůraznil, že dlouhodobým řešením podobných událostí je dle něj psychologická prevence.
před 12 hhodinami

Žádný řetěz či lano. Dlouhodobé uvazování psů je týrání, shodli se poslanci

Dlouhodobé uvazování psů je týrání, shodli se ve středu poslanci. K novele veterinárního zákona schválili i pozměňovací návrh, který chov na řetězech nebo lanech zakazuje. Materiál teď míří do Senátu.
před 22 hhodinami

Senát schválil ratifikaci smlouvy s Vatikánem

Senát schválil ratifikaci smlouvy mezi Českem a Vatikánem. Zároveň odmítl požádat Ústavní soud o její přezkum. Kritici tak žádost budou moci podat až po schválení dokumentu sněmovnou. Horní komora se zabývala i novelou vysokoškolského zákona, kterou senátoři podle doporučení z výborů vrátili poslancům bez zavedení takzvaného hlídačkovného, tedy příspěvku, který by školy měly platit vysokoškolačkám na hlídání jejich dětí.
včeraAktualizovánovčera v 18:57
Načítání...