Podnikatel Jančura se nemusí omlouvat ČVUT za kritiku, rozhodl vrchní soud

Podnikatel Radim Jančura se nemusí Českému vysokému učení technickému (ČVUT) v Praze omlouvat za své výroky v médiích. Olomoucký vrchní soud vyhověl jeho odvolání a změnil nepravomocný rozsudek brněnského krajského soudu tak, že žalobu školy na podnikatele zamítl.

Radim Jančura
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

Radim Jančura v pořadu Otázky Václava Moravce před třemi lety řekl, že pokud některé projekční firmy potřebovaly na určité projekty „kulaté razítko“, mohly se obrátit právě na pražské ČVUT. Ostře kritizoval práci dopravního experta z ČVUT Františka Lehovce, hovořil také o „zločinném spiknutí“. Podle školy tím poškodil její dobrou pověst.

Od brněnského soudu v polovině loňského listopadu odešel majitel Student Agency a RegioJet s nepravomocným rozsudkem, že se ČVUT musí omluvit. Radim Jančura se proti rozsudku odvolal.

Video Otázky Václava Moravce
video

Výroky Radima Jančury v Otázkách Václava Moravce

Vrchní soud žalobu zamítl

„Rozsudek krajského soudu byl Vrchním soudem v Olomouci změněn tak, že žaloba se zamítá. Za zákonem stanovených podmínek lze podat ještě dovolání k Nejvyššímu soudu,“ řekla mluvčí brněnského soudu Simona Pešková.

Radim Jančura řekl, že rozhodnutí odvolacího soudu považuje za správné. „Soud vyhodnotil, že jsem nechtěl univerzitu poškodit, ale naopak upozornit ji na to, co se tam děje, neboť jsem dokázal, že se tak v minulosti dělo,“ vysvětlil Jančura.

Jančura: Mým cílem nebylo poškodit ČVUT

Už u soudu v Brně se Radim Jančura proti žalobě hájil tím, že jeho výroky nemířily na ČVUT. „Mým cílem nebylo v žádném případě poškodit pověst ČVUT. Naopak jsem upozornil, že jsou zde lidé, kteří mají způsobilost tuto pověst poškodit,“ řekl tehdy podnikatel. Doplnil, že v pořadu svými výroky vyjádřil snahu chránit čest ČVUT.

Jak tehdy uvedla právní zástupkyně vysoké školy Veronika Ordnungová, žalovaný se vyjádřil velmi neobratně, což poškodilo pověst ČVUT. „Pokud se pan žalovaný domnívá, že pochybili jednotlivci na ČVUT, měl by volit jiná slova. ČVUT ročně vydává stovky odborných posudků a prohlášení žalovaného ji poškodilo,“ uvedla tehdy právnička školy.