„Zdrcující nepravosti.“ Moralesovi měl v bolivijských volbách pomáhat i skrytý počítačový server

Organizace amerických států (OAS) zveřejnila závěrečnou zprávu, která vyšetřovala říjnové prezidentské volby v Bolívii. Podle ní byly volby zmanipulované ve prospěch exprezidenta Eva Moralese. Zpráva, kterou OAS zveřejnila ve středu, hovoří o „zdrcujících nepravostech“, píše agentura Reuters. Morales po protestech vyvolaných právě kvůli podezření z falšování voleb emigroval.

 „Vzhledem k drtivým důkazům, které jsme našli, můžeme potvrdit sérii podlých zásahů s cílem změnit vůli voličů,“ uvedla OAS ve zprávě. Podle této regionální organizace byly podnikány úmyslné kroky s cílem manipulovat s výsledky voleb tak, aby bylo nemožné oficiální výsledky ověřit.

Téměř stostránková konečná zpráva OAS popisuje několik přečinů, včetně použití skrytého počítačového serveru určeného k manipulaci s hlasy ve prospěch Moralese, který prezidentský úřad obhajoval.

Morales opět kandidoval navzdory výsledku referenda

První bolivijský prezident indiánského původu znovu kandidoval ve volbách navzdory tomu, že referendum z roku 2016 možnost jeho čtvrté kandidatury odmítlo. Soud složený z Moralesových příznivců však dal prezidentovi k obhajobě zelenou.

Morales uprchl do Mexika krátce poté, co OAS na začátku listopadu zveřejnila první zprávu. Morales obvinění z manipulace voleb označil za politicky motivované a řekl, že OAS je „ve službách Severoamerické říše“.

Během střetů mezi protestujícími a bezpečnostními silami přišlo od voleb o život nejméně 30 lidí. Většina z nich byla zabita až po 10. listopadu, kdy Morales odstoupil.

Bolivijský kongres v listopadu schválil zrušení výsledků sporných voleb a připravil cestu k novým volbám bez Moralese. Ty slíbila i prozatímní hlava státu, dosavadní místopředsedkyně Senátu Jeanine Áňezová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Pákistán bombardoval Kábul a Kandahár

Pákistán v pátek ráno v odvetě za čtvrteční přeshraniční údery bombardoval pozice Talibanu v afghánských městech včetně Kábulu a Kandaháru. Pákistánský ministr obrany Chavádža Ásif na síti X napsal, že jeho zemi došla trpělivost a nachází se už v otevřené válce s afghánským Talibanem. Obě strany hlásí vysoké ztráty, údaje o obětech se ovšem výrazně rozcházejí a není je možné ověřit, píše agentura Reuters. Výbuchy jsou podle agentury AFP hlášeny i z provincií Kandahár a Paktía.
00:21Aktualizovánopřed 55 mminutami

Warner Bros. podepsala smlouvu o převzetí s Paramountem

Společnost Warner Bros. Discovery (WBD) podepsala smlouvu, podle níž ji za 110 miliard dolarů (2,2 bilionu korun) přebírá mediální skupina Paramount Skydance. Vyplývá to ze záznamu globální porady firmy, který má k dispozici agentura Reuters. Druhý zájemce o převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu WBD, společnost Netflix, předtím odmítl zvýšit svou nabídku. Spojením obou firem vznikne jedno z největších filmových studií na světě.
03:21Aktualizovánopřed 58 mminutami

USA možná „přátelsky převezmou“ Kubu, tvrdí Trump

Spojené státy jednají na vysoké úrovni s kubánským režimem a možná se dohodnou na převzetí této karibské země, řekl v pátek podle agentur Reuters a AFP americký prezident Donald Trump novinářům v Bílém domě. Zdůraznil přitom, jaké má Kuba ekonomické problémy. Za nimi přitom z velké části stojí americké sankce a nedávné Trumpovo ropné embargo, které na ostrově způsobilo bezprecedentní krizi.
před 1 hhodinou

Po vykolejení tramvaje v Miláně jsou dva mrtví a čtyři desítky zraněných

Dva lidé zemřeli a čtyři desítky dalších utrpěly zranění poté, co v italském Miláně vykolejila tramvaj, píše Reuters. Dříve agentura informovala o jedné oběti a jednom člověku v kritickém stavu. Zatím není jasné, co bylo příčinou nehody ve městě, které v současné době hostí Týden módy a kde minulý týden skončily zimní olympijské hry.
17:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Fico tvrdí, že Zelenskyj odmítl kontrolu Družby

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl návrh na kontrolu stavu ropovodu Družba, kterým po lednových ruských útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu neproudí ropa na Slovensko a do Maďarska. Tyto země přišly s návrhem na vytvoření komise složené ze zástupců obou zemí a Evropské komise, která by prověřila schopnost ropovodu přepravovat surovinu. Podle Bratislavy přepravě ropy potrubím nic nebrání.
11:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Clinton zákonodárcům řekl, že neměl ponětí o Epsteinových zločinech

Bývalý americký prezident Bill Clinton řekl zákonodárcům, že neměl ponětí o zločinech sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. V opačném případě by prý nelétal finančníkovým letadlem a naopak by ho nahlásil úřadům. Demokratický politik to uvedl v úvodním prohlášení adresovaném výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled. Kongresmani z výboru Clintonovi kladou otázky o jeho vazbách na Epsteina během slyšení v americké obci Chappaqua ve státě New York, kde Clinton žije.
před 2 hhodinami

Mise Artemis III na Měsíci nepřistane, oznámil šéf NASA

Na páteční tiskové konferenci oznámil ředitel americké vesmírné agentury NASA Jared Isaacman, že se odkládá pokus o přistání lidské posádky na Měsíci. Původně ji měla mít za úkol mise Artemis III, podle Isaacmana to ale má teď provést až Artemis IV.
před 4 hhodinami

Anthropic odmítl ultimátum Pentagonu

Společnost Anthropic odmítla požadavky Pentagonu, který chtěl využívat její technologii umělé inteligence (AI) bez omezení pro běžné uživatele. Americké ministerstvo obrany přitom sdělilo, že pokud firma nepřistoupí na jeho žádost, tak bude považována za „riziko pro dodavatelský řetězec“ a riskuje ztrátu státní zakázky v hodnotě 200 milionů dolarů (4,1 miliardy korun). Společnost dostala čas na rozhodnutí do pátku 17:01 amerického času (23:01 středoevropského času).
12:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...