Vegetace usychá a chřadne. Půdní sucho se rozšířilo na tři čtvrtiny území Česka

Půdní sucho se v minulém týdnu kvůli zvýšenému výparu z půdy a z vodních hladin, který způsobily vyšší teploty, rozšířilo na 75 procent území ČR. Podzemní vody podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nadále zůstávají ze dvou třetin ve stavu mimořádného sucha. Vodohospodáři kvůli úbytku vody v tocích začínají regulovat čerpání z řek a potoků. Významnější déšť z lokálních bouřek o víkendu se projevil na stavech vody pouze krátkodobě.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Monika Hlaváčová

Minulý týden byl o čtyři stupně Celsia teplejší než činí průměry pro dané období. Spadla ale jen zhruba třetina normálního množství deště, přičemž víc pršelo na Moravě. Většina srážek spadla během přeháněk a bouřek o víkendu, jen osmina měřicích stanic ale zaznamenala větší úhrn srážek než deset litrů vody na metr čtvereční. 

Protože srážky měly pouze lokální charakter, rozšířilo se sucho na 75 procent území státu ze 64 procent v předchozím týdnu. To se projevuje usycháním a chřadnutím vegetace. Z volně rostoucích dřevin jsou nejvíce podle ČHMÚ postiženy jehličnany, zejména borovice lesní a smrk ztepilý a místy i modřín opadavý.

Předčasně začínají žloutnout některé volně rostoucí dřeviny, třeba břízy, lísky, kleny, třešně, habry. Ve většině lokalit je pak tak málo trávy, že vůbec nebude možné druhou trávu posekat a usušit, což prohloubí nedostatek sena pro hospodářská zvířata.

Stav podzemní vody se oproti předminulému týdnu příliš nezměnil a zůstal silně podnormální. Hladina v mělkých vrtech a vydatnost pramenů ve srovnání s předchozím týdnem v celkovém průměru převážně mírně klesla. Skoro dvě třetiny všech pramenů jsou tak slabé, že dosahují stavu silného či mimořádného sucha. 

Ani v srpnu nelze očekávat podle hydrologů zlepšení. Stav podzemní vody bude zřejmě dál klesat, vzestoupit může jen lokálně.

V červenci bylo kvůli suchému počasí v Česku téměř dva a půl tisíce požárů

Suché a teplé počasí stojí také za nárůstem požárů. V červenci hasiči vyjížděli ke 2388 ohňům. Průměrně zasahovali u 77 požárů denně, což značně převyšuje dlouhodobý průměr, který je 49 požárů denně. 

Požárů v přírodě hasiči za uplynulý měsíc evidují celkem 1117. „Nejčastější příčinou těchto požárů byla lidská nedbalost – hlavně neopatrnost při manipulaci s otevřeným ohněm, kouření a podobně,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená.

Ohně však podle ní vznikají také kvůli technické závadě. „S tou se v období žňových prací setkáváme často na technice, která pracuje na polích a kde stačí zkrat a malá jiskra k tomu, aby k požáru došlo,“ dodala mluvčí.

Oproti loňskému prvnímu prázdninovému měsíci ale počet ohňů mírně poklesl, loni v červenci jich hasiči museli likvidovat 2688.