Na nepedagogy a neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje jedenáct miliard

Na financování nepedagogických pracovníků a na takzvané ostatní neinvestiční výdaje dostanou obce a kraje letos jedenáct miliard korun. Peníze, které by za třetinu roku vydával na placení nepedagogů stát, převede v plné výši do rozpočtů měst, obcí a krajů. Po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zřizovatelé by měli nepedagogy, například školníky, uklízečky či kuchařky, platit od září 2025. Záměr převést financování na zřizovatele kritizovaly v minulém týdnu školské odbory, proti se postavilo dříve i Sdružení místních samospráv.

„Podáme a budeme usilovat o schválení pozměňovacího návrhu k novele školského zákona, tak abychom ten návrh dali do systému ještě v průběhu ledna,“ popsal Stanjura. Novela by podle něj měla začít platit nejpozději k 1. červenci 2025. Kraje podle ministra letos obdrží 3,4 miliardy korun, obce 7,6 miliardy.

Změna financování podle Stanjury přinese větší samostatnost obcí a krajů při zajišťování podmínek pro činnost jimi zřizovaných škol, lepší zohlednění místních specifik při organizaci nepedagogické práce a vyšší předvídatelnost financí. V příštím roce se podle ministra počítá s nárůstem daňových příjmů asi o tři procenta, převedená částka pro obce a kraje by tedy činila celkem 32,4 miliardy korun. Jedná se o 22,2 miliard korun pro obce a 10,2 miliardy korun pro kraje, doplnil. Tato částka by již pokrývala financování po celý rok 2026.

Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) je změna pro nepedagogy výhodná. „Prostředky, které budou mít obce k dispozici, automaticky mezi roky budou narůstat, tak jak narůstají daňové výnosy,“ řekl. Změna je podle něj výhodná i pro učitele, protože dosud mohli ředitelé využívat část peněz na odměny učitelů pro dofinancování nepedagogických pozic. Stát bude podle něj nadále financovat například výuku plavání či přípravu na řidičská oprávnění a svářečské průkazy. Ostatní neinvestiční výdaje školy využívají například na učebnice a učební pomůcky.

Ve školském zákoně a v zákoně o rozpočtovém určení daní budou podle Beka základní parametry nového systému. Navazovat na to bude vládní nařízení, které detailně rozdělí peníze mezi jednotlivé obce a kraje. Ministerstvo školství ho podle Beka představí do konce ledna. Záležet bude na druhu školy, protože náklady spojené s provozem například základní a mateřské školy se podle něj liší.

Návrh je nepřipravený, upozorňují odboráři

Odboráři minulý týden upozorňovali, že je návrh nepřipravený a hrozí zhoršení podpůrných služeb ve školách, žádali jeho stažení. Pokud by se návrh měl uzákonit, pohrozili předáci protesty.

Vládní slib jedenácti miliard nezměnil nesouhlas obcí a krajů s převodem vyplácení nepedagogických pracovníků na zřizovatele škol. Financování by ideálně mělo zůstat na státu, řekl předseda Asociace krajů a zlínský hejtman Radim Holiš (ANO).

„Částka sice kryje náklady pro rok 2025, ale neřeší hlavní problém: ředitelé škol už dva roky financují platy nepedagogických zaměstnanců z peněz určených na navýšení mezd učitelů. Takže dluh, který vláda vytvořila ve školství, zůstává dál. Další problém pak je, že nikde není definovaný klíč, podle kterého se mají tyto finance rozdělovat,“ doplnil místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček.

S převodem financování nepedagogů nesouhlasí ani Svaz měst a obcí. Návrh pokládá za nepřipravený a překotný. Vláda podle předsedy svazu Františka Lukla nevyčíslila dopady změny na území, a čísla tak nejsou dostatečně podložená.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud vyhověl žalobě exředitelky SÚKL kvůli odvolání z funkce, píše iRozhlas

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Podrazilová řídila SÚKL 90 dní ke konci roku 2023, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ji odvolal poté, co seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu.
před 17 mminutami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 17 mminutami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 2 hhodinami

Rostou investice do energeticky úsporných projektů

V Česku rostou investice do energeticky úsporných projektů, loni se jich dokončilo rekordní množství celkem za téměř tři miliardy korun. Na taková opatření navíc objednavatel obvykle nemusí vynaložit žádné finance, protože vše splácí z dosažených úspor. Například ve Středočeském kraji má takzvaný EPC projekt v příštích deseti letech na energiích ušetřit skoro půl miliardy. Součástí úsporných opatření v kraji jsou třeba výměny zdrojů tepla, rozvodů nebo zateplení.
před 3 hhodinami

Při požáru lakovny na Tachovsku zemřel člověk. Škody dosahují 50 milionů

Při požáru lakovny výrobní firmy v Chodové Plané na Tachovsku zemřel jeden člověk, další dva lidé utrpěli vážná zranění a jsou v kritickém stavu, vrtulník je transportoval na popáleninové centrum do Prahy. Mluvčí hasičů Petr Poncar oznámil, že se požár povedlo uhasit včetně ochlazování stěn a střechy kolem 16:30. Před 20:00 odjela i dohledová jednotka místních hasičů. Podle odhadů plameny způsobily škody zhruba za 50 milionů korun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

O bližší kontakt Československa s předchůdci EU usilovali už komunisté

Česko už je skoro jednadvacet let členem Evropské unie. Vstoupilo do ní 1. května 2004. O bližší kontakty s Evropskými společenstvími ale usilovaly už komunistické úřady. Dokumenty, které zveřejnili archiváři z ministerstva zahraničí, dokazují, že tím diplomaty oficiálně pověřila v roce 1986 tehdejší vláda.
před 12 hhodinami

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
před 13 hhodinami

Robotická trojkolka Helhest může pomoci vojákům i záchranářům

Jmenuje se po koni, na němž jezdila vikinská bohyně smrti. Ale on sám by měl přinášet spíše život, pomoc a podporu. Řeč je o novém pokročilém autonomním systému Helhest, který vznikl na Českém vysokém učení technickém v Praze. Robot připomínající trojkolku by se měl podle jeho autorů dát využít pro průzkum, obranné operace i pátrací a záchranné mise.
před 13 hhodinami
Načítání...