Švýcarsko vyzvalo Koláčka z kauzy MUS, aby nastoupil do vězení. Podnikatel neuposlechne

Švýcarsko vyzvalo podnikatele Antonia Koláčka, který je v tuzemsku obžalovaný v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), aby 19. srpna nastoupil do vězení. Koláček v pondělí uvedl, že na doporučení svých advokátů výzvu neuposlechne. O tomto postoji už informoval i švýcarské úřady i pražský městský soud, který řeší českou větev kauzy.

Video Události
video

Reportér ČT Hynek: Koláček změnil názor, dříve byl ochotný odcestovat do Švýcarska

„Potřebuji se plně obhájit před českým soudem a očistit své jméno. Nemohu zklamat své přátele, kteří mi věří, a jednoduše odejít do vězení a ukončit celý příběh MUS bez odpovídajícího prozkoumání a vysvětlení,“ uvedl Koláček, který si má ve Švýcarsku odpykat za mřížemi 52 měsíců. Vinu dlouhodobě odmítá, privatizace těžební společnosti byla podle něj „úspěšná a společensky prospěšná“.

Finančník, který minulý týden oslavil šedesáté narozeniny, vnímá nastalou situaci jako jakési domácí vězení. Plánuje přebývat v Česku a necestovat. „Jsem s tím smířený. Nevadí mi, že budu mít omezení. Pořád je to větší prostor než vězení, to je jedna věc. A druhá věc - dává mi to možnost se obhájit,“ řekl. Zdůraznil, že se nechce nikde skrývat. Švýcarská strana ho prý zatím neinformovala o možných následcích neuposlechnutí výzvy.

Podnikatel byl ve Švýcarsku odsouzen v roce 2013 za podvod, praní špinavých peněz a porušování povinnosti při správě cizího majetku. Do tamního vězení měl původně nastoupit letos v květnu, požádal ale Švýcary o odklad až do pravomocného rozhodnutí českého soudu v kauze MUS. Nyní zveřejnil, že Švýcarsko jeho žádost minulý měsíc zamítlo. 

„Jsou tři možnosti, jak by se mohl na základě švýcarského verdiktu dostat do vězení. Zaprvé, že by vycestoval mimo Českou republiku – to on vylučuje. Zadruhé, že by sám požádal o deportaci do Švýcarska, to také nepřichází v úvahu. A pak je tu poslední teoretická možnost – že by švýcarská justice požádala Česko o uznání tamního rozsudku – a na základě toho by si pak mohl odpykat trest v českém vězení,“ uvedl reportér ČT Jiří Hynek.

Koláček se chce odvolat k soudu v Lausanne

Proti zamítnutí své žádosti o odklad výkonu trestu se chce Koláček odvolat k soudu v Lausanne. „To bude trvat pravděpodobně několik měsíců. Nikdo neví, jak soud rozhodne, ale zatím Švýcarsko nikdy nerozhodlo v náš prospěch,“ podotkl. „Švýcarsko může a nemusí vydat zatykač. Možná počkají na výsledek toho odvolacího řízení,“ řekl.

Manažer už dříve popsal, že má nastoupit do zařízení v kantonu St. Gallen, konkrétně v městečku Buchs poblíž hranic s Lichtenštejnskem. Ve vězení by se prý staral o zvířata a rostliny.

Koláčkův právník Bohdan Žáček upozornil, že pokud by finančník nastoupil do švýcarského vězení, tak by jeho trestní stíhání v Česku tuzemský soud velmi pravděpodobně zastavil. Manažer by se tak již ve vlasti nemohl hájit.

Žáček podotkl, že podle zavedených konvencí domácí stát nevydává odsouzené bez jejich souhlasu k výkonu trestu do cizího státu. „Lze tu nechat uznat (švýcarský) rozsudek, to ale není jednoduchý postup. Teoreticky si to dovedu představit, ale prakticky ne,“ dodal právník.

Státní zástupce: Koláček a další obžalovaní způsobili Česku škodu v řádu miliard

Prodej státního podílu v MUS firmě Investenergy schválila v červenci 1999 vláda současného prezidenta Miloše Zemana. V české větvi případu zahájil pražský městský soud hlavní líčení loni v listopadu a termíny jednání jsou momentálně nařízené až do dubna příštího roku.

Obžaloba tvrdí, že Koláček a další obžalovaní vytvořili nepřehlednou strukturu firem, aby zastřeli, že nejpozději od května 1998 vlastnili nebo měli pod kontrolou nadpoloviční většinu akcií MUS. Poté údajně vyčkali, až cena akcií klesla, a od státu odkoupili jeho podíl přes firmu Investenergy za výrazně nižší cenu. Česku tím podle státního zástupce způsobili škodu nejméně 3,2 miliardy.

„Moje hlavní očekávání je, že český soud dopadne dobře. Tam nemám pochybnosti, i když si dokážu představit, že to bude trvat ještě dlouho,“ uzavřel Koláček.

Ve švýcarském vězení už si odpykává trest Koláčkův spoluobviněný Petr Kraus. Policie ho v květnu zadržela na ženevském letišti, když cestoval za svým advokátem.