Zeman dal rozhovor ruské televizi. Řekl, že EU nemá silného vůdce jako Rusko, Čína nebo USA

Český prezident Miloš Zeman ve čtyřicetiminutovém rozhovoru poskytnutém tento týden ruské celostátní televizi NTV řekl, že Evropská unie nemá v současné době silného vůdce, jací jsou v Rusku, v Číně nebo v USA. V interview, které bylo zveřejněno v neděli, zároveň znovu označil protiruské sankce za zbytečné.

Podle Zemana dnes v Unii není žádný silný vůdce. „Rusko nepochybně má silného vůdce. Čína má silného vůdce, Amerika má silného vůdce. Najděte mi, prosím, silného vůdce na úrovni Evropské unie. Dívám se nalevo, dívám se napravo, dívám se dopředu, dozadu, silného vůdce prostě nevidím,“ řekl prezident.

Poukázal přitom na to, že odchází německá kancléřka Angela Merkelová a že pozice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona už není kvůli nynějším protivládním demonstracím v zemi tak silná, jak se zdálo před půl rokem.

Pokud jde o napjaté vztahy Ruska se Severoatlantickou aliancí, Zeman nevěří v možnost vojenského konfliktu mezi NATO a Ruskem. „Nevěřím, že může dojít k vojenskému útoku na pobaltské státy. Byla by to politická, a dokonce i vojenská sebevražda,“ řekl český prezident. Soudobých válečných cílů se podle něj dosahuje prostřednictvím ekonomiky, nikoliv pomocí zbraní.

Šéf českého státu také opět zmínil své známé odmítavé stanovisko k sankcím vůči Rusku. „Sankce jsou vždy zbytečné. Ničemu nepomáhají, naopak poškozují obě strany, ne jen jednu. Z ekonomického i z politického hlediska,“ uvedl. Naznačil přitom možnost, že by se o jejich ukončení v EU mohla zasloužit například Itálie nebo Visegrádská skupina.

Novičok se vyráběl i v Česku, zopakoval prezident

Zeman se rovněž vrátil k aféře kolem Ruskem vyvinutého armádního jedu novičok, s nímž byl v březnu spáchán pokus o vraždu bývalého ruského dvojího agenta Sergeje Skripala v Británii. Z útoku Londýn obvinil ruskou vojenskou rozvědku GRU.

Prezident v rozhovoru zopakoval tvrzení, že se novičok vyráběl i v Česku. „U nás byly dvě tajné služby. Jedna říkala ano (novičok se vyráběl), druhá říkala ne. Nicméně všichni připouštěli, že se novičok (v Česku) testoval. No a existuje prostá otázka. Jestli něco testujete, tak to musíte vyrobit. Jestli někdo říká 'testoval se, ale nevyráběl se', tak je to naprostý nesmysl, porušuje to fyzikální zákony zachování hmoty a energie,“ prohlásil Zeman.

Prezident počátkem května řekl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byl otráven Skripal, pocházel z Ruska.

Senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost následně uvedl, že Zeman sdělil nepravdivé informace o výrobě jedu novičoku v Česku. Zprávy zpravodajských služeb se totiž podle výboru shodují v tom, že v Česku nebyla tato látka vyráběna ani skladována.