Chovance ve sněmovně nahradí Votava, další kritik účasti ČSSD ve vládě

Odcházejícího poslance ČSSD Milana Chovance ve sněmovně nahradí starosta Stříbra na Tachovsku a bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava (ČSSD). Podle volebních výsledků je Votava prvním náhradníkem za Chovance. Někdejší ministr vnitra Chovanec v lednu oznámil, že se do konce března vzdá mandátu kvůli svému nesouhlasu s účastí ČSSD ve vládě Andreje Babiše (ANO). Na postu místopředsedy bezpečnostního výboru jej nahradí Jaroslav Foldyna (ČSSD).

Václav Votava
Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Václav Votava s přijetím mandátu po Chovancovi váhal. „Rozhodování nebylo jednoduché, protože v listopadu jsem byl zvolen starostou Stříbra,“ řekl a dodal, že nechce zklamat voliče. „Uvědomuji si, že nebude jednoduché skloubit práci starosty s mandátem poslance,“ poznamenal zároveň.

Votava je stejně jako Chovanec kritikem účasti ČSSD ve vládě s ANO. „Je pravda, že jsem hlasoval proti tomu, aby šla sociální demokracie do vlády, protože si myslím, že jsme měli zůstat v opozici a pracovat na tom, abychom se z té šlamastyky dostali. Nicméně proběhlo ve straně referendum, já respektuji rozhodnutí členské základny. Na mém postoji, že jsme neměli vstupovat do vlády, se nic nezměnilo,“ uvedl již dříve Votava.

Rošáda ve výborech

Votava se stane členem sněmovního rozpočtového výboru, čímž podmiňoval převzetí mandátu po Chovancovi. V křesle místopředsedy bezpečnostního výboru nahradí Chovance Jaroslav Foldyna (ČSSD).

Poslancem byl Votava zhruba 15 let, v posledních sněmovních volbách v roce 2017 mandát nezískal. Ve sněmovně pracoval dlouhodobě v rozpočtovém výboru, načas byl i jeho předsedou.