Pětice bývalých manažerů MUS možná v Česku ujde trestu: Soud řeší, zda v jejich případě zastaví stíhání

3 minuty
V případě Antonína Koláčka už ve Švýcarsku padl pravomocný verdikt
Zdroj: ČT24

V kauze údajného privatizačního podvodu kolem Mostecké uhelné společnosti (MUS) může dojít ke zvratu. Bývalí manažeři mají šanci se v Česku vyhnout případnému trestu. Pražský městský soud totiž zvažuje, že zastaví jejich stíhání – a to z toho důvodu, že už je potrestala švýcarská justice. O případném zastavení stíhání soud rozhodne během několika týdnů.

  • Původně bylo v kauze obviněno osm lidí. Šestý z manažerů, miliardář Luboš Měkota, však v roce 2013 zemřel. Stíhání bývalého lobbisty a obchodníka se zbraněmi Pavla Musely obviněného z podplácení zase žalobce přerušil ze zdravotních důvodů.

Podle evropské judikatury nemůže být člověk za jednu věc odsouzený dvakrát. A švýcarský soud v závěru loňského roku rozhodl, že tresty vězení pro Antonína Koláčka a Petra Krause jsou pravomocné. O definitivní výši trestu pro ostatní však musí soud jednat znovu.

„Zastavení řízení v České republice je z důvodu pravomocného rozhodnutí u soudu ve Švýcarsku ve stejné věci logické,“ tvrdí adokátka obžalovaných Karolina Zelenková. V Česku by přitom obžalovaným hrozily až o polovinu vyšší tresty.

„Senát musí nejprve důkladně nastudovat rozhodnutí švýcarského soudu,“ dodává mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. 

V kauze figuruje šestice lidí: pět bývalých manažerů Mostecké uhelné Antonín Koláček, Marek Čmejl, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus, které protikorupční policie obvinila kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí Mostecké uhelné. Kvůli údajnému přijetí úplatku je obžalován také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora.

Podle policie vyvedli bývalí manažeři z MUS 150 milionů dolarů (přes tři miliardy korun),  které využili na nákup akcií MUS. Policie je vinila také z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. V červnu 2012 byli bývalí manažeři obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24/Kateřina Hubertová

„Předmětem trestního stíhání je vyvádění peněžních prostředků ze společnosti prostřednictvím zahraničních společností, koupě akcií držených Fondem národního majetku za nápadně nevýhodnou cenu a při zatajení podstatných skutečností pro prodej akcií,“ uvedli žalobci na stránkách vrchního zastupitelství. Někdejší šéfové MUS od počátku trestní stíhání odmítají.

O rok později pak byli obviněni také Sýkora s Muselou. Podle žalobců to souviselo s rozhodnutím vlády o prodeji akcií MUS.   

Zbylý podíl státu prodávala vláda v roce 1999

Počátky sporu ale sahají mnohem dál do minulosti. Samotná MUS vznikla už v roce 1993 spojením bývalých státních podniků. Část akcií firmy šla tehdy do kuponové privatizace, další část pak městům a obcím. Státu zůstal zhruba 46procentní podíl.

O pět let později pak stát ztratil kontrolu nad společností, kterou ovládla neprůhledná společnost Appian Group. Ta skoupila dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy. V roce 1999 prodává vláda Miloše Zemana zbylé akcie, které drží stát, za 650 milionů.

O čtyři roky později se dostala privatizace MUS do hledáčku protikorupční policie. Kriminalisté prošetřovali, zda nebyla firma ovládnutá za peníze určené na budoucí rekultivaci. V létě 2008 byl ovšem případ odložen.

Manažeři prý „vyprali“ miliardy ve Švýcarsku

V roce 2005 ale do hry vstupuje Švýcarsko, tamní policie začala vyšetřovat, jestli nebyly z MUS nelegálně vyvedeny miliardy, které se potom „vypraly“ právě v zemi helvetského kříže.

O šest let později padla ve Švýcarsku obžaloba z praní špinavých peněz i dalších machinací. Informace ze švýcarského vyšetřovaní navíc vedly k tomu, že se případ znovu otevřel také v Česku.  Od roku 2009 tak běží paralalelní vyšetřování v obou zemích. 

image_466018
Zdroj: ČT24

Ve Švýcarsku padl v roce 2013 rozsudek, soud poslal bývalé manažery do vězení a uložil jim také pokuty. Ti se ale proti rozsudku odvolali a celou kauzu švýcarská justice stále řeší. Těsně před koncem loňského roku rozhodl švýcarský odvolací soud. Ten zamítl odvolání u Antonína Koláčka a Petra Krause. V případě Oldřicha Klimeckého, Jiřího Diviše a Marka Čmejly však musí o trestu znovu rozhodnout Federální trestní soud v Bellinzoně.

Zabavený majetek za miliardy

Ten zároveň rozhodl, že se Česko může dostat k miliardám, které byly zabaveny na švýcarských kontech bývalých manažerů. Vyšetřovatelé tam totiž zabavili přes 13 miliard korun (více než 600 milionů švýcarských franků). Původně soud v Bellinzoně rozhodl, že se Česko nemůže k žalobě připojit z procedurálních důvodů.

Honosná usedlost Marka Čmejly
Zdroj: ČT24

Vedle toho zabavila policie miliardový majetek také v Česku. Policie obstavila bývalým manažerům nemovitosti i stovky milionů na účtech.  Jenomže pokud by bylo stíhání v Česku zastaveno, bude muset soud majetek za zhruba 1,5 miliardy odblokovat.  Jde hlavně o nemovitosti: budovy firem kolem Antonína Koláčka v centru Prahy nebo o usedlost obžalovaného Marka Čmejly.

Žalobci přitom chtěli, aby tento majetek propadl státu. „Jde o výnosy z trestné činnosti, a ty je možné případně i konfiskovat,“ dodává státní zástupce Petr Šereda. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Silničáři rozšiřují omezení pro kamiony na další dálniční úseky

Silničáři dávají značky zakazující předjíždění kamionů na další úseky dálnic D1 a D2. Některé přibyly během tohoto měsíce. Chybí ještě na D2 u Brna. Šoféři nákladních aut s opatřením polemizují, podle nich někde spíš přispívá ke komplikacím a kolonám. V Jihomoravském kraji nyní silničáři rozšířili zákaz na čtyřiceti kilometrech dálnic. Loni na už označených úsecích udělili za předjíždění 1700 pokut. Letos zatím jen šedesát.
před 5 mminutami

Před 75 lety vyhnali komunisté z klášterů tisíce řeholnic. Začala „Akce Ř“

Před 75 lety, 26. července 1950, začala první etapa nezákonného zavírání ženských klášterů a rušení ženských řeholních řádů v komunistickém Československu, nazvaná jako „Akce Ř“. Trvala až do poloviny srpna 1950, druhá vlna se udála v noci z 27. na 28. září 1950. Do soustřeďovacích středisek bylo převezeno přes čtyři tisíce řádových sester.
před 35 mminutami

Dostupnost zdravotní péče na venkově mají zlepšit mladí lékaři

O svém budoucím působišti nejsou rozhodnuté dvě třetiny praktických lékařů na startu kariéry. Dostupnost péče mimo velká města mají zlepšit mladé posily. Láká je projekt Institutu postgraduálního vzdělávání, který poběží do poloviny roku 2028. Týdenní zaučení v ordinaci na venkově už za sebou mají první medici a začínající praktici. Plánem je, aby stáže absolvovalo 150 z nich každý rok, tedy celkem 450 za tři roky.
před 1 hhodinou

Programy pro bývalé vězně jsou přetížené

Dostupnost programů, které pracují s odsouzenými, je kritická. Shodují se na tom nevládní organizace v oblasti vězeňství. Jde přitom o klíčový nástroj, který může zabránit recidivě. Na hranici kapacit jsou neziskové organizace i Probační a mediační služba. Tu chce vláda posílit.
před 2 hhodinami

Sněmovna bude v září finišovat na posledních zákonech

Více než stovka návrhů zákonů zůstane v tomto volebním období neprojednaná. Poslanci se totiž plánují zatím sejít už jen kvůli vratkám ze Senátu. I některé předlohy, o kterých vláda mluvila jako o prioritách, sněmovna nakonec projednat nestihla. Členové kabinetu to zdůvodňují také situací v dolní komoře parlamentu, kdy jednání často provázely dlouhé projevy opozičních politiků. Ti koalici naopak kritizovali za využívání pevného hlasování u některých norem.
před 11 hhodinami

Na Masarykově nádraží začne týdenní vlaková výluka

Na pražské Masarykovo nádraží nebudou od soboty jezdit vlaky. Důvodem týdenní výluky je instalace nového zabezpečovacího zařízení, které je součástí modernizace stanice. Do pátku 1. srpna večer proto budou regionální spoje končit na jiných pražských nádražích, zejména na hlavním. Omezení provozu se týká mimo jiné příměstských vlaků mezi Prahou a Kolínem.
před 12 hhodinami

Rekonstrukce německé železnice dopadne i na české cestující

Začíná rozsáhlá rekonstrukce železniční sítě v Německu, která se dotkne také české osobní a nákladní dopravy. Po dobu devíti měsíců bude v Berlíně čekat na cestující na německý sever objízdná trasa. Na přestup z českého vlaku do rychlíku německých drah budou mít cestující přibližně půl hodiny. Cesta po delší objízdné trase z Berlína až do Hamburku potrvá o 45 minut déle. Ceny jízdného by se neměly oproti dosavadnímu stavu zásadně měnit.
před 12 hhodinami

Novela zákona zavede tresty za propagaci komunismu

Až pětileté vězení za propagaci komunismu. Změna v trestním zákoníku začne platit od příštího roku a má zaručit stejné postihování jako v případě nacismu. Zákaz se podle autora pozměňovacího návrhu Martina Dlouhého (TOP 09) dotkne aktivní činnosti jednotlivců, nikoliv třeba historických budov. Podle odborníků bude klíčové, jak zákon vyloží soudy. KSČM novelu už dříve označila za účelovou.
před 12 hhodinami
Načítání...