Tři roky od výbuchu ve Vrběticích majitelé pozemků a lesů stále čekají na odškodnění

Přesně před třemi lety, 3. prosince 2017, explodoval ve Vrběticích na Zlínsku muniční sklad s třinácti tunami vojenského materiálu. O pár týdnů dříve – 16. října – pak dokonce sklad s 50 tunami zbraní a munice. Viník havárie, která byla dosud nejdelší, nejnáročnější a také nejnákladnější pyrotechnickou operací v dějinách Česka, stále není znám. Majitelé pozemků a lesů zatím marně čekají na kompenzaci.

Video Události
video

Události ČT: Vrbětice tři roky po výbuchu muničního skladu

Zdroj: ČT24

Výbuch muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku vzal před třemi lety život dvěma lidem a čtyři tisíce lidí musely být evakuovány. 

A tehdejší exploze i po třech letech stále zasahuje do jejich života. Třeba tím, že policie nárazově uzavírá silnici mezi Haluzicemi a Lipovou.

Protože ale teď nebezpečné území pokryl sníh, museli pyrotechnici pátrání po nevybuchlé munici přerušit.

Úvěr na les splácet musí, už tři roky tam ale nesměl vstoupit

Zatímco za prožité trauma dostali místní od státu 3000 korun jako odškodné, majitelé pozemků nebo lesa na peníze zatím marně čekají.

Jedním z nich je i Dalibor Olšák, který krátce před výbuchem koupil nedaleko Vrbětic les. Ten, plný rozházené munice, polomů a kůrovce, je už tři roky kvůli rozmetané munici a vyšetřování události nepřístupný. Za plot na louce ani v lese nesmí nikdo kromě pyrotechniků. 

Nový majitel lesa si však na 120 hektarů lesa vzal nemalý úvěr, platí 120 tisíc měsíčně bance, aniž by měl z lesa kvůli výbuchu jakýkoliv užitek.

Video Tři roky po explozi muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku
video

Tři roky po explozi muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku

„Ten úvěr je daný, takže splácím, i když jsou ty pozemky nepřístupné,“ potvrdil majitel lesa Dalibor Olšák.

Stát nyní majitelům pozemků nabídl jejich odkoupení nebo směnu, na to je ale ochotna přistoupit sotva třetina. 

Zatím celkem na operaci ve Vrběticích padla asi miliarda ze státního rozpočtu. Nejvíc stojí čištění území od munice a jeho ostraha.

Policie posílila hlídky po odhalení zlodějů samopalů a střelného prachu, kteří do areálu vnikli dírami v plotě. Dál pokračuje pátrání detektivů v epicentrech výbuchů, ještě není znám jejich viník. 

Výbuchy muničního skladu ve Vrběticích
Zdroj: čt24