TÉMA

Léky

Ozempic může výjimečně způsobovat ztrátu zraku, naznačuje několik studií

Vědci v Dánsku našli spojení mezi populárním lékem na cukrovku Ozempic dánské farmaceutické společnosti Novo Nordisk a vzácným očním onemocněním, které může způsobit ztrátu zraku. Dánské úřady uvedly, že požádají evropský orgán pro regulaci léčiv, aby výsledky dvou dánských studií přezkoumal.
18. 12. 2024|

Od beznaděje k rutině. Léčba covidu ušla za pět let dlouhou cestu

První zprávy z Číny zasažené koronavirem tvrdily, že žádný ze známých léků proti němu nefunguje. A tak začali vědci i doktoři hledat jehlu v kupce sena – mezi tisícovkami známých léčivých látek zkoušeli najít nějakou, která by byla účinná i proti viru SARS-CoV-2.
12. 12. 2024|

Delfíni na fentanylu. Američtí vědci našli v tělech kytovců léky

Léky i drogy stále více pronikají do životního prostředí. Dalším důkazem je nový výzkum amerických vědců, kteří v tělech delfínů našli stopy léčiv používaných v lidské medicíně, včetně syntetické drogy fentanyl.
10. 12. 2024|

Lidé nově nezaplatí část doplatku za léky, který pojišťovny vracely

Peníze za léky na recept, které dosud vracely pojišťovny složenkou či na účet, od příštího roku pacient v lékárně rovnou nezaplatí. Čerpání limitu uvidí v aplikaci eRecept, kde má i lékový záznam nebo e-recepty. V současné době pojišťovny doplatky zaplacené nad limit sčítají a vrací je pojištěncům čtvrtletně na účet nebo složenkou. Průměrně šlo loni u největší Všeobecné zdravotní pojišťovny o 1256 korun, letos za první pololetí 793 korun. Nejčastěji se peníze za léky vrací seniorům nad 70 let.
5. 12. 2024Aktualizováno5. 12. 2024|

Válek: V řádu týdnů bude v Česku nový typ vakcíny proti covidu-19

V Česku by podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) měla být v řádu několika týdnů dostupná vakcína proti nové variantě covidu-19 KP.2. Od začátku očkování stály covidové vakcíny přes osmnáct miliard korun, zvažuje se i další společný nákup evropských zemí. Ministr také hovořil o tom, že chce na jednání ministrů zdravotnictví EU prosazovat evropské pobídky pro výrobu léků na území Unie, podmínkou má být i výzkum a klinické studie ve členských státech. Má podporu devatenácti zemí, řekl v pondělí před odletem do Bruselu.
2. 12. 2024Aktualizováno2. 12. 2024|

Virtuální sestru v Česku podle odhadů využívá na 1500 lékařů

Někteří lékaři a zdravotní sestry ve své ordinaci využívají virtuální sestru – hlasovou asistentku, která jim zjednodušuje komunikaci s pacienty, laboratořemi nebo jinými lékaři. Dokáže přijímat hovory, telefonovat, pomáhá s objednáváním termínů anebo předpisem léků na chronická onemocnění. Funguje ve formě voicebota i aplikace. Podle spoluzakladatele prvního z několika projektů Ondřeje Sobotky v Česku aplikace fungující na podobném principu používá přibližně 1500 lékařů. Nejčastěji se jedná o praktiky, pediatry, neurology, gynekology anebo stomatology.
30. 11. 2024|

Ve Francii začínají ženám zdarma nabízet testy na odhalení „znásilňovacích“ drog

V několika francouzských departmentech se rozjíždí zkušební projekt, který nabídne ženám testy schopné určit, jestli jim někdo nepodstrčil omamné látky s cílem je pohlavně zneužít. Relativně často k tomu dochází na tanečních akcích a v barech, kde někdo může substance vhodit do pití.
27. 11. 2024|

Pacientů s cukrovkou přibývá. Může za ni genetika i životní styl

Počet diabetiků v Česku strmě roste. Cukrovku už má skoro každý desátý člověk. Další statisíce o tom, že jsou nemocní, neví, nebo trpí prediabetem. Cukrovka má dva typy – první je autoimunitní onemocnění, podmíněné geneticky. Druhý souvisí se životním stylem, tedy se špatným stravováním a obezitou.
22. 11. 2024|

Pražská past na exotické kovy slibuje rychlejší vývoj léků

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd (ÚOCHB) pod vedením Miloslava Poláška vytvořili sloučeniny, které jsou až milionkrát stabilnější než obdobné látky využívané současnou medicínou při léčbě nádorů nebo jako kontrastní látky pro magnetickou rezonanci. Našli totiž nový způsob, jak bezpečně vázat kovové prvky v molekulách léčiv.
21. 11. 2024|

Se zdravím se neobchoduje, apelují malé lékárny na změnu doplatků

Majitelé některých menších lékáren tvrdí, že distributoři mnohdy upřednostňují lékárenské řetězce a do drobných provozoven vozí přípravky se zpožděním nebo za horších podmínek. Dodavatelé odmítají, že by kohokoli zvýhodňovali. Úpravu zákona, který by tento trh reguloval, neplánuje ani ministerstvo zdravotnictví.
21. 11. 2024|

Malárie se stává odolnější vůči základnímu léku

Lékaři poprvé narazili v Africe na případy, kdy malárie odolává léku artemisininu u dětí s vážným onemocněním. Je to problém především proto, že právě toto léčivo je tím hlavním v boji proti smrtící nemoci.
19. 11. 2024|

Omezená dostupnost neznamená, že lék pro pacienty není, říká ředitel SÚKL

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Tomáš Boráň se na pondělním brífinku vyjádřil k dostupnosti a nahraditelnosti léků. Míní, že je třeba, aby se jak lékaři, tak laická veřejnost naučili lépe orientovat v označování přípravků s omezenou dostupností. Ujistil, že na zimní sezonu je medikamentů, které loni v lékárnách chyběly, dostatek. Státní zdravotní ústav (SZÚ) hlásí, že počty nemocných s respiračními infekcemi se vrátily na úroveň před podzimními prázdninami.
11. 11. 2024Aktualizováno11. 11. 2024|

Tuberkulózy bylo loni nejvíc od začátku sledování. Zemřelo na ni víc lidí než na covid

Tuberkulóza (TBC) byla loni nově diagnostikována asi 8,2 milionu lidí na celém světě, informovala Světová zdravotnická organizace (WHO). Jde podle ní o nejvyšší počet od roku 1995, kdy začala s globálním monitoringem tohoto bakteriálního onemocnění.
30. 10. 2024|

Senioři se na univerzitě učí o virech a lécích

Nejnovější poznatky z farmakologie, medicíny a botaniky získávají účastníci kurzu Člověk a lék. Dvacet seminářů, které pořádá Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové, je součástí místní univerzity třetího věku.
24. 10. 2024|

Praktici ruší protest, resort změní úhradovou vyhlášku

Praktičtí lékaři pro dospělé a pro děti odvolali svůj protest, který plánovali na konec října. Resort zdravotnictví upraví úhradovou vyhlášku, která rozděluje peníze na rok 2025, podle jejich požadavků, oznámil po jednání s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem (TOP 09) předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka. S ambulantními specialisty budou zástupci resortu jednat v úterý.
21. 10. 2024Aktualizováno21. 10. 2024|

Zájem o uplatnění eReceptů v zahraničí výrazně vzrostl

Češi si letos v zahraničí vyzvedli léky prostřednictvím eReceptů výrazně častěji než v minulém roce. České televizi informaci sdělila Gréta Rakašová z tiskového oddělení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Možnosti vyzvednutí léků pomocí eReceptů mohou Češi využívat od června 2023 v šesti zemích Evropské unie, konkrétně v Polsku, Chorvatsku, Lotyšsku, Estonsku, Španělsku a Řecku. eRecepty jsou populární zejména během letních dovolených.
20. 10. 2024|

Čeští vědci vylepšili proléčiva. Míří na rakovinu

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) vytvořili látky, které dokáží aktivovat takzvané proléčivo a navíc i zlepšit jeho efektivitu v těle. Díky tomu bude možné lépe cílit například na zhoubné nádory, což má potenciál vylepšit léčbu rakoviny.
16. 10. 2024|

Na trhu je nový lék proti obezitě. Zdravý životní styl nenahradí

Nadváhou nebo obezitou trpí více než šedesát procent obyvatel Česka. Řada z nich se snaží zhubnout pomocí léků. Od září je v tuzemsku dostupný nový lék s účinnou látkou tirzepatid. Má velký efekt na úbytek hmotnosti, přitom se aplikuje jen jednou týdně. Injekce ale stojí tisíce korun měsíčně a pojišťovny je zatím nehradí.
30. 9. 2024Aktualizováno30. 9. 2024|

Senát podpořil výrobu čipů

Senát ve čtvrtek navrhl doplnit novelu, která mění sledování ochranných limitů pro doplatky částečně hrazených léků. Horní komora také schválila nová pravidla pro kulturní instituce či návrh zákona na podporu výroby čipů a navrhla také zmírnění podmínek pro případné slučování zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven. K dalšímu plenárnímu jednání se senátoři zřejmě sejdou v druhém říjnovém týdnu, tedy až po zářijové volební obměně třetiny horní komory, ale ještě naposled v předvolebním složení.
22. 8. 2024Aktualizováno22. 8. 2024|

Vědci si chtějí „ochočit“ toxoplasmu. Mohla by léčit nemoci mozku

Parazité mají obrovský dopad na zdraví lidí i zvířat. Vědci však možná našli způsob, jak z pacientů s mozkovými onemocněními a běžného parazita, který tento orgán napadá, udělat „přátele“.
19. 8. 2024|

Lékárníci varují před objednávkami do boxů na slunci

Lékárníci varují před objednávkami léků do výdejních boxů na přímém slunci. V tropických dnech mohou teploty uvnitř boxů šplhat až k padesáti stupňům Celsia. Většina přípravků musí být skladována při teplotě do pětadvaceti stupňů.
14. 8. 2024|

Moskva vyhostila pracovníka české ambasády kvůli dovozu léků

Administrativně-technický pracovník českého velvyslanectví v Moskvě, kterému Rusové hrozili trestním stíháním kvůli podle nich nelegálnímu dovozu léků, byl vyhoštěn. Tento týden se vrátil do Česka, uvedl server iROZHLAS.cz, Radiožurnál a deník Právo. Léky vezl podle Černínského paláce se souhlasem ministerstva zahraničních věcí k rukám tehdejšího českého chargé d’affaires Jiřího Čisteckého. Diplomat tehdy stál v čele zastupitelského úřadu v Rusku, od října se stane novým velvyslancem v Německu. Případ podle resortu neovlivní Čisteckého nadcházející misi v Berlíně.
9. 8. 2024|

Masivní úhyn supů tvrdě dopadl na Indy, na nemoci zemřelo až půl milionu lidí

Supi v Indii v minulosti patřili mezi hojně se vyskytující druhy ptáků. Bylo běžné, že kroužili nad skládkami či hledali mršiny krav. Někdy vyděsili piloty letadel, když je při startu nasály motory. Ale je to už více než dvacet let, co supi indičtí začali ve velkém hynout kvůli léku určenému pro krávy, píše britská BBC. Jejich úbytek následně tvrdě zasáhl i lidskou populaci.
29. 7. 2024|

Lidskou misi na Mars mohou zkomplikovat prošlé léky, varuje studie

Astronauty při plánovaných misích na Mars čeká do budoucna řada úskalí od radiace po nehostinné prostředí cizí planety. Jedním z problémů ale může být i expirace léků, zjistili vědci, podle kterých pravděpodobně některá léčiva nevydrží až do návratu na Zemi.
25. 7. 2024|
Načítání...