Podíl krajů na sdílených daních zřejmě do tří let vzroste o jedenáct miliard

Kabinet schválil novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Podíl krajů na inkasu sdílených daní se v následujících třech letech podle ní zvýší na 10,26 procenta ze současných 9,76 procenta. Kromě toho by Praha měla od příštího roku získat navíc podíl 0,1 procenta z inkasa těchto daní. Celkem by tak roční příjmy krajů měly do roku 2027 vzrůst o 11,2 miliardy korun. Zároveň jim ale stát přestane poskytovat čtyřmiliardovou dotaci na údržbu silnic druhých a třetích tříd.

Rozdělení se týká inkasa daně z přidané hodnoty (DPH) a daní z příjmu fyzických a právnických osob. Návrh vychází z většinové dohody v Asociaci krajů, ještě ho musí schválit parlament. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) změna znamená zlepšení proti dosavadnímu systému, který beze změny platil poslední dvě desetiletí.

Kromě zvýšení podílu krajů na sdílených daních řeší novela také rozdělování peněz mezi jednotlivé regiony. Dosud se výnos daní rozděloval podle pevných podílů nastavených před bezmála dvaceti lety. Nově se budou podíly každoročně vypočítávat podle stanovených kritérií, kdy největší váhu bude mít počet obyvatel kraje.

46 minut
Studio ČT24: Tisková konference po jednání vlády (7. 5. 2024)
Zdroj: ČT24

Dále bude výpočet zohledňovat délku silnic druhých a třetích tříd, rozlohu kraje a počet obcí v něm či množství žáků a studentů jím zřizovaných škol. V případě Prahy budou z důvodu jejího specifického postavení kritéria upravená.

V Asociaci krajů ČR návrh rozdělování peněz podpořilo jedenáct regionů. Nová pravidla kritizovaly zejména Moravskoslezský a Ústecký kraj. Vedle nich bylo proti také hlavní město. Stanjura očekává, že ve sněmovně se o normu nepovede velký boj, protože ji v Asociaci krajů podpořili i hejtmani z opozičních stran. Dodal, že by bylo vhodné zákon schválit do konce roku, aby vedení krajů mohlo připravit rozpočty s ohledem na nový způsob rozdělení daní.

2 minuty
Události: Vláda jednala o rozpočtovém určení daní
Zdroj: ČT24

„Budu se snažit to zvrátit na půdě Poslanecké sněmovny. Myslím si, že ten návrh je špatný, je to politická dohoda, která jde velmi otevřeně proti Moravskoslezskému a Ústeckému kraji,“ kritizoval novelu moravskoslezský hejtman Josef Bělica (ANO). Kraj by podle něj přišel zhruba o 800 milionů korun ročně.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) uvedl, že změna negativně dopadne na strukturálně postižené regiony. Podle něj se odebrání čtyřmiliardové dotace na údržbu silnic druhých a třetích tříd podepíše na hospodaření regionu. „Máme spoustu mostů, které potřebujeme opravit. Budeme to platit z rozpočtu, přitom ty peníze potřebujeme na sociální věci,“ míní Schiller.

Podle pražského radního pro finance Zdeňka Kováříka (ODS) přijde město o jednu až 1,3 miliardy korun. Omezení to podle něj bude znamenat v dopravě, sociální oblasti nebo školství. Varoval, že do škol budou díky opatření primárně přijímány místní děti a na mimopražské by se nemuselo dostat.

Vláda jednala i o rekultivaci lomů

Na území zbytkových jam lomu Vršany, Dolu Nástup Tušimice a lomu Bílina by po ukončení těžby mohly vzniknout nové vodní plochy nebo fotovoltaické elektrárny. Předpokládá to analýza ministerstev životního prostředí, zemědělství a průmyslu a obchodu, kterou v úterý vzala vláda na vědomí.

Z analýzy vyplývá, že nejvýhodnějším scénářem pro lom Vršany je na ploše centrální výsypky uvažovat o výstavbě fotovoltaické elektrárny. U Dolu Nástup Tušimice a lomu Bílina je využití potenciálu do značné míry závislé na projektech, které na jejich území plánuje realizovat většinový vlastník Severočeské doly. Nejlepším scénářem u Dolu Nástup Tušimice v lokalitě Libouš je podle analýzy vznik jezera s přirozeně udržitelnou hladinou.

Povrchový důl na severu Čech
Zdroj: ČT24

Projekt výstavby jezera Libouš po jednání vlády vyzdvihl i ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). „Z vodohospodářského hlediska je to území s velkým potenciálem,“ podotkl. Podle něj by vytvoření jezera umožnilo lépe chránit území na toku Ohře pod přehradou Nechranice před povodněmi, zároveň by umožnilo lépe regulovat tok řeky v době sucha. Výborný také upozornil na relativně malé náklady na vytvoření jezera ve srovnání s připravovanými stavbami jiných přehrad v Česku.

V lomu Bílina je podle analýzy nejvýhodnějším scénářem neprůtočné jezero s přirozeně udržitelnou hladinou. Scénář stejně jako u Dolu Nástup Tušimice nebrání využití energetického a ekonomického potenciálu mimo plochu jezera.

3 minuty
Události: Rekultivace hnědouhelných lomů
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno.
09:30Aktualizovánopřed 14 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 2 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 3 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 4 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Část Česka zasáhly silné bouřky, hasiči hlásí desítky výjezdů

Severní polovinu Česka v úterý odpoledne zasáhly silné bouřky. Meteorologové varovali před větrem s nárazy až 75 kilometrů v hodině či přívalovým deštěm. K večeru se bouře dostaly také na Moravu a do Slezska. Výstrahu zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lékaři provedli poslední vyšetření v léčbě malé Madlen

Lékaři Fakultní nemocnice Motol v úterý provedli poslední vyšetření v léčbě dvouleté Madlen, které ukázalo, jestli se plně obnovila její krvetvorba, nebo bude potřeba transplantace kostní dřeně. Vzorky ošetřující lékařka odebrala přímo z pánevní kosti. Bioptickou jehlu potřebovala zavrtat poměrně hluboko, aby se jí podařilo vytáhnout alespoň dvoucentimetrový váleček. Krevní obraz Madlen zatím vypadá dobře, ale stoprocentní verdikt padne za dva týdny, až budou hotové laboratorní rozbory. Příběh dvouleté dívky na jaře oslovil širokou veřejnost, a registry dárců tak během několika týdnů překonaly obvyklý roční nábor.
před 13 hhodinami
Načítání...