Studenti se stále mohou hlásit na vysoké školy. Některé prodlužují termíny

Většina vysokých škol už termín pro podání přihlášek uzavřela, zájemci o vysokoškolské studium ale stále mají šanci vkročit do prvního semestru ještě letos na podzim. Přihlášky přijímá například Univerzita Karlova, Univerzita obrany, Česká zemědělská univerzita nebo zlínská Univerzita Tomáše Bati.

Univerzita Karlova v Praze
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný

Do konce dubna je možné podávat přihlášky ke studiu na Univerzitu obrany nebo Fakultu regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity v Brně, Vysokou školu ekonomickou nebo Českou zemědělskou univerzitu v Praze.

Na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, o kterou je tradičně největší zájem, se zájemci mohou hlásit do pondělí 15. dubna, například na bakalářské studijní programy Sinologie, Pedagogika nebo Obecná lingvistika a také na navazující magisterské programy Psychologie nebo Historie – hospodářské a sociální dějiny.

Univerzita Hradec Králové termín pro podávání přihlášek na všechny čtyři fakulty prodloužila také do 15. dubna. „Rozhodli jsme se prodloužit termín přihlášek proto, že je mnoho studentů podává na poslední chvíli,“ říká mluvčí Univerzity Hradec Králové Jakub Novák. Stejný den uzavírají přihlášky i na Fakultě logistiky a krizového řízení Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Až do 15. května mají zájemci o studium možnost hlásit se na Fakultu restaurování na Univerzitě v Pardubicích. „Je to umělecky zaměřený obor, o který je dlouhodobě velký zájem. Uchazeči musí složit talentové zkoušky,“ dodává univerzitní mluvčí Lenka Čermáková.

Na Dopravní fakultě Jana Pernera na stejné univerzitě přijímací zkoušky nejsou. „Rozhodujeme se na základě studijního průměru uchazeče,“ upřesnila Čermáková a dodala, že Dopravní fakulta přijímá přihlášky až do konce května. 

Zájem o kosmetiku i rehabilitaci se zvířaty

Mezi uchazeči o studium je letos velký zájem i o nové studijní programy. „Zaznamenali jsme ho především na Fakultě technologické, konkrétně o novou specializaci Biomateriály a kosmetika,“ říká mluvčí Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Jan Malý.

Hodně přihlášek do nových studijních programů přišlo i na Českou zemědělskou univerzitu v Praze. Podle mluvčí ČZU Jany Kašparové je značný zájem o arboristiku, geografické informační systémy nebo zoorehabilitaci a asistenční aktivity se zvířaty.

Středoškoláci chtějí studovat i sportovní technologie, které spadají pod VUT. „Tento nový studijní program zaštiťuje Centrum sportovních aktivit VUT spolu s Fakultou elektrotechniky a komunikačních technologií,“ říká mluvčí VUT Radana Kolčavová.