Život v Tokiu kypí i v době stále sílící nákazy. K menší ostražitosti obyvatel přispívá také olympiáda

Nahrávám video

Olympiáda ve stínu koronaviru je právě v polovině. Tokio i celé Japonsko zaznamenávají rekordní nárůst nakažených – v metropoli víc než čtyři tisíce a v celé zemi přes dvanáct tisíc za den. To jsou nejvyšší čísla od začátku pandemie. Podle vlády to nesouvisí s hrami, ale s vysoce nakažlivou variantou delta. Rozšířila kvůli ní nouzový stav na čtyři další prefektury.

Je to jako příběh dvou měst. První žije v olympijské bublině, kde se denně testuje a pohyb sportovců i virus jsou pod kontrolou. V tom druhém je rušno v ulicích a koronavirus se rekordně šíří, přibližuje situaci v Tokiu zpravodajka ČT v Asii Barbora Šámalová. 

„Úroveň nákazy u nás je 0,2 nebo 0,3 procenta, možná vyšší,“ říká mluvčí Mezinárodního olympijského výboru Mark Adams. Naopak „za plotem“ je vše jinak. Oproti půlce července je denní nárůst čtyřnásobný. Většinu tvoří vysoce nakažlivá varianta delta.

Situace je extrémně vážná

„Infekční situace i tlak na zdravotnická zařízení jsou extrémně vážné,“ přiznává guvernérka Tokia Juriko Koike. V ulicích je navzdory výzvám vlády rušněji než v olympijské části. Zejména tam, kde se mladí – a neočkovaní – lidé baví.

Obyvatelé Tokia jsou v nezáviděníhodné situaci. Na olympiádu přispěli z daní, ale podívat se na ni mohou jen v televizi. Navíc jejich životy ovlivňuje nouzový stav vyhlášený hlavně kvůli Hrám.

Přestože nosí roušky, ostražitost klesá. Mnozí mají pocit, že když může být olympiáda, je přijatelné jít ven. „Určitě bude nárůst. Ale nevidím nic obrovského. Když to srovnáte se zbytkem světa, jde to nahoru všude,“ hodnotí situaci obyvatelka Tokia Wee Chuang Teo. 

Je těžké udržet lidi doma

Neexistují důkazy, že by se šířila nákaza mezi účastníky olympiády a veřejností. V atmosféře Her v kombinaci s létem je ale pro lidi těžší držet se doma. Po 18 měsících omezení některé restaurace nedodržují zavírací dobu v osm večer. Riskují pokuty a nalévají alkohol, aby si zahojily ztráty.

Další obyvatel města Hiroši Mičimoto upozorňuje, že se na olympiádě intenzivně závodí.
„Japonští sportovci vyhrávají zlaté. Když to sledujete, říkáte si, že rozhodnutí pořádat olympiádu je správné. Jenže je třeba myslet i na zdravotníky,“ dodává. 

Co to udělá se zdravotnictvím?

Podle odborníků se pandemie může vymknout. Roste totiž počet pacientů vyžadujících náročnější péči.

„Jakmile nebude dostupná lékařská péče, nebudeme moci hospitalizovat ani diagnostikovat pacienty,“ zmiňuje ředitel Centra pro kontrolu a prevenci chorob Norio Omagari. Aby se tomu předešlo, je podle něho nutné okamžitě zastavit nárůst případů. 

Navzdory všemu japonský premiér ujišťuje, že předčasný konec olympiády nehrozí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Začátek léta byl výjimečně horký a suchý, oceány nejžhavější v dějinách měření

Západní Evropa zažila letos v červnu a červenci rekordně teplý začátek léta a maximální teploty zaznamenaly v červenci podruhé za sebou také světové oceány. Vysoké teploty a sucho v Evropě způsobily rozsáhlé požáry a nízké průtoky řek. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila evropská služba Copernicus pro sledování změn klimatu.
před 6 mminutami

Kanadské úřady hlásí první oběť rozsáhlých lesních požárů

Při rozsáhlém požáru v kanadské provincii Britská Kolumbie zemřela osmdesátiletá žena, která se snažila utéct ze svého domu. Podle agentury AFP to oznámila kanadská královská jízdní policie. Požár vypukl v pátek poblíž jezera Okanagan na jihu provincie a rychle se rozšířil. Úřady kvůli němu nařídily evakuaci více než 20 tisíc lidí, v provincii byl vyhlášen stav nouze.
06:20Aktualizovánopřed 15 mminutami

Ukrajina cílila na rafinerii v Tatarstánu, Rusko útočilo na Sumy či Oděsu

Ukrajina v noci na pondělí podnikla rozsáhlý dronový nálet v Tatarstánu. Tamní úřady tvrdí, že útok za sebou nechal větší množství mrtvých a zraněných. Cílem úderu byl zřejmě rafinérský komplex v Nižněkamsku. Masivní ruské ostřelování obce Buhajivka v ukrajinské Charkovské oblasti zabilo pět lidí. Při ruském bombardování severoukrajinských Sum utrpělo zranění nejméně čtrnáct lidí, stejně jako při rozsáhlém ruském nočním raketovém a dronovém útoku na Oděsu.
08:44Aktualizovánopřed 20 mminutami

V největším egyptském zlatém dole se zřítila hornina, jeden člověk zemřel

Při zřícení horniny v největším egyptském zlatém dole přišel o život jeden pracovník, dalších pět bylo zraněno. Uvedla to agentura AFP s odvoláním na prohlášení tamního ministerstva ropného průmyslu a minerálních zdrojů. Provoz v dole je do ukončení vyšetřování neštěstí pozastaven.
04:02Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump vybral nového právního poradce Bílého domu

Novým hlavním právním poradcem Bílého domu a asistentem prezidenta se od 1. září stane Will Scharf. Dosud působil jako tajemník personálu Bílého domu a zajišťoval administrativu spojenou s prezidentovou agendou. Oznámil to americký prezident Donald Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social.
04:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

VideoRok a půl po pádu Asada roste v Sýrii nespokojenost

Rok a půl po pádu režimu Bašára Asada slábne v Sýrii důvěra v nové vedení země. Vládě prezidenta Ahmada Šaráa podle průzkumu věří zhruba pětina obyvatel, téměř polovina Syřanů se naopak domnívá, že země míří špatným směrem. Nespokojenost živí pomalá obnova válkou zničených oblastí, vysoké životní náklady i nesplněné sliby. V damašském Džobáru, někdejším symbolu odporu proti Asadovu režimu, zůstává poškozených 93 procent budov.
před 5 hhodinami

Izrael znovu odmítl mírový plán pro Gazu

Izrael znovu odmítl patnáctibodový mírový plán pro Pásmo Gazy navržený Radou pro mír, kterou ustavil americký prezident Donald Trump. Oznámil to izraelský premiér Benjamin Netanjahu, píší agentury Reuters a DPA. Teroristické hnutí Hamás mírový plán už dříve přijalo.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Kanadu i Evropu dál sužují lesní požáry. V Britské Kolumbii evakuovali tisíce lidí

Rozsáhlé lesní požáry dál zuří v Kanadě i Evropě. V kanadské Britské Kolumbii muselo své domovy opustit přes dvacet tisíc lidí, plameny se rychle šíří také v částech Španělska, Itálie a Srbska. Hasičům práci komplikují vysoké teploty, vítr i těžko dostupný terén. Evropské státy zároveň řeší nedostatek hasicích letadel. Ve Francii zahájili vyšetřování, obavy z ohně pak mají na jihu země.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.