Po tragické havárii autobusu vězeňské služby se podařilo obnovit provoz na Pražském okruhu

Na Pražském okruhu se podařilo obnovit provoz v obou směrech poté, co jej ve čtvrtek po poledni zablokovala vážná nehoda autobusu vězeňské služby a nákladního auta, které převáželo historické tanky. Stala se na 19. kilometru okruhu u Řeporyj směrem na letiště. Jeden příslušník vězeňské služby při nehodě zemřel, dalších 14 lidí se zranilo. Autobus začal po srážce hořet.  

Video Události
video

UDÁLOSTI: Vážná dopravní nehoda ochromila na velkou část dne dopravu v hlavním městě i okolí

Provoz na silnici ve směru od D5 byl už ve čtvrtek po 15. hodině znovu obnoven, ve druhém směru se podařilo okruh zprovoznit v pátek zhruba v půl druhé ráno.

K nehodě došlo kolem 13. hodiny u sjezdu na Řeporyje ve směru na letiště. V havarovaném autobusu cestovalo devět odsouzených a deset příslušníků VS, sdělila mluvčí Vězeňské služby ČR Petra Kučerová. S autobusem se srazil tahač, který vezl dva americké historické tanky do Plzně na Slavnosti svobody. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu a požár dostali brzo pod kontrolu, uvedl mluvčí hasičů Martin Kavka.

Při srážce zahynul dozorce, zraněni byli podle Kučerové další dva příslušníci vězeňské služby a několik vězňů. Všechny nezraněné vězně přepravil náhradní autobus do věznice. Mluvčí Kučerová nechtěla specifikovat, ze které věznice dálkový eskortní autobus vyjel.

Záchranáři na místo povolali speciální vůz Atego, který slouží k řešení krizových situací a je standardně nasazován k velkým požárům či jiným mimořádným situacím. Nejvážněji zraněná žena byla podle mluvčí záchranářů Jany Poštové letecky přepravena do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a středně těžce zraněný muž a dalších 12 lehce zraněných do dalších nemocnic. Traumaplán záchranáři ukončili před půl třetí odpoledne. 

Tanky mířily do Plzně

Nákladní vůz s tanky jel na plzeňské Slavnosti svobody, které začínají v pátek, z muzea ve Smržovce na Jablonecku. Tahač měl na korbě dva originální válečné americké stroje – stíhač tanků M36 Jackson a tank M3 Stuart. Oba měly být v Plzni součástí vojenského kempu 16. obrněné divize US Army. Tank M36 Jackson měl jet i v nedělním velkém konvoji vojenské historické techniky Convoy of Liberty.

„Oba tanky jsou poškozené. Jackson, který byl blíž korbě tahače, je prý velmi zasažený a ohořelý. Stuart byl zasažen méně. Do Plzně na oslavy nedorazí. Jejich majitelé jsou snad v pořádku,“ řekl Pavel Rogl z klubu 16. obrněné divize.