Čtyři Češi se nakazili v Arménii vzácnou brucelózou. Infekci dostali z kozího mléka

Čtyři cestovatelé z Opavska se v Arménii nakazili brucelózou. Všichni skončili v péči infekčního oddělení opavské nemocnice a v současnosti jsou už v pořádku. Vzácnou nemoc se podařilo na území Česka vymýtit už před šedesáti lety – infekce napadá především játra.   

Video Události
video

Události: Čtyři čeští cestovatelé se v Arménii nakazili brucelózou

Čtveřice Čechů se vzácnou chorobou nakazila loni na třítýdenní dovolené v Arménii, když u místních pila kozí mléko.  

V druhé polovině loňského roku se tito lidé postupně dostali do péče lékařů opavské nemocnice, kterým se až v prosinci podařilo infekční onemocnění po řadě testů diagnostikovat. Na tiskové konferenci to v úterý uvedl primář Infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě Petr Kümpel.

„Jako první se do péče infekčního oddělení Slezské nemocnice v Opavě dostala dvacetiletá studentka, která si stěžovala na teploty, bolesti hlavy, bolesti kyčle a také na celkovou únavu,“ řekl redaktor ČT Pavel Habram. Lékaři mladé ženě nejprve diagnostikovali zánět mozkových blan. „Až v prosinci, ve spolupráci s veterinárními experty, diagnostikovali brucelózu,“ dodal Habram. 

„Neobvyklý a nepříznivý stav pacientky, kolísající jako na houpačce, jsme konzultovali s kolegy z Prahy, Olomouce. Zjišťovali jsme, zda nejde třeba o revmatické, krevní či autoimunitní onemocnění. Znova jsme provedli velkou škálu serologických vyšetření. Včetně brucelózy, která tady byla naposledy před 60 lety. Všechny testy v laboratořích vyšly negativně,“ popsal Kümpel.

Lékaři poté studentce okamžitě nasadili silná antibiotika, která žena brala tři měsíce. V současné době už je pacientka v pořádku a nemá žádné následky.  

Během prosince a ledna se do opavské nemocnice dostavili také zbylí tři cestovatelé – kamarádka a rodiče nemocné studentky. „U všech tří byla prokázána také brucelóza, jenže u nich neměla nemoc tak těžký průběh. Také dostali antibiotika a v současné době už jsou v pořádku,“  doplnil Habram. 

Brucelózu se ve většině rozvinutých zemí podařilo vymýtit

Brucelóza je závažná infekce, jež se vyskytuje u domácích a divokých zvířat. V Československu byla v šedesátých letech minulého století u domácích zvířat pomocí složitého a nákladného komplexního programu vymýcena. Vymýcena je i ve většině rozvinutých zemí.

Člověk se může infekcí nakazit přes poraněnou kůži, spojivky anebo také konzumací nevhodně upraveného mléka a mléčných výrobků nemocných zvířat. Brucelóza se léčí dlouhodobým užíváním antibiotik. Infekce napadá hlavně játra.