Léky na předpis by mohli lidé dostat přímo domů, počítá návrh

3 minuty
Události: Léky na předpis by mohly lidem přijít až domů
Zdroj: ČT24

Ministerstvo zdravotnictví dokončuje návrh, který by lidem umožnil objednat si léky na předpis přes internet a nechat si je doručit přímo domů. Hlavně majitelé menších lékáren se ale obávají, že taková změna by znamenala konec jejich provozoven.

Tomu, než se lék dostane přímo k pacientovi, předchází dlouhý proces. Z výrobní linky medikament obvykle míří do skladu distributora. V něm pak pracovníci zásilky prověří. Kontrolují hlavně to, jestli nejde o padělky, ale třeba také expiraci. Pokud je vše v pořádku, odešlou léčiva do regálů. 

Z těch se pak léčiva dostávají do beden s jednotlivými objednávkami. A to jak ručně, tak strojově. Následují ještě finální kontroly, při nichž počítačové systémy například ověřují, zda kompletní zásilka váží tolik, kolik by měla. Celý proces končí v expedičním skladu. Bedny se odtud díky kódům dostanou ke správným dodávkám a ty pak míří do lékáren.

V nich si pak léky vyzvedne pacient. Jiný způsob v případě medikamentů na předpis v Česku možný není. Zatím. Ministerstvo zdravotnictví totiž chce, aby si lidé mohli taková léčiva objednávat domů. S výjimkou návykových látek nebo léků, které vyžadují speciální podmínky. Třeba uložení v chladu.

Úbytek zákazníků

„Vždycky by za tím musela stát kamenná lékárna, která by provedla kontrolu lékových interakcí, toho, zda pacient ten léčivý přípravek může obdržet,“ nastiňuje náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček. Podle lékárníků by ale změna mohla způsobit, že provozovny v menších obcích přijdou o zákazníky a zavřou.

„Lékárna je při menších zdravotních obtížích prvním zdravotnickým zařízením, které pacient navštíví. Když tuhle roli zničíme, tak někteří pacienti svá onemocnění zanedbají, jiní budou rovnou navštěvovat lékaře, nemocnice,“ míní prezident České lékárnické komory Aleš Krebs.

Ministerstvo chce s pojišťovnami o podpoře některých drobných lékáren jednat. Vlastní návrh, jak udržet provoz i v malých obcích, má Jihočeský kraj. Předloha počítá s tím, že by lékárny nemusely mít celodenní provoz, ale fungovaly by vždy pár hodin v určených dnech.

„Takový lékárník potom může třeba stihnout provozovat úplně bez problému tři lékárny na různých místech. Ale tuhle variantu zákon neumožňuje. Jsou místa, na nichž není komerčně možné udržet osmihodinový každodenní provoz lékárny,“ je přesvědčený jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS).

Opoziční poslanec: Hypotetická možnost

Novelu už dostala k posouzení vláda, vyjádřit se k ní má do měsíce. „Myslím, že je to dobrý nápad. Problém je, že tomu musí odpovídat otevírací doba lékárny, protože tam vždycky musí být doktor farmacie. Ale dovedu si představit, že ta lékárna má v jedné obci otvírací dobu čtyři hodiny, v jiné také čtyři hodiny,“ říká ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

„Je to hypotetická možnost, která může vést ke zlepšení, ale bude se to týkat možná jednotek lékáren,“ upozorňuje člen sněmovního zdravotnického výboru Kamal Farhan (ANO). Pokud kraj pro svůj návrh získá podporu, mohly by změny platit od července příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 7 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 7 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 8 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 17 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...