Zelenskyj v Radě bezpečnosti OSN vyzval Rusko, aby přestalo s jaderným vydíráním

Nahrávám video
Proslov ukrajinského prezidenta Zelenského k půl roku války
Zdroj: ČT24

Ukrajinský prezident Vododymyr Zelenskyj ve středu vystoupil prostřednictvím videohovoru v Radě bezpečnosti OSN, kde vyzval Rusko, aby přestalo s jaderným vydíráním a stáhlo se ze Záporožské jaderné elektrárny. Již dopoledne pak u příležitosti ukrajinského Dne nezávislosti řekl, že Ukrajinci během posledních šesti měsíců změnili dějiny, svět i sebe a dali lidstvu naději na spravedlnost. Čtyřiadvacátého února se na světě objevil nový stát, řekl. Ukrajina se podle něj po ruské invazi znovu narodila, nevzdala se a je odhodlaná zvítězit. Nejméně 15 mrtvých a 50 zraněných si vyžádal ruský útok na nádraží v obci Čaplyne.

Úvodem svého vystoupení v OSN informoval ukrajinský prezident o nejnovějším raketovém útoku Ruska na železniční stanici v Dněpropetrovské oblasti. „Tohle je náš každodenní život,“ poznamenal Zelenskyj o útoku, který si podle něj vyžádal dva mrtvé a pět zraněných. „Takto se Rusko připravilo na zasedání OSN,“ dodal s tím, že bilance útoku může stoupat. Později list Ukrajinska pravda uvedl s odvoláním na Zelenského, že útok si vyžádal nejméně 15 mrtvých a 50 zraněných. 

Agentura Unian doplnila, že ruská raketa na nádraží zasáhla vlak, hoří čtyři osobní vagony. „Právě jsem dostal zprávu, že v Dněpropetrovské oblasti ruská raketa zasáhla přímo vagony na nádraží Čaplyne, čtyři osobní vagony tam teď hoří. Zabito bylo nejméně 15 lidí a asi padesátka byla zraněna. Záchranáři zasahují. Ale bohužel počet obětí ještě může vzrůst,“ uvedl Zelenskyj podle agentury Unian.

Stop jadernému vydírání

Ukrajinský prezident se vyjádřil také k situaci v Záporožské jaderné elektrárně, kterou okupují ruské jednotky. „Rusko musí bezpodmínečně přestat s jaderným vydíráním a jednoduše se z elektrárny stáhnout,“ řekl Zelenskyj na setkání, které bylo svoláno u příležitosti šesti měsíců od ruské invaze do jeho země.

Rada bezpečnosti OSN na úvod setkání hlasovala o tom, zda na něm bude moci Volodymyr Zelenskyj vůbec vystoupit. Rusko se proti účasti prezidenta země, kterou částečně vojensky okupuje, ohradilo, ale při hlasování bylo proti jako jediné; třináct členů RB OSN se vyslovilo pro a Čína se zdržela, informovala ruská státní tisková agentura TASS.

Nahrávám video
Loňskou velkolepou přehlídku techniky k výročí nezávislosti vystřídaly letos v Kyjevě tiché a klidné akce
Zdroj: ČT24

Vystoupili i generální tajemník OSN a americká velvyslankyně při OSN

Generální tajemník OSN António Guterres v RB OSN odsoudil „absurdní“ válku na Ukrajině, která přesně šest měsíců po začátku ruské invaze do země představuje „smutný a tragický milník“.

„Dnešek je smutným a tragickým milníkem, šest měsíců od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu,“ řekl Guterres a odsoudil „důsledky této absurdní války, které dalece přesahují hranice Ukrajiny“. Zopakoval hluboké znepokojení nad vojenskými aktivitami v okolí Záporožské jaderné elektrárny a dodal, že „další vyhrocení situace by mohlo vést k sebezničení“.

K odsouzení války na Ukrajině se připojila také americká velvyslankyně při OSN Linda Thomasová-Greenfieldová. „Dnes uplynulo šest měsíců promyšlené, neospravedlnitelné, brutální a rozsáhlé války Ruska proti Ukrajině, šest měsíců zjevných lží a porušování mezinárodního práva, šest měsíců strašlivých zvěrstev,“ prohlásila.

„Za všechno toto násilí a krveprolití, za humanitární a potravinovou krizi, za porušování lidských práv a hrozby vůči zranitelným skupinám nese odpovědnost výhradně Rusko,“ dodala americká velvyslankyně.  

Projev v centru Kyjeva

Na půdě OSN šlo o Zelenského druhou velkou řeč v tomto dni. Už dopoledne totiž promluvil k občanům, kteří si ve středu připomínají Den ukrajinské nezávislosti a současně půl roku od začátku ruské invaze. „Ve čtyři ráno 24. února se na světě objevil nový národ. Nenarodil se, ale znovuzrodil. Národ, který neplakal, nekřičel a nebál se. Národ, který neutekl, nevzdal se a nezapomněl,“ prohlásil ukrajinský prezident k 31. výročí nezávislosti země.

Zelenskyj k Ukrajincům promluvil z centra Kyjeva z náměstí Nezávislosti. „Rusko nám před šesti měsíci vyhlásilo válku. Po celé Ukrajině se 24. února ozvaly výbuchy a střelba… 24. února nám řekli: Nemáte šanci. 24. srpna říkáme: Šťastný Den nezávislosti, Ukrajino! Za těch šest měsíců jsme změnili dějiny, změnili jsme svět a změnili jsme se sami,“ prohlásil Zelenskyj před Památníkem nezávislosti.

„Co nás čeká na konci války? Říkávali jsme, že mír. Nyní říkáme, že vítězství,“ dodal prezident.

Nahrávám video
Oslavy ukrajinského dne nezávislosti v Kyjevě
Zdroj: ČT24

Ukrajinci nyní podle svého prezidenta přesně vědí, kdo je jejich „bratr a přítel“ a kdo není „ani náhodný známý“. „A celý svět zjistil, kdo jsou Ukrajinci. A co je Ukrajina. Nikdo už nebude říkat: Je to někde vedle Ruska,“ poznamenal Zelenskyj. Prohlásil, že jeho vlast rovněž dala světu novou naději, že spravedlnost „neopustila náš cynický svět“.

Ulice Kyjeva zůstávají ve středu netradičně prázdné. Úřady v minulých dnech opakovaně varovaly před možností ruského bombardování velkých měst u příležitosti ukrajinského svátku. Zpravodaj ČT Jan Šilhan přímo z Kyjeva reportoval, že hlavním městem ráno dvakrát zněly sirény, ale k útoku nedošlo. Bomby v noci a nad ránem dopadaly v Dnipropetrovské oblasti, u Nikopolu či Kryvého Rihu, dodal Šilhan.

Starosta jihoukrajinského Melitopolu Ivan Fedorov, který byl v posledních dnech taktéž vystaven útokům, přesto řekl, že ukrajinské síly dělají všechno pro to, aby okupantům znepříjemnily život. „Melitopol je teď v podstatě centrem partyzánského odboje na území Ukrajiny. Hnutí odporu plní všechny úkoly a ničí zevnitř systém, který se okupanti na našem území snaží postavit. Existuje tedy koordinace mezi partyzánským odbojem a ozbrojenými silami Ukrajiny,“ vysvětlil Fedorov spolupracovnici ČT z Ukrajiny Julii Netidovové. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ceny ropy v pátek nejprve klesaly, pak znovu zamířily vzhůru

Ceny ropy v pátek nejprve klesaly po zprávě, že Izrael přestane utočit na energetickou infrastrukturu v Íránu. Počet íránských útoků na energetiku se proti začátku týdne rovněž snížil, což pomohlo zmírnit růst cen ropy, které se předtím pohybovaly poblíž čtyřletých maxim, uvedla agentura Bloomberg. Odpoledne se ale ceny vrátily k růstu.
10:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zbabělci, opřel se Trump do spojenců v NATO kvůli průlivu

Spojenci z NATO jsou podle amerického prezidenta Donalda Trumpa zbabělci, protože nechtějí pomoci Americe se znovuotevřením Hormuzského průlivu. Jednalo by se přitom o jednoduchý vojenský manévr, který by pro ně představoval jen malé riziko, míní Trump. Alianci bez USA označil za papírového tygra. NATO je obranná aliance. K uzavření Hormuzského průlivu vedl útok USA a Izraele na Írán.
15:39Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel Chuck Norris

Zemřel americký herec Chuck Norris, kterého proslavily role v akčních filmech. Píší to média s odkazem na prohlášení rodiny. Norris byl ve čtvrtek hospitalizován na Havaji. Hlavnímu představiteli seriálu Walker, Texas Ranger bylo 86 let.
15:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Americká stanice CBS News ukončuje po téměř sto letech svoje rádio

Americká mediální skupina CBS News propustí šest procent zaměstnanců, uvedla agentura Reuters, která se odvolává na své zdroje. Nová šéfredaktorka Bari Weissová chce firmu zmodernizovat a zvýšit sledovanost, aby lépe konkurovala stanicím ABC a NBC. Ve zpravodajství CBS pracuje zhruba 1100 lidí, takže jich odejde několik desítek. Téměř po sto letech úplně končí její rozhlasová stanice.
před 4 hhodinami

VideoAsie může začít agresivně vykupovat energetické zdroje, míní Niedermayer

Evropa je zatím spíše na konci řetězce, protože suroviny směřovaly přes Íránem blokovaný Hormuzský průliv hlavně do Asie. Pokud by ale nedošlo k obnovení vodní trasy, Asie začne agresivně vykupovat energetické zdroje na celém světě, což může mít dopad i na Evropu. V Interview ČT24 to uvedl europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Moderátor Jiří Václavek s ním řešil i společnou evropskou obranu, riziko zrychlení inflace či nový rozpočet.
před 4 hhodinami

Izraelská armáda oznámila novou vlnu úderů na Teherán, útočila i v Sýrii

Izraelské ozbrojené síly (IDF) zahájily ráno nové údery na „infrastrukturu“ úřadů v hlavním městě Teheránu, později také na severu Íránu. Agentura AFP píše, že nad Jeruzalémem byly v noci slyšet exploze poté, co izraelská armáda potvrdila útok balistickými raketami z Íránu. Dalším střelám čelil židovský stát i během pátku. IDF také zabily mluvčího íránských revolučních gard. Izrael zaútočil v noci na pátek poprvé během současné války na vojenské objekty na jihu Sýrie.
03:14Aktualizovánopřed 5 hhodinami

„Tanec na kostech mrtvých.“ Ruská kultura kryje v Mariupolu zločin okupantů

Tento týden jsou to čtyři roky od ruského bombardování divadla v Mariupolu, v němž se ukrývali ukrajinští civilisté. Útok nepřežily stovky lidí, přesný počet obětí zřejmě nikdy nebude znám. Okupanti důkazy svého zločinu zničili a na místě postavili nové divadlo, jehož okázalé – a pouze zdánlivé – otevření doprovázela prohlášení o „nezničitelné ruské kultuře“. Ukrajinci mluví o „tanci na kostech mrtvých“ a experti o důkazu, že ruská kultura je součástí okupační politiky.
před 6 hhodinami

Krize sužuje Kubu a místní nutí ke kreativitě

Nedostatek je na Kubě s jejím sovětským stylem řízeného hospodářství již dlouho běžnou realitou. Situace se zhoršila poté, co USA sesadily venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, přerušily dodávky venezuelské ropy a zároveň pohrozily uvalením cel na země, které Kubu zásobují palivem. Výpadky elektřiny jsou nyní na denním pořádku. Benzin je přísně přídělový a na černém trhu se prodává za osm dolarů (asi 170 korun) za litr, šestinásobek oficiální ceny.
13:26Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...