Další dálniční zpoždění? Stavba, která má odlehčit D1, začne nejspíše až příští rok

Že se začne stavět dálnice D35 od Opatovic nad Labem směrem k Vysokému Mýtu ještě letos, už neplatí. Po sporech se zemědělci dojde na zahájení stavebních prací nejspíše až počátkem příštího roku. V prvních dvou etapách se dálnice dostane k obci Ostrov nedaleko Vysokého Mýta. Jak bude výstavba pokračovat potom, není ještě zcela jisté, protože některé obce ještě usilují o změnu trasy.

Video Zprávy
video

Výstavba prvních dvou úseků D35 začne na začátku příštího roku.

Na počátku roku se zdálo, že je čekání na dálnici D35, která by měla odlehčit Hradci Králové, mnoha obcím ve východních Čechách a na dálku snad i dálnici D1, u konce. Nakonec se však rok 2017 jako rok zahájení stavebních prací do historie nejspíše nezapíše. Silničáři se dohodli se zemědělci, na mnoha pozemcích tak začne archeologický průzkum až po sklizni, tím pádem bude mít skluz i zahájení stavby.

V současnosti probíhají výběrová řízení. „Chtěli bychom výběrová řízení dokončit, mít k dispozici stavební povolení, aby koncem roku byly podepsány smlouvy s vítěznými uchazeči, a nejpozději počátkem příštího roku stavby zahájit,“ nastínil aktuální rozvrh ředitel odboru strategie na ministerstvu dopravy Luděk Sosna.

Tomu, aby stavba dálnice směrem k Vysokému Mýtu konečně začala, však už brání jen poslední překážky. Naproti tomu další části dálnice D35 směrem k Mohelnici, kde navážou na již stojící úsek „pětatřicítky“, opět nemají jistou ani trasu. O její změnu usilují některé obce a města. Například Strakov chce mít dálnici co nejdál od posledních domů, Vysoké Mýto se obává ohrožení zdrojů pitné vody a Litomyšl zase odmítá plánované odpočívadlo.

Ředitelství silnic a dálnic proto slíbilo uspořádat veřejné projednávaní. Podle poslance a předsedy Spolku pro výstavbu dálnic D35 a D43 Martina Kolovratníka (ANO) přinesou silničáři dvě varianty toho, kudy by mohla D35 na Orlickoústecku a Svitavsku vést. Jasno by ale mělo být již za měsíc. Se zahájením staveb, které dovedou D35 až ke Starému Městu poblíž Moravské Třebové, počítá ŘSD v roce 2020. Hotové by měly být o tři roky později. Od Opatovic nad Labem k obci Ostrov se začne jezdit v roce 2021, pokud se silničářům podaří naplnit současné plány.