Georgie rozhoduje, zda bude mít prezident většinu v Senátu. Možná to určí až voliči v lednu

Jižanská Georgie se v letošním volebním klání nestává jen jedním z rozhodujících států pro výběr příštího amerického prezidenta, ale zřejmě významně ovlivní i jeho pozici v celém politickém systému. Nejasné totiž zůstává obsazení senátorských křesel za tento stát – a protože z voleb zatím vychází Senát v patových počtech, stranická příslušnost delegátů z Georgie může rozhodnout o tom, jestli bude většina patřit demokratům, nebo republikánům.

Stranická dominance v Kongresu je pro amerického prezidenta významná vždy, protože negativně naladěný zákonodárný sbor může do značné míry blokovat jeho praktickou politiku. Pokud by se potvrdily trendy z pátečního dopoledne a novým šéfem Bílého domu se stal demokrat Joe Biden, může počítat s demokratickou převahou ve Sněmovně reprezentantů, nejasné jsou ale poměry v Senátu.

Až dosud je Senát složený z 53 republikánů, 45 demokratů a dvou nezávislých politiků hlasujících s demokraty. Ambicí strany s oslem ve znaku bylo obnovit v Senátu svou převahu – buď proto, aby mohla podporovat svého prezidenta, nebo znesnadňovat pozici Donalda Trumpa.

Analytici se ale shodují, že republikáni si ve volbách do Senátu vedli nad očekávání a nyní v komoře dokonce hrozí dočasný pat, za kterým stojí jižanská Georgie. Ta se ukazuje jako mimořádně vlivná už při výběru prezidenta. Po sčítání výsledků z volební noci sice dlouho favorizovala obhajujícího Trumpa (republikáni navíc jižanským státům tradičně dominují), v pátek zde ale s postupným sčítáním korespondenčních hlasů nabíral převahu Biden – vliv na to podle listu Business Insider mají především voliči v dynamicky se rozvíjející Atlantě.

Odklon Georgie od jednoznačné podpory republikánů se projevuje i v hlasování do Senátu. V něm je každý ze států Unie zastoupen dvěma hlasy, jenže lokální pravidla v Georgii pracují s obdobou českého dvoukolového systému. Pokud žádný z kandidátů nezíská přes padesát procent hlasů, bude se volit znovu na začátku ledna – a v tuto chvíli se čísla jeví tak, že Georgie neobsadí ani jedno ze svých křesel.

Prezidentské volby v malém

V prvním souboji proti sobě stojí republikánský senátor David Perdue a jeho demokratický vyzyvatel Jon Ossoff. V souběžném doplňujícím hlasování demokrat Raphael Warnock a republikánská senátorka Kelly Loefflerová.

V pátek dopoledne vyhlížely senátní volby na „plichtu“, 48 křesel pro demokraty, stejný počet pro republikány. Na Aljašce a v Severní Karolíně pravděpodobně zvítězí republikáni. Kdyby demokraté dokázali vyhrát oba posty z Georgie i prezidentskou funkci, měli by většinu. Americká média totiž připomínají, že pokud se Biden stane prezidentem, jeho viceprezidentka Kamala Harrisová podle ústavy bude v případě rovnosti hlasů 50:50 mít rozhodující hlas.

„Může se to stát? Samozřejmě že může. Je to ten nejpravděpodobnější výsledek? Vzhledem k neočekávané síle republikánských kandidátů není,“ uvádí CNN, ale současně upozorňuje, že Georgii můžou v následujících měsících čekat mamutí investice do kampaně a že zdejší lednové hlasování „bude médii pokryto jako prezidentské volby v malém“.

Bez demokratické většiny v Senátu totiž Biden jen stěží svede prosadit své plány ve zdravotnictví nebo v ochraně životního prostředí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 26 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 59 mminutami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 3 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Erdogan zadržením soka naplno otevřel náruč samovládě

Zadržení starosty Istanbulu Ekrema Imamoglua vyvolalo v Turecku nevídanou vlnu protestů spojenou s policejním násilím a umlčováním opozičních hlasů. Podle řady západních médií jde o vyvrcholení úpadku demokracie, k němuž dochází v zemi už roky. Uvězněním předního soka a kandidáta na prezidenta nyní vládce Recep Tayyip Erdogan naplno otevřel náruč autokracii.
před 5 hhodinami
Načítání...