Podnikatel Jančura kritizoval ČVUT a mluvil o zločinném spiknutí. Spor o omluvu se vrací na začátek

Nejvyšší soud zrušil rozsudek odvolacího Vrchního soudu v Olomouci, na jehož základě se podnikatel Radim Jančura nemusí omlouvat Českému vysokému učení technickému v Praze za své výroky v médiích o zločinném spiknutí. Soud v Brně původně rozhodl, že se Jančura omluvit musí, vrchní soud ale žalobu školy na podnikatele zamítl. Krajský soud teď bude muset rozhodnout znovu.

Radim Jančura
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Radim Jančura v televizním pořadu Otázky Václava Moravce zhruba před čtyřmi lety řekl, že pokud některé projekční firmy potřebovaly na určité projekty „kulaté razítko“, mohly se obrátit právě na pražské České vysoké učení technické. Ostře kritizoval práci dopravního experta školy Františka Lehovce, hovořil také o „zločinném spiknutí“. Podle školy tím poškodil její dobrou pověst.

Jančura se bránil, že jeho slova neměla školu poškodit, ale právě naopak. „Mým cílem nebylo v žádném případě poškodit pověst ČVUT. Naopak jsem upozornil, že jsou zde lidé, kteří mají způsobilost tuto pověst poškodit,“ řekl tehdy u brněnského soudu Jančura. Doplnil, že v pořadu svými výroky vyjádřil snahu chránit čest školy.

Video Otázky Václava Moravce
video

Výroky Radima Jančury v Otázkách Václava Moravce

Právní zástupkyně vysoké školy Veronika Ordnungová u krajského soudu uvedla, žalovaný se vyjádřil velmi neobratně, což poškodilo pověst ČVUT. „Pokud se pan žalovaný domnívá, že pochybili jednotlivci na ČVUT, měl by volit jiná slova. Škola ročně vydává stovky odborných posudků a prohlášení žalovaného ji poškodilo,“ sdělila právnička.

Od brněnského soudu v polovině listopadu 2016 odešel majitel Student Agency a RegioJetu s nepravomocným rozsudkem, že se škole omluvit musí. Vrchní soud loni v dubnu vyhověl jeho odvolání a změnil nepravomocný rozsudek tak, že žalobu školy na podnikatele zamítl. Rozsudek se stal pravomocným, škola ale následně podala dovolání k Nejvyššímu soudu. Ten teď spor vrátil na začátek ke krajskému soudu.