Sankce za nezaevidování léků se můžou zvýšit o miliony, zabrání se tak přeprodeji

8 minut
Události: Sankce za nezaevidování léků se můžou zvýšit
Zdroj: ČT24

Lékárny zřejmě čekají přísnější postihy za nezaevidování léků. V případě pochybení by jim mohl hrozit až dvacetimilionový postih místo současného až dvoumilionového a nově i nejvýše dvouletý zákaz činnosti. Má se tak lépe zabránit nelegálnímu reexportu medikamentů na zahraniční trhy. Předloha čeká na schválení Senátu, od června ale už platí v lékárnách další změny. Pacienti mohou v aplikaci elektronických receptů vidět, které léky jsou označeny jako „omezeně dostupné“ a v které lékárně je lze pořídit.

Při příjmu léků kontroluje lékárna množství, expiraci, cenu a také ověřuje, zda lék není padělek. Teprve pak může přípravek naskladnit. Pokud Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) najde v evidenci nesrovnalosti, může provozovatele lékárny pokutovat. Dosud byla maximální sankce dva miliony korun. Sněmovna na konci května schválila zvýšení na desetinásobek, předlohu ještě posoudí Senát. Dvacetimilionový postih nově doplňuje ještě možný až dvouletý zákaz činnosti.

Sankce ztíží zakázaný přeprodej léků

Vyšší sankce za nezavedení léků do evidence lékáren má podle zdůvodnění vládní novely ztížit takzvané reexporty, tedy zakázaný vývoz léků do zahraničí. Dosavadní výše sankce nemá dostatečný preventivní ani výchovný efekt, neboť v některých případech představuje zlomek ceny „ztracených“ léčivých přípravků, stojí ve zdůvodnění.

SÚKL eviduje i případ, kdy provozovatel lékárny nenaskladnil přes třicet tisíc balení léků v hodnotě 17 milionů korun. Dosavadní dvoumilionová pokuta je tak v porovnání s možným výdělkem za předprodej zanedbatelná.

Česká lékárenská komora změnu chápe, obává se ale vyšších pokut za drobná pochybení. „Může to znamenat i to, že se zvedne spodní hranice, za stejná provinění budou ukládány vyšší tresty, což pro subjekty, které budou jednat třeba v dobré víře, neúmyslně, může být docela zásadní problém,“ upozornil prezident lékárenské komory Aleš Krebs.

SÚKL ujišťuje, že sankce vždy odpovídají vážnosti prohřešku. „SÚKL má nastavené interní mechanismy, třeba takzvaný pokutový tým, který transparentně řeší, aby sankce byly udělovány nikoliv rozhodnutím jedné osoby, ale na základě konsensu,“ uvedl ředitel ústavu Tomáš Boráň.

Lékárny musí hlídat léky s omezenou dostupností

Už platnou novinkou v lékárnách je od června sledování omezeně dostupných léků. Lékárny a firmy distribuující léky musí každý den SÚKLu hlásit své zásoby takto označených přípravků. Systém odesílá hlášení automaticky, takže změna by neměla znamenat pro pracovníky zvýšenou administrativu.

Pacienti, kterým lékař takovýto lék předepíše, po přihlášení do aplikace e-receptu na webu nebo v mobilu uvidí seznam a na mapě 20 nejbližších lékáren, kde je lék dostupný. Nejde ale o aktuální stav. „Aplikace ukazuje pacientovi stav k předchozímu dni, kdy my jsme povinni odesílat data,“ upozorňuje ale lékárnice Petra Juppová z Prahy-Podolí.

Lékárny v systému uvidí, zda a u kterého distributora je možné lék objednat. Lékaři budou na omezenou dostupnost upozorněni systémem e-receptů už při předepisování léku. Ostatní, kteří lék předepsaný nemají, informaci v aplikaci neuvidí.

Jako první léky s „omezenou dostupností“ označil SÚKL hned na začátku června inhalátor s Ventolinem pro astmatiky a jeho dvě náhrady, dále antibiotikum Ospen a několik druhů léků na závratě, u kterých ministerstvo zdravotnictví jejich nedostupnost řešilo už v minulosti. Aktuálně jsou hůř dostupné třeba i přípravky na léčbu ADHD nebo vysoký krevní tlak.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 4 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 5 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 8 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 10 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 12 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 12 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 13 hhodinami
Načítání...