Wisconsin přepočítá část hlasů. Trumpův tým to bude stát tři miliony dolarů

Americký prezident inicioval částečný přepočet hlasů ve Wisconsinu, který se mu podle předběžného výsledku na rozdíl od roku 2016 v prezidentských volbách nepodařilo získat. Vyžádaná revize se týká dvou okresů, které zahrnují dvě největší města ve státě, a měla by být hotová s koncem měsíce. Stát vysílá deset volitelů. Mezitím se chýlí ke konci přepočet hlasů nařízený vedením státu Georgia s 16 voliteli, závěry budou zřejmě k dispozici už ve čtvrtek.

Ve Wisconsinu se začnou hlasy kontrolovat v pátek, informuje agentura AP, a proces musí být hotový do 1. prosince. Na rozdíl od Georgie za něj Trumpova kampaň musela zaplatit, přičemž se odhadovalo, že přepočet na celém území státu by stál skoro osm milionů dolarů (přes 175 milionů korun). Nakonec prezident požádal pouze o revizi v okresech Dane County a Milwaukee County, přičemž volební činitelé médiím potvrdili, že stát obdržel potřebné tři miliony dolarů (67 milionů korun).

Wisconsin je jedním z pětice států, které Trump oproti výsledku z roku 2016 ztratil. Žádost o přepočet hlasů prezidentův tým avizoval už den po uzavření volebních místností, experti se však domnívají, že šance na zvrácení porážky je mizivá.

Při přepočítávání v roce 2016 se rozdíl mezi Trumpem a tehdejší demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou změnil o 131 hlasů, nyní ovšem okresy nahlásily výsledky, které dávají v součtu demokratovi Joeu Bidenovi převahu zhruba o 20 500 hlasů. V součtu dvou zmíněných okresů zvítězil Biden poměrem 577 455 ku 213 157 hlasům.

Trumpovi spolupracovníci uvedli, že požádali o přepočet v těchto dvou oblastech, protože byly dějištěm „nejhorších nesrovnalostí“. Žádné důkazy o volebních podvodech se ale neobjevily, stejně jako v případě dalších států, kde si prezidentova kampaň stěžuje na nekalosti.

„Oficiální přehled výsledků potvrdil jasné a přesvědčivé vítězství Joea Bidena ve Wisconsinu… Selektivní přepočet v Milwaukee a Dane County tyto výsledky nezmění,“ komentoval vývoj mluvčí Bidenova štábu Nate Evans. Konečný verdikt ohlásí wisconsinská volební komise na začátku prosince.

Georgie přepočítává podle volebního zákona

V Georgii, kde Biden podle předběžného výsledku zvítězil o 14 tisíc hlasů, se přepočet rozběhl minulý pátek. Místní volební zákony tento postup vyžadovaly, protože rozdíl mezi dvěma hlavními kandidáty odpovídal méně než 0,5 procenta odevzdaných hlasů.

Zásadní změna výsledku se nerýsovala, podle místního volebního činitele Gabriela Sterlinga jsou čísla hlášená z jednotlivých okresů buďto totožná s těmi původními, nebo se od nich liší jen nepatrně.

Sterling později avizoval, že Georgia plánuje výsledek auditu ohlásit ve čtvrtek. Zisky jednotlivých kandidátů musí stát formálně potvrdit nejpozději v pátek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SpaceX vstoupila na burzu, Musk je prvním dolarovým bilionářem

Elon Musk se stal prvním dolarovým bilionářem na světě. Pomohl mu k tomu vysoký zájem o akcie jeho společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies), které v pátek vstoupily na burzu Nasdaq. Firma v primární veřejné nabídce akcií (IPO) získala 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob. Akcie zahájily obchodování na ceně 150 dolarů (více než 3100 korun) za kus, což představuje růst o jedenáct procent. Tržní kapitalizace firmy tak činí 1,96 bilionu dolarů.
11:09Aktualizovánopřed 13 mminutami

Polsko převzalo první stíhačky F-35

Polské ozbrojené síly oficiálně převzaly své první stíhací letouny F-35. Slavnostního ceremoniálu na základně v Lasku se účastnili představitelé vlády a zástupci armády. Jde o významný krok pro modernizaci polské armády a posílení závazků Varšavy vůči NATO. Zástupce USA na ceremoniálu oznámil, že Washington poskytne Polsku novou čtyřmiliardovou půjčku na americké vojenské vybavení. Stíhačky F-35 má od USA objednané i Česko.
13:24Aktualizovánopřed 46 mminutami

Zemřel David Hockney, britský malíř a ikona pop-artu

Ve věku 88 let ve čtvrtek v Londýně zemřel britský malíř David Hockney, který významně přispěl k pop-artovému uměleckému hnutí 60. let minulého století a je považován za jednoho z nejvýznamnějších a nejvlivnějších britských umělců 20. a 21. století. Informovaly o tom v pátek tiskové agentury s odvoláním na jeho agenturu. Hockneyho obrazy bazénů v Los Angeles, v nichž se zrcadlí kalifornské slunce, se staly ikonickými.
12:50Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sociální sítě mají výpadek. Nefunguje Instagram, Facebook i Messenger

Tisíce uživatelů po celém světě hlásí výpadek služeb u sociálních sítí Instagram a Facebook a také u komunikační platformy Messenger, tedy aplikací ze skupiny Meta Platforms. Stížnosti se rychle začaly objevovat na sociálních sítích i na webu Downdetector, který monitoruje výpadky internetových služeb, napsal server New York Post. Příčina problémů není zatím známá.
16:32Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zelenskyj vyzval k otevřené debatě o LGBTQ+ a rovných právech občanů

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se vyslovil pro otevřenou veřejnou debatu o otázkách LGBTQ+ a rovných právech občanů. Uvedl to během setkání s odborníky z iniciativy Tysiachovesna.
před 2 hhodinami

Rostoucí životní náklady vyvíjejí tlak na práva Evropanů, varuje unijní agentura

Vysoké životní náklady podle výroční zprávy Agentury Evropské unie pro základní práva (FRA), zveřejněné tento čtvrtek, vyvíjejí tlak na práva Evropanů. Dokument upozorňuje také na rostoucí nenávist na internetu a nedokončenou integraci migrujících pracovníků.
před 2 hhodinami

Hackeři vyhrožují dronovým útokem na mistrovství světa

Hackerská skupina Handala s vazbami na Írán pohrozila útokem na mistrovství světa ve fotbale v USA s pomocí dronů Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) o nichž tvrdí, že do nich dokázala proniknout. FBI v okolí amerických stadionů, kde se mají konat fotbalové zápasy, nasadil drony na ochranu proti letounům bez povolení k přeletu. S odvoláním na konzultační organizaci SITE Intelligence Group, která sleduje činnost islamistů, o tom informuje agentura AFP.
před 3 hhodinami

Kuba se noří do tmy. Místní sužují dlouhé blackouty, vedra i nedostatek paliv

Po měsících blokády na dodávky ropy čelí Kuba hluboké energetické krizi. Výpadky elektřiny trvají až dvacet hodin denně, ochromují dopravu, zásobování i běžný život obyvatel. Ceny základních komodit stále rostou a situaci dále zhoršují vysoké teploty a vlhkost. Rostoucí nespokojenost obyvatel se projevuje i protesty kvůli neúnosné situaci na ostrově.
před 5 hhodinami
Načítání...