Dosluhující primátorka Krnáčová: Praha je ve vynikající finanční kondici

Výměna lídra ANO v Praze Patrika Nachera za Petra Stuchlíka před volbami byla netaktickým krokem, uvedla v úterý dosluhující pražská primátorka Andriana Krnáčová (ANO). Koalice, kterou vedla, má podle političky za sebou celou řadu pozitivních výsledků a Prahu předává ve vynikajícím stavu. Z hnutí ANO i přes kritiku ze strany premiéra Andreje Babiše Krnáčová vystoupit nehodlá. 

Video Studio ČT24
video

Tisková konference Adriany Krnáčové

„V případě, že by zůstal pan Nacher, který v primárkách na primátora vyhrál, volebním lídrem, tak by ten výsledek dopadl úplně jinak,“ uvedla primátorka na úterní tiskové konferenci. Chybou byl podle ní i slogan „Nakopneme Prahu“.

Nacher byl po volbách, kde ANO skončilo na posledním místě z pěti uskupení zvolených do zastupitelstva, zvolen předsedou nového zastupitelského klubu ANO.

Primátorka také uvedla, že i přes kritiku z jeho strany má stále stejný vztah s premiérem a šéfem ANO Andrejem Babišem a z hnutí vystupovat nehodlá. Právě Babiš výměnu pražského lídra prosadil.

Primátorka shrnula projekty a investice, které považuje za největší úspěch svojí garnitury. Jako první zmínila otevření tunelu Blanka, vyřešení kauzy Opencard prostřednictvím nové karty pro MHD Lítačky a pro město výhodnější podmínky najmu Škodova paláce, kde sídlí magistrátní úředníci. „Jenom na těchto kauzách jsme městu ušetřili zhruba čtyři miliardy,“ uvedla.

Významné je podle Krnáčové také získání stoprocentního podílu v Pražských službách a 49 procent v Pražských vodovodech a kanalizacích, které v hlavním městě distribuují vodu. 

Mezi dalšími úspěšnými projekty primátorka uvedla začátek rekonstrukce spodní části Václavského náměstí, dostavbu nové linky Ústřední čistírny odpadních vod nebo schválení Pražských stavebních předpisů, strategického plánu a dokončení návrhu nového územního plánu.

Dále zmínila například postup v přípravě dokončení vnitřního okruhu a Radlické radiály nebo posílení a investice do MHD a městských částí. Zadlužení Prahy se podle Krnáčové snížilo z 32,67 na 20 miliard korun. „Praha je ve vynikající finanční kondici a může si půjčovat na další projekty za velice výhodných podmínek,“ řekla.

Krnáčová: Pád trojské lávky mě strašně mrzí

Z neúspěchů Krnáčová jmenovala například to, že se nepodařilo začít stavět novou linku metra D. „Strašně mě mrzí, že spadla ta trojská lávka,“ řekla. Dodala ale, že odborná firma několik měsíců před pádem uvedla, že je stavba bezpečná.

Kritice primátorka podrobila některé svoje koaliční partnery, zejména ze Strany zelených. „Jednou z velkých chyb této koalice bylo, že tyto klíčové oblasti jsme svěřili politické straně, která opravdu neměla zájem na tom, aby se Praha rozvíjela a aby se stavělo,“ řekla. „Myslím si, že to, co jsme udělali navzdory tomu, jakou jsme měli celkem obtížnou situaci, tak se to blíží téměř zázraku,“ zakončila.